• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rusya'dan Türkiye açıklaması: Pazarlığı dahi olamaz

Maltepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal’ın "Rusya, Kuzey Kıbrıs’ı tanırsa Türkiye de Kırım’ı tanıyabilir" yorumu Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'a soruldu.

Yeniakit Publisher
2021-07-27 14:37:00 -
Rusya'dan Türkiye açıklaması: Pazarlığı dahi olamaz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'a, Maltepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal’ın, 'Rusya’nın Kuzey Kıbrıs’ı tanıması hâlinde, Türkiye’nin de Kırım’ı Rusya’nın parçası olarak tanıyabileceği' şeklindeki yorumu soruldu.

​Peskov soru karşısında, “Her şeyden önce, saygın profesörü (Ünal), Ankara’nın resmi görüşünü yansıtan biri olarak kabul edebileceğimizi sanmıyorum. İkinci olaraksa, Rusya’nın bölgeleri asla hiçbir pazarlığın konusu olamazlar ve olmayacaklar, bu tamamen ihtimal dışıdır” dedi.

Kremlin Sözcüsü’ne söz konusu sorunun yöneltilmesi, Ünal’ın, Rusça haber sitesi Lenta.ru’ya açıklamalarında, Rusya’nın Kuzey Kıbrıs’ı tanıması karşılığında Türkiye’nin de Kırım’ı tanıyabileceği yorumunu yapmasını izledi.

Lenta.ru’da Rusça olarak yayınlanan açıklamalarına göre Ünal, Rusya’nın, Kuzey Kıbrıs’ı tanıyabileceğini belirtiyor ve bu olasılığı, birleşmiş bir Kıbrıs’ın NATO üyesi olabileceği, bunun da Rusya’nın menfaatlerine uygun olmayacağı ile açıklıyor.

Ünal’ın görüşüne göre Rusya’nın Kuzey Kıbrıs’ı tanıması durumunda Türk havayolu şirketleri Kırım’a direkt uçuşları yeniden başlatabilir ve Ankara da Kırım’ın Ukrayna’nın parçası olduğu şeklindeki savından vazgeçebilir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

serhat

hasan ünal esedle anlaşılsın diyen biri.ciddiye alınacak biri değil
 • Yanıtla

Öztürk ÖZİSLAM

Adamlar doğruları söylemesede güzel siyaset yapıyorlar. Bizde bu muhalefet oldukça büyük devlet büyük siyaset yapamayız.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23