Seçim 2019 Sayfası

Saddam'ın sağ kolu itiraf etti: Büyük bir hataydı

Irak eski Devlet Başkanı Saddam’ın sağ kolu olarak bilinen İzzet İbrahim el Duri, 1990 yılında Kuveyt'i işgal etmelerin büyük bir hata olduğunu itiraf etti.

15 Nisan 2019 Pazartesi 16:16
Saddam'ın sağ kolu itiraf etti: Büyük bir hataydı

Sosyal paylaşım sitelerinde yayımlanan bir video kayıtta, idam edilen Irak eski Devlet Başkanı Saddam’ın sağ kolu olarak bilinen İzzet İbrahim el Duri, Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah’tan, özür dileyip; işgalin büyük bir hata olduğunu söylediği görülüyor.

İdam edilen Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in sağ kolu olarak bilinen ve öldürüldüğü açıklanan İzzet İbrahim el-Duri'ye atfedilen bir video klip sosyal paylaşım sitelerinde yayınlandı.

İşgalden dolayı özür diledi

İzzet İbrahim el-Duri'nin, Kuveyt'in emiri Şeyh Sabah el-Ahmad el-Sabah'tan işgalden dolayı özür dilediği ve işgalin hiçbir zaman Irak'ın bir parçası olmadığını kabul ettiği görülüyor.
İzzet İbrahim el-Duri video kayıtta, işgalin büyük bir hata olduğunu ve Irak Baas Partisi'nin doktrinine aykırı olduğunu vurgulayarak, "Kuveyt Irak'ın bir parçası değil, Irak ve Kuveyt adanın bir parçası ve daha büyük Arap milletinin bir parçası" diyor.

Irak, Kuveyt'i 1990'da işgal etti

Irak, 2 Ağustos 1990 yılında Kuveyt'i işgal etti ve ABD'nin Kuveyt'i kurtaracağı uluslararası bir koalisyonun kurulması yaklaşık 6 ay sürdü.

1942 doğumlu olan İzzet İbrahim el-Duri, Saddam Hüseyin'in ikinci adamı olarak biliniyor ve Devrim Komutanlığı Konsey Başkan Vekili ve ondan önce İçişleri ve Tarım Bakanı dahil olmak üzere pek çok görevde bulundu.

2003'te ortadan kayboldu

ABD'nin 2003'teki Irak'a işgalinden sonra ortadan kayboldu. Saddam Hüseyin'in 2006'da idam edilmesinden sonra Baas Partisi Genel Sekreteri görevini üstlendiğini açıkladı.
O zamandan beri çok sayıda ses kaydı yapıldı ve Baas Partisi'nin kuruluşunun 65. yıldönümünü kutlamak için 7 Nisan 2012'de yapılan bir video kaydında göründü.

2015'te öldürüldüğü açıklandı

İzzet İbrahim el Duri'nin, Nakşibendi Ordusu adında örgüt kurup IŞİD'in 'askeri beyni' haline geldiği iddia edilirken 2015'te Irak güçleriyle girdiği çatışmada öldürüldüğü haberi geldi. Öldürüldüğüne ait fotoğraflar da yayınlanmıştı.
Daha sonra Facebook'tan kaldırılan videoda, 75 yaşındaki 'Baas lideri', siyasete dinin karıştırılmasını kınadığı görülüyor.
Kızıl bıyıklarıyla meşhur Duri, 2015'teki ölüm haberine rağmen 2016'da da Suudilerin el Arabiya kanalına gönderilen bir videoda boy göstermişti. Videonun ardından Wikipedia, Duri için açılan başlıktaki ölüm tarihini kaldırmıştı.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Nisan 2019 Pazartesi 16:16

YORUM YAZ

 • AbidAbid9 gün önce
  Boş verin bu adamın zırıltısına bakmayın. Kurt kuzuyu yemeyi kafaya koymuşsa suyun bulanması bahane. Kuveyt olmasa abd başka bir sebeple, bir başka tezgah üzre yine gelecekti. Asıl cinnet Kuveyt'e girilmesi değil, İslam birliğine baasçılık kadar bile değer verilmemesi.
 • AnigzelAnigzel9 gün önce
  kurulan tuzakla kuveyt işgalinin sonucu devam ediyor
 • AnigzelAnigzel9 gün önce
  Namussuzlar hep aynı terane istemem yan cebe koy hala orta doğu işgali devam ediyor sıra bize yaklaşıyor S 400 leri almayın feryadı onun için her tarafımızı zaten çevirdiler.
 • AnigzelAnigzel9 gün önce
  Namussuzlar hep aynı terane istemem yan cebe koy hala orta doğu işgali devam ediyor sıra bize yaklaşıyor S 400 leri almayın feryadı onun için her tarafımızı zaten çevirdiler.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019