• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Psikolog Gültekin: İnternet ortamında eş aramak, olumsuz sonuçlar doğuruyor

Bazı vatandaşlar tarafından CİMER'E yazılan "İnternet üzerinden devlet kontrolünde eş bulma platformu' isteğini yeniakit.com.tr'ye değerlendiren Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Adem Gültekin, "Bu konuda CİMER'e bir başvurunun yapılmasını ilginç." diyerek şu mesajı verdi: " "Evlilik neslimizi sürdürebilmemiz için bir ihtiyaç. Kişilerin bu ihtiyaçları için çözümü, denetimi olmayan sosyal medya mecralarında araması olumsuz sonuçlara yol açabliyor."

Yeniakit Publisher
2019-12-14 16:45:00 - 2019-12-14 16:56:45
Psikolog Gültekin: İnternet ortamında eş aramak, olumsuz sonuçlar doğuruyor

Gülnur Göksün   yeniakit.com.tr  Günümüzde sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisine değinen Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Adem Gültekin, "Birçok insanımız içe kapanık. Kendi içinde özgüveni olmayan, kendini ifade etmekte dahi zorluk çeken kişiler, internette kendilerini daha rahat bir şekilde ifade edebilme imkanı buluyorlar." dedi.

"Özgüveni düşük insanlar kendilerine eş bulabilmek için sosyal medyadaki gayr-i resmi çöpçatan sitelerine başvuruyor." diyen Gültekin, "Evlilik neslimizi sürdürebilmemiz için bir ihtiyaç. Kişilerin bu ihtiyaçları için çözümü, denetimi olmayan sosyal medya mecralarında araması olumsuz sonuçlara yol açabliyor." ifadelerini kullandı.

Bu konuda CİMER'e bir başvurunun yapılmasını ilginç bulduğunu kaydeden Gültekin, şöyle konuştu:

"Başvurunun psikolojik anlamını şöyle yorumlayabiliriz: Bu başvuruyu yapan kişi ya da kişiler, devletin güvenilir çatısı altında kendini daha güvende hissedeceğine ve kendisine uygun adayı orada daha rahat bulacağına inanıyor."

Devlet eli ile kurulacak bir platformun yararlı sonuçları olabileceğini belirten Gültekin, "Eğer güvenilir bir şekilde devlet evlilik niyetinde olan insanların birbiri ile iletişimini sağlarsa, sistem faydalı hale gelebilir. Çünkü kişiler güvenilir bir çatı altında ve gerçek kişilerle iletişime geçmiş olacaklar. Bunun denetlenmesi devlet tarafından yapılacağı için o sitede yapılan yorumlar, yazılanlar da denetlenirse güvenlik sağlanmış olur." diye konuştu.

Ne olmuştu:

CİMER’e başvuran bir vatandaş şehirleşmeyle birlikte evlilik kurumunun zayıfladığını, izdivaç programları ve çöpçatan sitelerinin de suistimale açık, güvenli olmayan iletişim kanalları olduğunu belirterek, devlet gözetiminde “evlendirme platformu” kurulmasını istedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı CİMER'e yapılan başvuruya şöyle cevap verdi:

'Aile algısı olumsuz etkilenebilir'

"Toplumumuzda evlilik ve aile kurumu; temelinde sevgi, saygı, sorumluluk, mahremiyet ve bağlanmanın olduğu yapı olarak algılanmakta. Eş seçimi ve aileyi ilgilendiren konularda rehberlik etmek, konu uzmanları tarafından bireylere yol göstermek sağlıklı bir aile temelleri için oldukça önemlidir. Ancak danışmanlık kurumları tarafından objektif olarak doğrulanması güç olan veya yanlı olması muhtemel bazı kıstaslar gözetilerek bireysel bir hak olan eş seçim davranışını mekanik bir süreç haline getirilmesinin bireylerin evlilik ile ilgili beklentilerini ve toplumda aile algısını olumsuz etkileyeceği düşünülmektedir."

'Pilot çalışma yapılabilir'

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verdiği cevabında atılacak temellerden sonra pilot bir çalışmanın da yapılabileceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Televizyonlardaki izdivaç programlarının toplumda oluşturduğu negatif hava üzerine, önerinize benzer çok sayıda evlilik kurmaya destek modelleri dile getirilmektedir. Böyle bir uygulamaya geçmeden önce konunun akademik ve sosyal taraflarca çeşitli platformlarda tartışılması, konuşulması gerekmektedir. Çıkan öneriler doğrultusunda pilot çalışmalar yapılması da söz konusu olabilir. Aynı şekilde geleneksel destek sistemlerimizin de gözden geçirilmesi ve gerekirse tedbirlerle canlandırılması seçenekleri de tartışılmalıdır."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

VEKİL ALLAH CC

İşini kendisine bırakan kulun işini en güzel şekilde yapan...allaha emanet olun ya habiballah
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23