Poroşenko'ya vatan hainliği suçlaması

Eski Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, hakkında vatana ihanet eylemi nedeniyle dava açıldı.

21 Mayıs 2019 Salı 16:39
Poroşenko'ya vatan hainliği suçlaması

Devlet Soruşturma Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre 25 Kasım 2018'de Ukrayna Donanması gemilerinin Azak Denizi'nden Kerç Boğazı'nın bulunduğu bölgeye geçişi sonrası yaşanan olaylar nedeniyle Poroşenko hakkında vatana ihanet suçlamasıyla dava açıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in İdare Başkan Yardımcısı Andrey Portnov, Poroşenko'nun ülkede sıkıyönetim ilan etme girişiminde bulunarak ve bunun için Ukraynalı denizcileri Kerç Boğazı'na gönderip feda ederek vatana ihanet ettiğini ifade etti.

Geçen yıl Ukrayna'ya ait 3 askeri geminin 25 Kasım sabahı Rus karasularına girip, hiçbir çağrıya uymadan Kerç Boğazı'na doğru ilerlemesi nedeniyle Rusya, o bölgedeki birliklerini alarma geçirmişti.

Moskova ayrıca, Kerç Boğazı'ndaki Kırım Köprüsü'nün altına bir tanker yerleştirip güvenlik nedeniyle buradaki trafiği bir süre için durdurmuştu.

İki ülke arasında gerilimi tırmandıran olay sonrası Ukrayna'da sıkıyönetim ilan edilmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Mayıs 2019 Salı 16:39

YORUM YAZ

  • Murat sayınMurat sayın28 gün önce
    Devletler kendı ülkelerı dışindakı ülkelere burnunu sokmasa guzel bıt dunya olurdu

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Haziran 2019