• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rusya'dan Türkiye'ye üstü kapalı uyarı! Bu kez mesele Suriye değil

Libya'da darbeci Hafter'e açıkça destek veren Rusya'nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan Türkiye'ye üstü kapalı uyarı geldi. Lavrov, "Libya'nın içişlerine müdahale edilmemesi gerekiyor" dedi.

2020-02-19 18:51:00 -
Rusya'dan Türkiye'ye üstü kapalı uyarı! Bu kez mesele Suriye değil

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Hafter'in tarafında 2 bin 500 civarında Rusya'nın Wagner'i var' açıklamaları Moskova'yı rahatsız etmeye devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Libya'nın iç işlerine dış müdahalede bulunmaktan kaçınmak gerekiyor" dedi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi'yle bir araya gelen Lavrov, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Üstü kapalı Türkiye'yi suçladı

Libya'nın iç işlerine dış müdahalede bulunmaktan kaçınma ve krizi çözecek koşulların oluşturulması için çaba sarf etme gerekliliğinin güncelliğini koruduğunu belirten Lavrov, "Ortak tutumumuz, bu krizin yalnızca geniş katılımlı ulusal diyalog yoluyla çözülebileceği yönünde. Libya'daki siyasi ve diğer güçler üzerinde herhangi bir şekilde nüfuzu bulunan herkes, bu güçleri müzakere masasına oturmaya teşvik etmelidir. Bu yönde ilk adımlar atıldı ancak yine birtakım zorluklar ortaya çıkıyor" dedi.

Rusya olarak Libya'daki çözüm sürecinin sürdürülebilirliğinin sağlanması için dış aktörlerin farklı amaçlar taşıyan, rekabetçi inisiyatifler kaçınması gerektiğini düşündüklerini kaydeden Lavrov, dış aktörlere tüm eylemlerini Libyalı tarafları BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararlara dayanan bir diyaloğa teşvik etmek için gerçekleştirme çağrısı yaptı.

Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşma

Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım'da imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırası, çevre ülkeleri rahatsız etmişti. Bu ülkelerden biri olan Rusya da darbeci Hafter'e olan desteğini arttırmıştı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Salih

Sen her tarafa karış müdahale et biz sana bakalım öylemi ? Seni Moskof seni. Senin dilinden Afgan ve Çeçenler iyi anlar.
 • Yanıtla

Bulut

Kusun şu içinizdeki pisligi, Libya bizi çağırmış sana giren çıkan ne 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı