• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Putin Erdoğan'dan bizzat rica etti: Bize ne zaman aracılık edeceksiniz?

Rusya Lideri Vladimir Putin ile görüşmesi sonrası değerlendirmelerde bulunan Başkan Erdoğan, tahıl sevkiyatı anlaşması ile Ukrayna'daki savaşın ortasından çıkarılan gemiler hakkında konuştu. Başkan Erdoğan, "Sırada 20 kadar gemi var. Şu anda Rusya diyor ki 'Bizim ciddi manada çıkabilecek hazırlığımız var. Bizdekilere ne zaman aracılık edeceksiniz?' İlgili bakanlıklarımız bu konuda hızla çalışıyorlar" dedi.

Yeniakit Publisher
2022-08-06 15:12:00 -
Putin Erdoğan'dan bizzat rica etti: Bize ne zaman aracılık edeceksiniz?

22 Temmuz 2022'de Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında 'Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi' belgesi imzalandı.

Bu kapsamda Ukrayna'daki savaştan dolayı bölgede kalan tahıl gemileri, Türkiye'nin öncülüğünde Odessa limanından ayrılmaya başladı.

"Rusya 'bizdekilere ne zaman aracılık edeceksiniz?' diyor"

Başkan Recep Tayyip Erdoğan da Soçi'de Putin'le görüşmesinin ardından, tüm dünyanın yakından takip ettiği sevkiyat süreci hakkında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, "Avrupa'nın istikrar ve güvenliği için Türkiye'nin yeri aşikâr. Bu rolümüzü küresel tahıl krizinin çözümünde öncü olarak bir kez daha gösterdik. İstanbul'dan geçen Razoni kuru yük gemisi aslında bir ilkti. Bunun arkasında bu şekilde sırada olan 20 civarında gemi var. Hepsinden öte, şu anda Rusya diyor ki 'Bizim ciddi manada çıkabilecek hazırlığımız var, gücümüz var. Bizdekilere ne zaman aracılık edeceksiniz?' İlgili bakanlıklarımız, birinci derecede de Ticaret Bakanlığımız bu işlerin şu anda sorumlusu olduğu için bu konuda hızla çalışıyorlar. Hele hele burada imzayı attıktan sonra sorumluluğu daha da artmış vaziyette" dedi.

Türkiye'nin başarısının bazı kesimlerce hazmedilemediğini belirten Başkan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Rusya diyor ki 'Benim malım çok fazla. Örneğin asgari 40 milyon ton ben şu anda mal çıkarabilirim.' Tabii arada kara kediler var, güya Türkiye gemileri durdurmuş gibi dedikodu dolaştırıyorlar. Böyle bir şey yok. Aksine, ilk gemi nasıl Lübnan'a gittiyse, bu tür gemilerin hepsi bizim üzerimizden gitmeleri gereken ülkelere ulaşmaları için yola revan olacaklar. Bunun aracılığını da Türkiye en güzel şekilde ortaya koyacak. İstanbul'daki sözleşmeyle sağladığımız o başarıyı bundan sonra da devam ettireceğiz."

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

yaw he he heeeeeee

heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Zobu

Yaw he he heee adıyla dalga geçen kişi, Türkiyenin başarısı sana fena batmış ! Canın çok mu yandı ? Pensilvanya'ya veya KANDİL'e git
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23