• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Petrol tamamen bitti! O ülke çöküşü yaşıyor...

Ekonomisi çöken Asya ülkesi Sri Lanka, yakıt krizini aşmak amacıyla Rusya'nın kapısını çalmaya hazırlanıyor.

Yeniakit Publisher
2022-06-27 14:49:00 -
Petrol tamamen bitti! O ülke çöküşü yaşıyor...

Tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşayan 22 milyon nüfuslu ada ülkesi Sri Lanka'dan iki bakan, ülkede yaşanan yakıt krizini aşmak için Rusya'yı ziyaret edecek. Dışişleri Bakanlığının ve Sri Lanka'nın Moskova Büyükelçisi'nin akaryakıt konusunda çalışmalar yaptığını dile getiren Enerji Bakanı Wijesekera, 'Rus hükümetinden veya Rus firmalarından doğrudan petrol almak bizim için avantaj. Devam eden görüşmeler var.' dedi.

Enerji Bakanı Kanchana Wijesekera, sınırlı yakıt stokunun hafta boyunca sınırlı istasyonlara dağıtılacağını belirterek bir sonraki sevkiyatlar ülkeye erişene dek toplu taşıma, jeneratörler ve endüstrilere öncelik verileceğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığının ve Sri Lanka'nın Moskova Büyükelçisi'nin akaryakıt konusunda çalışmalar yaptığını dile getiren Wijesekera, "Rus hükümetinden veya Rus firmalarından doğrudan petrol almak bizim için avantaj. Devam eden görüşmeler var." dedi.

Wijesekera, iki bakanın, Rus yetkililerle doğrudan yakıt satın almak amacıyla yaptığı görüşmelere devam etmek için bugün Rusya'ya gideceğini söyledi.

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle küresel petrol fiyatları yükselişe geçti. Rus petrolüne yönelik ambargo nedeniyle ucuzlayan Rus ham petrolü, krizdeki Sri Lanka gibi pek çok ülkenin ilgisini çekiyor.

Bazı Güney Asya ülkeleri gibi Sri Lanka da Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta tarafsız kaldı.

Sri Lanka'daki son durum

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.

Başbakanlık Ofisinin çevresinde 9 Mayıs'ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo'da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs'ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, ülkede daha önce 3 dönem başbakanlık yapan Ranil Wickremesinghe'yi 12 Mayıs'ta başbakanlığa atamıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, hükümet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetmiş, 250 kişi yaralanmıştı.

Sri Lankalılar halihazırda yakıt sıkıntısı, elektrik kesintileri ve artan gıda ile ulaşım fiyatları nedeniyle zor günler geçiriyor.

Başbakan Wickremesinghe, 22 Haziran'da yaptığı açıklamada, ülkesinin ekonomisinin çöktüğünü ve petrol ithalatı için bile ödeme yapamadıklarını duyurmuştu.

Uluslararası Para Fonu ile bir kurtarma paketine ilişkin müzakerelerin sonucunu beklemeden, bu yıl vadesi gelen 7 milyar dolarlık dış borcunu ödeyemeyeceğini açıklayan ülkenin 2026'ya kadar yıllık ortalama 5 milyar dolar ödemesi gerekiyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Serdar

Türkiyeye gelsinler, 30 TL ye motorin alıp tarihe geçsinler. Kendi halkını bu kadar açıktan ve aleni kazıklayan ve soymaya çalışan başka bir ülke var mı acaba. Petrol 126 dolardan 108 dolara inmiş, dolar 17,50 den 16,03 e düşmüş, motorin 30 TL KAZIKLAMAYA DEVAM. Demekki neymiş, durmak yok geçirmeye devam.

Hainlere lanet olsun

Serdar senin Allah belani..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23