PYD’nin canlı kalkan oyununu TSK bozdu

Afrin’deki çatışma ortamından kaçmak isteyen siviller, Azez bölgesinde oluşturulan kamplara taşınıyor. Sivillerin de güvenli bir şekilde geçirildiğini belirten yetkililer, araç ve üst araması yapıldıktan sonra arındırılmış bölgelere girmelerine izin veriliyor.

14 Mart 2018 Çarşamba 11:18
PYD’nin canlı kalkan oyununu TSK bozdu

Türk Silahlı Kuvvetleri ve TSK destekli Özgür Suriye Ordusu birliklerinin güney sınırlarımızı ve Afrin’i teröristlerden arındırmak için başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin yerleşim merkezinden kaçan siviller Mehmetçiğe sığınıyor. Terör örgütünün kaçışları engellemek için her türlü şeytanlığı denediği, yollara pusular kurduğu, bölgeden kaçan sivillerin anlatımlarıyla ortaya çıkıyor. 

KAPILARA BOMBA DÖŞEMİŞLER

Teröristler evlerin çıkış kapılarına el yapımı patlayıcılar döşediğini belirten siviller, pencerelerden kaçtıklarını anlattılar. Mehmetçiğin gücüne güvendikleri için terörden arındırılmış bölge olan Azez bölgesine sığınmaya çalışan Afrin’lilerin verdiği bilgiler doğrultusunda Afrin yerleşim merkezi taarruz planlarında da değişiklikler yapıldığı öğrenildi.

KALABALIK GRUPLARIN ARASINDA SAKLANIYORLAR

Terör örgütü PKK/YPG’nin sivillerin kaçışını engellemek için kalabalık grupların arasına girerek tehdit ettiklerini belirten yetkililer, “Teröristlerin havadan çekilen görüntülerde masum vatandaşları kalkan olarak kullanmak ve harekatı yavaşlatmak için ellerinden gelen şeytanlığı yaptıkları görülüyor” söylediler.

TAHLİYE KORİDORU KURULDU

Sivillerin tahliyesi için Azez-Afrin arasına 10 kilometrelik tahliye koridoru oluşturulurken, terör örgütünün, Halep ve Azez’e gitmek isteyen sivillerin kaçış yollarına pusu kurarak geri çevirme gayretinin devam ettiği de öğrenildi. Teröristlerin ilçe merkezine giriş bölümlerinde mevziler oluşturduğunu belirten kaynaklar, örgütün ilçeyi savunacak fazla bir gücünün olmadığını belirttiler.

SİLAHLARINI BIRAKIP KAÇTILAR

Sivillerin çıkışının tamamlanması sırasında bazı teröristlerin de silahlarını bırakarak kaçtığı belirtilirken, son iki günde ele geçirilen çok sayıda köy ve beldelerde teröristlerin direniş göstermediği, hatta daha önceden kaçtıkları ortaya çıktı. Terörden arındırılan ve Mehmetçiğin kontrolü altında olan bölgelere doğru bölge halkının yavaş yavaş dönmeye başladığını belirten yetkililer, halen teröristlerin kontrolü altında olan yerleşim birimlerindeki sivil halkında uyarıldığını aktardılar. Uyarıların havadan atılan, Türkçe, Arapça ve Kürtçe dillerinde yazılı broşürlerle yapıldığı, üzerlerinde de birlik ve barış mesajlarının verildiği öğrenildi. Broşür ve bildiriler “Kardeşlerimiz” ifadeleriyle başlarken, “Komşusuna silah çeken, camilerimizi yıkan, hain PKK/PYD/YPG ve DEAŞ'lı teröristlerin baskı ve zulmüne son verme zamanı. Teröristlerin evlatlarınızı kullanmalarına, sizi, hanenizi ve geleceğinizi çiğnemelerine izin vermeyin. Teröristlere 'dur' demenin zamanı geldi’ ifadelerine yer alıyor.

HALKIN GÜVENLİĞİNİ ÖSO SAĞLIYOR

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları, Afrin ilçe merkezinden canlarını tehlikeye atarak kaçan ve Zeytin Dalı Harekatı'nda kurtarılan köylere sığınan halkın güvenliğini sağlıyor. Kurtarılan köylere traktör, kamyonet ve binek araçlarda hayvanlarıyla gelen sivilleri ÖSO mensupları karşılıyor. ÖSO, sivillerin güvenliğini sağlayarak yerleşmelerine kolaylık sağlıyor. Bir ÖSO savaşçısı sivilleri ellerinde çiçeklerle karşıladı. Bu arada, kaçan siviller Afrin yazılı araç plakalarını söküyor. YPG/PKK'nın bu plakaları fahiş fiyatlara satarak halka dayattığı öğrenildi. Geçen cuma terörden arındırılan Anab köyünde sivilleri karşılayan ÖSO mensuplarından Ebu Necib, "Zeytin Dalı Harekatı sayesinde arındırdığımız köylerde, Arap ve Kürt ayrımı yapmadan Afrinli sivillere yardımcı olmak için bulunuyoruz" dedi.

Günün Özeti

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 11:18

YORUM YAZ

  • Osman19Osman199 ay önce
    Afrin'e giren cikan herkese kimlik tespiti yapilmiyor mu?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Aralık 2019