• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Salgına rağmen denetimler sürüyor

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES), pandemi döneminde de hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda alınan tedbirlere bağlı olarak denetimlerine devam ediyor.

Yeniakit Publisher
2020-05-12 11:09:00 -
Salgına rağmen denetimler sürüyor

GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, böylesine zorlu bir dönemde ekibiyle birlikte görevlerinin başında olduklarını belirterek, “Derneğimiz bugüne kadar yaklaşık 14 bin ürüne sertifika vermiştir. Covid-19 musibeti boyunca devletin ve toplumun aldığı tedbirlere paralel olarak GİMDES de kendi bünyesinde bu yeni şartlara göre çalışma prosedür ve tedbirlerini hazırladı” dedi.

Daha fazla kontrol dönemi

  Helal ve Tayyib üretim süreçlerinde her zamankinden daha büyük bir kontrol ihtiyacı doğduğunu belirten Büyüközer, “Covid-19 musibeti sebebiyle tüm dünya olarak çok zor günlerden geçmekteyiz. Sağlımızın risk altında olduğu şu günlerde evde kalmanın ve izole olmanın önemi büyüktür. Günlük hayatın devam etmesi için son derece fedakâr şekilde gıda maddelerinin üretim, dağıtım ve satışında görev alan siz değerli firmalarımızın emekleri yadsınamaz. Bu zorlu üretim süreçlerini devam ettirirken gerek musibete bağlı uluslararası ticarette yaşanan sıkıntılar, gerekse talep artışına bağlı hammadde tedarikinde yaşanan problemler Helal ve tayyib üretim süreçlerinde her zamankinden daha büyük bir kontrol ihtiyacı doğurmaktadır. Bizler dernek olarak kurulduğumuz günden bugüne kadar helal ve sağlıklı ürünlerle insan sağlığını her şeyin üstünde tuttuk. Nitekim insan sağlığının söz konusu olduğu şu günlerde hem kendi çalışanlarımızın hem de denetimini yaptığımız firmalarda çalışan insanların sağlığı için denetimlerin risklerini çok iyi biliyoruz” şeklinde konuştu.

  Allah’ın izni ve el birliğiyle kurtulacağımız güzel günlere ulaşabilmeyi niyaz ettiğini belirten GİMDES Başkanı Büyüközer şu bilgileri paylaştı: “Bununla birlikte derneğimizin üstlendiği misyon gereği denetim mekanizmasının işletilmesinin zarureti de aşikardır. Çünkü bizler aynı zamanda manevi bir sorumluluğu üstlenen sivil toplum kuruluşu konumundayız. GİMDES, bu vazifesini gerçekleştirirken; Müslüman toplumun menfaat ve maslahatına hizmet maksadı ile tamamen isteğe bağlı olarak, istekli üretici ve satıcı firmaları denetim altında tutarak ürünleri için tüketicilerin lehine bir kefalet kurumu oluşturmuştur. İşte bu kefalet sorumluluğu sebebi ile bu dönemde de derneğimiz, resmi makamlardan gerekli izinleri alarak üretimlerini devam ettiren firmaların denetimini aksatmadan devam ettirmektedir. Hem bizden sertifika almış 500 firmamız da hem GİMDES’in kontrolünde olan 45 adet Helal Dünya Marketlerinde GİMDES’in denetimine gerekli tedbirler alınarak aksamadan devam edilmektedir.

“Zorlukları el birliği ile aşacağız”

  Bizler bu prosedürü oluştururken Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Bilim Kurulunun önerileri ve İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu genelgeleri dikkate aldık. Bu tedbirler yeni tip coronavirüs (Covid-19) bulaşma ve enfeksiyon yolları hakkında açıklanan mevcut veriler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu musibetten Allah’ın izni ile el birliğiyle kurtulacağımız güzel günlere ulaşabilmeyi niyaz ediyorum.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23