Poşet tehlikesi! "Bu sektörü muaf tutun"

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, plastik poşetlerin ücretli olması uygulamasından eczanelerin muaf tutulmasını isteyerek, "Kullanılmış poşetler mikrop bulaşma riskini artırır" uyarısında bulundu.

04 Ocak 2019 Cuma 14:58
Poşet tehlikesi! "Bu sektörü muaf tutun"

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, uygulamanın eczaneleri de kapsadığını, bu durumun hastaları mağdur edeceğini düşündüklerini belirtti.

Poşetlerden alınan 25 kuruşun, 15 kuruşunun Bakanlığa, diğer kısmının ise KDV ve vergiye aktarıldığını ifade eden Saydan, "Eczanelerin bu uygulamadan bir kazancı olmadığı gibi acil durumlarda oluşacak zararlarının nasıl telafi edileceği belli değildir." değerlendirmesinde bulundu. 

Saydan, eczanelerde kullanılan poşetlerin hem ebat hem de kalınlık açısından market poşetlerine göre daha küçük olduğunu belirtti.

İngiltere örneği

Hijyen ortamının korunması için temel gıda maddelerinde kullanılan poşetlerin bu uygulamanın dışında tutulduğuna dikkati çeken Saydan, "İlacın da temel gıda ürünleri gibi hijyen ortamının korunması gerekir, bu da ekstra ücretlendirmeye tabi olmamalıdır. İngiltere'de 2015 yılından bu yana gıda güvenliği riski olan ürünler, tohum, çiçek, canlı balık ve ilaçlar için ücretli poşet uygulaması yapılmıyor." ifadelerini kullandı.

Mikrop tehlikesi

TEİS Başkanı Saydan, hastaların yanlarında getirecekleri ve daha önceden kullanılmış poşetlerin mikrop bulaşma riskini artıracağını savunarak, şunları kaydetti:

"Eczacılar hakkında yönetmelikte dahi 'eczanede hazırlanan ilaçların yeni ve uygun ambalajlara konulması' zorunlu tutulmuştur. Eczanelerimizde hastalar tarafından kullanılmış ambalajlarla hizmet vermemiz, yasal açıdan da doğru değildir. Acil durumlarda eczaneye ulaşan hastaların çanta ve poşet tedarikiyle gelemeyeceğini göz önünde bulundurarak ve hastalarımızı hastalıklarından dolayı cezalandırır duruma düşmemek, hepsinden önemlisi, ilacın hijyen ortamının son kullanıcıya kadar korunmasını sağlamak için 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ülkemizde başlayan uygulamadan, İngiltere'deki gibi Türkiye'de de eczaneler muaf tutulmalı."

Kaynak: AA

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 04 Ocak 2019 Cuma 14:58

YORUM YAZ

 • AliAli8 ay önce
  AKPARTIye oyu artık yesıller, cevrecıler, gezıcıler, ıscı partılıler verecek! Cunku ben ılk kez beledıye secımlerınde baska partıye oy verecegım. Sebebı mı? Poset meselesı benım ıcın bardagı tasıran son damla olmustur! Bez canta kulanın dıyorlar, copumu de mı bez torbada atacagım?
 • aman amanaman aman8 ay önce
  Geçen seçim cam filmi davası vardı. Polis çevirdi, bir daha çevirirsem, ceza yazarım dedi. Gittim, cam filmini ücretle söktürdüm. Sonra cam filmi serbest oldu. Ama o kızgınlıkla olan oldu ve AKP benden bir oy kaybetti. Poşet pek kullanmıyorum ama ücretli poşete kızanları bilemem!
 • Hayri DurmazHayri Durmaz8 ay önce
  Aaa, Nurten Saydan'a laf düşmüş. Hırs insanı ne hale getiriyor? Bir kelime söyleyebilmek için ömrünü verdi bu kadın ama faydalı bir şey yapabildiği vaki değil. Ama yanındakilere hayretle bakıyoruz, nasıl oluyor da bu okumuş çocuklar bu kadının etrafında dolaşır diye.
 • MümineMümine8 ay önce
  Poşet girişimini kınıyorum. Dar gelirli vatandaşa bir tekmede buradan vurun. Doğaya dost poşetleri hayata geçirebilirsiniz. Veya 1tanesi parasız gerisi paralı olabilirdi. Yada poşetleri tanesi 25 kuruşa geri alın doğada inanın poşet kalmazdı.
 • fatihfatih8 ay önce
  EMEKLİYEVERİLEN . BU KOMİK,ZAM, VE, BU SAÇMA , POŞET KARARIAKPARTİYEOY KAYBETTİRİR , AK PARTİLİOLARAK, KENDİMDENBİLİYORUM ,,,,,,,
 • sehmuz balabansehmuz balaban8 ay önce
  kisacaba belli bir büyüklükten sonraki posetleri parali yapsinlar. ufak posetin nerine 25 kurus verilir ???ulan akp keske secimden sonra bu uygulamayi yapsaydin, poset icin akp ye oy vermeyen cikar, 25 kurus vermemek icin vatanini düsmana dinsize teslim etmeyi göze alacak aptallar var malesef.
 • cccccc8 ay önce
  Bence saçma bir uygulama bu millet poşeti kullanır dar gelirli daha da dara düşer...
 • Süleyman Tekin Süleyman Tekin 8 ay önce
  Kesekağıdı nete yarıyor. Hollanda'da geçen yıl yürürlüğe girdi bu uygulama, ama Türkiye'deki bazı zırva kesim kadar hır çıkartmadılar. O hır kesimdekilere Avrupa'dan gübre gelse yerler, ama Türkiye bal-kaymak verse yemezler.
 • NihalNihal8 ay önce
  Halk ekmekde de durum aynı. Eğer yanınızda poşet yoksa ücretle alıyorsunuz. Para bir yana ekmek hijyeni açısından hiç sağlıklı değil.
 • Mikail ErcanMikail Ercan8 ay önce
  poşet paralı oldu ya.... millet cebinden çıkınca sevemez.göreceksiniz bunun için akp ye oy vermeyecekler olacak... özeti şu ki: siyasiler milyonları götürebilir bişey demez.ama kendinden çıkacak 25 kuruş için oy verip vermeyeceğini düşünür..
 • Mehmet TanriverdiMehmet Tanriverdi8 ay önce
  Saçma, hiç bir şeyi kabullenemiyoruz.
 • Zincir Marketten değil BAKKALDAN alınZincir Marketten değil BAKKALDAN alın8 ay önce
  zenginin malına mal kattılar. ZİNCİR MARKETLERo poşetlerin parasını zaten alıyorlardı. PROTESTO EDELİM ALIŞVERİŞ YAPMAYALIM ZİNCİR MARKETLERDEN DEĞİL BAKKALDAN ALIN İHTİYAÇLARINIZI
 • AHMEDAHMED8 ay önce
  Çok doğru. Hemen uygulanmalı.
 • mustafamustafa8 ay önce
  kese kağıdı kağıt torba. aaah aah.
 • AbcAbc8 ay önce
  Bütün poşetlerde bu sıkıntı var göreceksiniz
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş8 ay önce
  yahu şaşırmış akp nereden vurgun yapacaklar aç kalmışlar. zaten büyük market sahipleri bakan milletvekili olmuş ülkeyi idare etmeye indirmeye çalışıyorlar. resmi soygun bu
 • YOK AZ KAZANIYONUZ YA ODASİZDEN OLSUNYOK AZ KAZANIYONUZ YA ODASİZDEN OLSUN8 ay önce
  İLAÇLAR SANKİ KAPSIZ DA ULAN BİKOLİ İLACA 5 KOLİ BEDAVA ALIYONUZ HEREDE BİRTANE İFLAS EDEN EZACI NEREDE YAZLIĞI HANI KATI YATIOLMIYAN EZACI VARMI
 • Türkoğlu Türkoğlu 8 ay önce
  Mikrop filan önemli değil yeterki gizli vergi gelsin sermayenin patronlarının gönlü hoş olsun. Halk asgari ücretle geçinir. Ne olacak vatan millet sakarya...
 • MahmutMahmut8 ay önce
  Çok doğru. Ayrıca ekmek için de hijyen önemli.ekmek poşetleri de muaf olmalı

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Eylül 2019