• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rusya için kritik sözler: Endişeye neden oluyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ülkede enflasyonun giderek daha endişe verici hale geldiğini belirtti.

Yeniakit Publisher
2021-06-11 23:30:00 -
Rusya için kritik sözler: Endişeye neden oluyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, "Enflasyon giderek daha fazla endişe oluşturuyor. Büyük olasılıkla faiz oranını yükselteceğiz. Ancak bazı beklenmeyen gelişmelerin yaşanması halinde faiz artırımına ara verme ihtimalimiz de bulunuyor.” dedi.

Nabiullina, başkent Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya Merkez Bankası’nın politika faiz oranını 0,5 baz puanlık artışla yüzde 5,5'e çıkarma kararını değerlendirdi.

Artan enflasyon riskleri nedeniyle bankanın temmuzda düzenlenecek toplantısında da faiz artırmayı planladıklarını anlatan Nabiullina, “Büyük olasılıkla faiz oranını yükselteceğiz. Ancak bazı beklenmeyen gelişmelerin yaşanması halinde faiz artırımına ara verme ihtimalimiz de bulunuyor.” dedi.

7 Haziran itibarıyla yıllık enflasyonun yüzde 6,15 düzeyine çıktığına işaret eden Nabiullina, “Enflasyon giderek daha fazla endişe oluşturuyor. Yıllık enflasyonun yılın ikinci yarısında yüzde 4 hedefine dönmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Petrol üretimi ve uluslararası taşımacılığa yönelik kısıtlamalar dışında ekonomide normalleşme sürecinin hızla devam ettiğini belirten Nabiullina, “Temel birçok sektörde 2019 hacimlerine ulaşmanın da ötesinde, söz konusu seviyeler geçildi bile. Rusya, üretim noktasında salgın öncesi duruma en hızlı dönen ülkeler arasında yer alıyor.” yorumunda bulundu.

Rus ekonomisindeki “dolarsızlaşma” sürecini de değerlendiren Nabiullina, “Bu yıllardır sürdürdüğümüz bir politika. Doları tamamen terk etmeyi düşünmüyoruz. Bununla birlikte, rezervlerin yapısı, ekonomik nitelikte olanlar da dahil olmak üzere her türlü riski yansıtmaktadır.” dedi.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, 3 Haziran’da yaptığı açıklamada, bir ay içerisinde Ulusal Refah Fonu’nda dolar varlıklarının tümüyle sıfırlanacağını duyurmuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

deniz

TÜRK ALTINORDU DEVLETİ EGEMENLİĞİ ALTINDA YAŞAMIŞ TİMUR'UN HIRSI YÜZÜNDEN PARÇALANMIŞ ALTINORDU DEVLETİNDEN BAGIMSIZ OLMUŞ AŞAĞILIK RUS SLAV PİÇLERİ TÜRKÜN EGEMENLİĞİ ALTINDA TEKRAR YAŞATACAĞIZ SİZLERİ BETER OLUN FAHİŞE ULUS HİTLER FRANSIZLAR İÇİN DİYORDU BENDE RUSLARA DİYORUM FAHİŞE ULUS SİKTİRİN GELMEYİN YOKK RUSLAR TÜRKİYEYE TATİLE PUTİN PİÇİ GÖNDERMİYORMUŞ ÇOK LAZIM DEĞİLSİNİZ FAHİŞE ULUS SİKTİRRR GİT GELMEYİN AÇ KÖPEKLER
 • Yanıtla

saffet

başta Amerikadan kurtul sonra dünyanın ne kadar mutluluğa yaklaştığını gör
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23