• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sağlık ocağında koronavirüs testi yapılıyor mu?

Koronavirüs test kriterleri | Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını sebebiyle her gün farklı ülkelerden binlerce ölüm haberi geliyor. Ülkemizde ise günlük yeni vaka sayısı 1000’li rakamlarda seyrediyor. Koronavirüs olduğu yönünde şüphe taşıyanlar ise hangi sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiğini, nasıl bir işlem uygulanacağını merak ediyor. Pek çok kişi “Koronavirüs testi nereden yaptırılıyor?” , “Herkes koronavirüs testi yaptırabilir mi?” , “Kimler koronavirüs testi yaptırabilir?” , “Koronavirüs testi ücretli mi?” , “Özel hastaneler koronavirüs testi yapıyor mu?” , “Sağlık ocakları koronavirüs testi yapıyor mu?” sorularının cevaplarını araştırıyor.

Yeniakit Publisher
2020-07-15 14:47:00 -
Sağlık ocağında koronavirüs testi yapılıyor mu?

Koronavirüs salgını ülkemizde 5 binden gazla can kaybına yol açtı. Söz konusu hastalığa karşı aşı ve ilaç çalışmaları ise halen devam ediyor. Bu çalışmaların virüsün yapısı sebebiyle uzun sürdüğü uzmanlarca açıklanıyor. Ancak salgına karşı herkesin sahip olduğu kolay bir korunma yolu var. Elbette; maske, sosyal mesafe ve hijyen.

Koronavirüs salgınında rakamlar düşüş eğiliminde olsa da vatandaşların bazıları hasta olup olmadığını merak ediyor. Özellikle de havaların bir ısınıp bir soğuduğu günlerde artan soğuk algınlıkları sebebiyle pek çok kişi koronavirüs testlerinin kime nasıl yapıldığını araştırıyor.

Sağlık ocağında koronavirüs testi yapılıyor mu?

Vatandaşlar sık sık internette “Sağlık ocakları koronavirüs testi yapıyor mu?” sorusunun cevabını araştırıyor. Koronavirüs testi nazofaringeal sürüntü örneği yani ağız ve burundan alınan mukoza ile yapılıyor. Bu uygulama ise sağlık ocaklarında değil hastanelerde yapılıyor.

Koronavirüs taşıdığınızı düşünüyorsanız uzmanların bu konuda bir ricası var! Sağlık ocağı hekimleri koronavirüs taşıdığı şüphesi duyanların sağlık ocakları yerine hastanelere gitmeleri gerektiğini ifade ediyor. Çünkü böyle bir tanı konulması için testler hastanelerde yapılıyor. Ayrıca sağlık ocaklarına her gün onlarca gebe, bebek ve yaşlı vatandaş gidiyor. Bu sebeple koronavirüs şüphesi duyuyorsanız öncelikle 112’yi aramalı ardından da yapılacak yönlendirmeyle hastaneye gitmelisiniz.

SAĞLIK BAKANLIĞI COVID-19 YETKİLENDİRİLMİŞ TANI LABORATUVARLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı