• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sağlık çalışanları sağlıkta şiddetin önlenmesini talep etti

AHEF Başkanı Özlem Sezen: - "Sağlıkta etkin ve caydırıcı bir şiddet yasası istiyoruz. Savaşta dahi dokunulmazlığı olan sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel şiddetin, insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına alınmasını istiyoruz"

Yeniakit Publisher
2020-02-08 14:21:50 -
Sağlık çalışanları sağlıkta şiddetin önlenmesini talep etti

ANKARA (AA) - Aile hekimleri ve diğer sağlık çalışanları, düzenledikleri mitingle kendilerine yönelik şiddetin sona ermesi ve çalışma şartlarının düzenlenmesini talep etti.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) tarafından Çankaya Anıtpark'ta "Şiddetten Uzak, Sağlıklı Ülke Geleceği ve Daha İyi Aile Hekimliği Mitingi" düzenlendi. 81 ilden sağlık çalışanlarının katıldığı mitinge bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

Sağlık çalışanları ve aile hekimleri, sağlıkta şiddetin sona ermesi için tedbirler alınması gerektiğine yönelik taleplerine dikkati çekmek amacıyla başlattıkları kampanyaya destek veren vatandaşların imzaladığı kağıtlarla zincir oluşturdu.

Mitinge katılanlar, ellerinde "Şifa verene şiddet olmaz", "Doktorlar derdine derman arıyor" yazılı dövizler taşıdı.

AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Sezen, mesleki itibarsızlaştırma, şiddetin normalleşmesi, cezaların caydırıcılıktan uzak olması ve sağlık çalışanlarının hak kayıplarının her geçen gün derinleşmesinin göz ardı edildiğini söyledi.

Sezen, şunları kaydetti:

"Sağlıkta etkin ve caydırıcı bir şiddet yasası istiyoruz. Savaşta dahi dokunulmazlığı olan sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel şiddetin, insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına alınmasını istiyoruz. Şiddet uygulayanların rehabilitasyonunu, tedavisini istiyoruz. İyi hal indirimlerini, para cezalarını değil, somut adımları bekliyoruz. Hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını değil, hükmün adil olmasını istiyoruz. Alınan kararların arkasında durulmasını istiyoruz."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23