Sapkın festival iptal edilsin

Bu yıl Van'da yapılması planlanan, festival adı altında sapkınlığın gerçekleştiği Gezginfest festivalinin iptali için 43 STK ortak bildiri yayınladı.

14 Mayıs 2019 Salı 09:36

 Haber Merkezi 

Geçtiğimiz yıl ramazan ayında gerçekleşen ve manevi iklimin ruhuna uymayan nahoş görüntüler ortaya çıkan Gezginfest festivalinin Van’da gerçekleşmesi beklenen ayağı kamuoyunda tepkiye neden oldu. 43 STK ortak bildiri yayınlayarak, toplumsal dinamiklerin gözetilmesi ve sapkın festivalin düzenlenmesinin engellenmesi istendi. Açıklamada, festival adı altında gerçekleşen edepsizliğin Van halkını rahatsız ettiğine işaret edildi.

“Festivali istemiyoruz”

Van’da yapılacak olan festivale karşı Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi - SDİ Yönetiminden İnsan Medeniyet Hareketi Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Garip, bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “2018 yılında halkımız istemediği halde yapıldı. Bu sene ahlaksızlık abidesi programı ciddi bir şekilde boykot ediyoruz. Bunu Van ilimizde faaliyet gösteren kurumsal 43 STK’nın talebi olarak gündeme getirdik. İl Valisi, randevu talebimizi kabul etti, çarşamba ziyaret edeceğiz. Tabiiki kimsenin konser hakkına karşı değiliz. Milli ve manevi değerlerimize saygılı olacak şekilde diledikleri yerde, diledikleri gibi konser yapsınlar... Ancak Gezginfest’in Gevaş’ta yapmış olduğu konserde toplumun değerleri göz ardı edildi. Aziz mübarek Ramazan-ı Şerif gününde alenen, açık havada, dilediğince içki dağıtıp, kadın erkek karma kamplar yapıp, ciddi İslami inancı ve hassasiyeti olan toplumu bir yandan bozmak, bir yandan da tahrik edip, kendilerini kovdurmak istiyorlar.

Valiliğe rağmen bilet satıyorlar

Valiliğin bilgisi olmadığı halde bilet satışının devam ettiği belirtilen açıklamada, “Valilik, sosyal medya üzerinden bir duyuru yayınlayıp; böyle bir olaydan haberlerinin olmadığını, izin vermediklerini açıkladılar... Bunu takdirle karşıladık ancak festivali düzenleyenler, kendi sitelerinden ve satış noktalarından duyuruya ve bilet satmaya devam ediyorlar. Ayrıca çadırlar satıp, kiralayıp, ahlaksızlığı çadırlarda sürdürmenin reklamını yapmaya da devam ediyorlar. Hiçbir şekilde toplumumuza, örfümüze, gelenek ve göreneklerimize uymayan bu festivalin icra edilmesini istemiyoruz. Gezginfest Van -2019 programının iptal edilsin istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mayıs 2019 Salı 09:36

YORUM YAZ

 • FatihFatih7 gün önce
  Doğudaki Kürt vatandaşlarımızı asıl bozan HDPkk zihniyetidir. Kürtler namuslarına dinlerine kültürlerine çok bağlıydılar. Fakat bu HDPkk zihniyeti gençleri mahvetti. Ne namus ne de dine bağlılık kaldı. Onur ve şeref bile kalmadı zira Kürt kimliğini yok sayan Kemalist zihniyetin partisi CHP'ye oy verdiler... Bu nasıl mantık anlamıyorum. Sırf Erdoğan düşmanlığı. Erdoğan Pkk'yı bitirecek ya hertürlü onursuzluğu yapacaklar.
 • GayeGaye7 gün önce
  Gezginfest festivalini soros ve adamları yaptırıyor,şiddetle kınıyorum, derhal iptal edilmeli, o festivallerde gençlere sapkınlık boyutunda seks yapın,içki içinve uyuşturucu kullanın deniyor,bu serefsizlikler öğretleniyor,yetkililer el koymalı bu sapkın organizasyona.
 • burakburak7 gün önce
  özgürlük diye diye türk ve islam kültürüne vurulan darbeleri çıkaranların eseri ortada yakında sokoklarda lezler lgbtler trasnlar ve çift cinsiyetli insanlar gezerse şaşmamak lazım.Toplumda ahlak yozlaşması had safada islamcı ve dindar hükümet acil önlem almalı
 • EkolayzerEkolayzer7 gün önce
  Madem böyle bir sapkınlık var.Diyanet diye bir bakanlık var.ne işe yarar bilmiyorum.neden müdahale etmez bilinmez.
 • SinanSinan7 gün önce
  Süper la biz de gidek gençciz eğlenek, akit sen gelme ortamı bozuyon
 • FatihFatih7 gün önce
  Burda bazı kendini kültürünü mukaddesatını bilmeyen insanlar "size ne özgür bir ülkedeyiz, herşeye karışmayın" yazmışlar.Ey kendini kültürünü bilmeyenler!! Özgürlük hayvanlık değildir. Ramazanda Van gibi bir yerde böyle bir festivali yapmak özgürlük değil Avrupa'yı taklit etmektir. Yani maymunluktur.Her toplum kendi değerleriyle ve kültürüyle ayakta kalır ve yükselir.O Çadırların içinde kendi çocuğunuzun ve torununuzun olmasını ister misiniz?
 • Kayi BoyuKayi Boyu7 gün önce
  Bende gencligimde festivallere katildim ve oralarda bizim degerle hic yakismayan sahnelere sahit oldum. Türk halkini siddetle uyariyorum. Bu tür festivallerin yegane hedefi milli ve manevi degerlerimiz. Türk gencligini batinin pislik kültürüne özendirerek bizleri icerden cökertmek istiyorlar. Bu tür etkinlikler birer kültür terörüdür. Tüm yurtseverler ayaga kalkmali. Ben koyu bir Atatürkcü olarak bu festivalin icerigini ve özellikle mübarek Ramazan ayinda yapilmasini Türk Müslüman Milletine hakaret olarak yorumluyorum.
 • EşrefEşref7 gün önce
  Festivalin sponsorlarından biri TÜRSAB onu da yazsanıza.
 • HalilHalil7 gün önce
  Size ne kardeşim sizin zaten konser festival felan gittiğiniz yok eğlenmek isteyen gençlerden size ne? Özgür bir ülkede yaşamıyor muyuz?
 • vvvvvv7 gün önce
  Bu ulke. 43 stk dan ibaret degil milletin yasam tarzina mudahale edemezsiniz herkes sizin inandiginiza inanmak zorunda degil biktirdiniz artik
 • Galip S.Galip S.7 gün önce
  Malesef ülkemizde, 2011 yılında yürürlüğe giren İstanbul sözleşmesi ile feminizm ve eşcinsellik koruma altına alınmıştır. Bunun vebalı hükümetin boynunadır.
 • VanlıVanlı7 gün önce
  Valilik daha evvel iptal edildi dedi sonra dönüş yaptı. Kesinlikle iptal edilmesi lazım. Van halkı gerekli tepkiyi göstermesi lazım.
 • Boz okBoz ok7 gün önce
  Genclik bitik. Yasaklarla bir yere varılmaz. Imam hatip okulları bu pisliğe dur diyebilecek yegane güç. Kabul , eski imam hatipliler yok ancak kötünün iyisi diyelim. Bir de reis bu işi düzeltti imam hatip okulları teşvik ediliyor ama acaba kaç ak parti vekilinin veya danışmanların cocukları burada ğitim görüyor?Bence sayı çok azdır. Reis bu yönde baskı olusturmalı
 • Yahya Yahya 7 gün önce
  İslam ülkesine yakışmayan bir davranış heleki onbir ayın sultanı icinde
 • turkturk7 gün önce
  DAYI I..ELER . CAGIRIYORMUS ORAYA KEMALDE GIDECEKMIS EE MAL LAZIM MAL OLMADANPARTIMI OLUR. BAZEN TURKIYEDE DEGILDE GAYLER ULKESINDE YASADIGIMI DUSNUYORUM. DUSUNSENEBIR AULE COCUK YAPIYOR O COCUKTA NE UMITER BESLIYORLAR SONRA COCUK YA GAY OLUYOR YA TRAVESTI YADA O.. PU OLUYOR.TOPLUCA BIZ ONA CI OLMAK DIYORUZ.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 7 gün önce
  Bu Şerefsizler İyice Azıttılar. Kesinlikle İptal Edilmelidir. Asla Taviz Verilmemelidir. Uymayanlara Hak Ettikleri Cezalar Verilmelidir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mayıs 2019