• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rusya ve İran İdlib'i yerle bir ediyor!

Rusya, İran ve Esed rejimi günlerdir uçak ve füzelerle yakıp yıktığı Halep- İdlib arasında büyük bir kara operasyonu başlattı. Muhalifler, gelişmiş silahlarla düzenlenen saldırıyı durdurmaya çalışırken, Türk gözlem noktaları kısmen kuşatıldı, sınıra doğru yeni bir göç dalgası başladı.

Yeniakit Publisher
2020-01-18 05:40:00 -
Rusya ve İran İdlib'i yerle bir ediyor!

Rusya, Esed rejimi ve İran destekli teröristler, günlerdir uçak ve füzelerle yakılıp yıkılan İdlib’in Halep’e bakan kesiminde büyük kara bir operasyonu başlattı. Muhalifler, gelişmiş silahlarla düzenlenen saldırıları durdurmaya çalışırken, Türk gözlem noktaları da kısmen kuşatıldı. Sınıra doğru yeni bir göç dalgası başladı. Rusya-Esed-İran’ın saldırdığı İdlib-Halep arasındaki yerler, Soçi’de kararlaştırılan Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisinde bulunuyor. Ankara ile yaptıkları anlaşmayı dünyanın gözü önünde hiçe sayan Moskova ile Tahran, İdlib’in başka bölgelerinde de katliamlara ara vermiyor. Özellikle İdlib güneyinde Rus uçakları havadan, Esed-İran ittifakı ise karadan çocuk katletmeye devam ediyor. Suriye Acil Müdahale Koordinatörleri’ne göre son 2 ayda İdlib’den Türkiye sınırına göçenlerin sayısı 385 bine, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bine ulaştı.

Bölge ateş altında

İki aydır İdlib’in dört bir yanına bombalar yağdırıp 2 bine yakın sivili katleden, ardından da kara harekâtıyla 30’dan fazla köyü işgal eden Rusya, rejim ve İran destekli terör gruplarının bölgede açtığı son cephe Halep batısı oldu. Son 30 günde Deyrizor, Hama ve Lazkiye’den Halep’e sevk edilen binlerce milis ve rejim güçleri saldırı başlattı. İran destekli teröristler top atışlarıyla Halep’in kuzeybatısında El Raşidin, Mansura, Kefer Naha ve Kefer Dail’i vurdu. Mansura, Sahfiyyin ve Han Asel köyleri de top atışları nedeniyle büyük zarar gördü. Rejim güçleri ise Han Elasal’ı hedef aldı.

Bir saatte 16 belde

Rus bombardımanı sonrası enkaz altından bir bebek daha böyle çıkarıldı.

Rus ordusu da savaş uçakları ve füzelerle milislere ateş desteği verdi. Etarib ve Dar’ed İzze kasabaları ile Kefer Noran, Kafer Naha, El Kasimiye, Ayn Cara, Sallum, Kasır ve Kasimiye’ye hem havadan hem karadan Rus füzesi yağdı. Kefer Naha’ya atılan füzelerden birisi mülteci kampına düştü. Muhalifler savaş uçaklarının 1 saatte en az 16 beldeye bomba yağdırdığını rapor etti. Rejim, İran ve Rusların İdlib’in diğer bölgelerine yönelik saldırıları dün de sürdü. İdlib doğusundaki Curuf, Hadra ve Nuhiya el-Şarkiye rejim güçlerinin elini geçti. Ancak muhalifler karşı saldırıya geçerek rejimi bu bölgelerden püskürttü. Muhalifler karşı saldırı başlatarak İdlib güneydoğu kırsalındaki Musaitif ile Hadra köylerinde kontrolü yeniden sağladı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Deli bekir

İnançlı biriyim ama kundaktaki bebeler küçücük çocuklar gencecik kızlar yaşlısı genci savunmasız masum insanlar katledilirken yukardaki bunu görmüyormu? Hani mümin kullarına acırdı?
 • Yanıtla

Vatanperver

Gavurdan dost olmaz onlarin anlaşmalari herzaman hiçe saydiği belli iran da ayni gavir aşiği hala onlari savunan şu kara mol ne diyecek şimdi gene şehit mi iran askeri
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı