Seçim 2019 Sayfası

Perinçek'ten Macron'a "24 Nisan" mektubu

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a, 24 Nisan'ı "anma günü" ilan etmesi nedeniyle mektup yazdı.

15 Nisan 2019 Pazartesi 13:40
Perinçek'ten Macron'a "24 Nisan" mektubu

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yazdığı mektupta, "Sayın Cumhurbaşkanı, hukuk dışı 'Ermeni soykırımı' yalanını Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de ABD ve İsrail tehditlerine karşı direnişine ve Suriye'nin kuzeyinde ABD güdümlü PKK terör örgütünü temizleme kararlılığına karşı gündeme getirme gayreti içindesiniz." ifadelerini kullandı.

Vatan Partisinden yapılan açıklamaya göre Perinçek, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a, 24 Nisan'ı "anma günü" ilan etmesi nedeniyle mektup yazdı.

Mektubuna "Sözde 'Ermeni soykırımı' yalanını simgeleyen 24 Nisan tarihini 'Ulusal Anma Günü' olarak ilan etmenizi hayretle öğrenmiş bulunuyoruz." sözleriyle başlayan Perinçek, konuyla ilgili uluslararası alanda alınan kararları hatırlattı.

"Macron, mahkemenin yetkisini gasbedemez"

Macron'un soykırıma hükmetme yetkisinin bulunmadığının, soykırımın, bir hukuk kavramı ve bir suç tanımı olduğunun altını çizen Perinçek, mektubunda şunları kaydetti:

"Soykırım kavramı, hukuki bir kavramdır, günlük dilimizdeki kırım, katliam, karşılıklı kırım gibi kavramlardan farklıdır. Soykırım suçunun varlığına, yetkili mahkeme karar verir. Soykırım hükmünde bulunmaya bırakalım cumhurbaşkanlarını, parlamentoları ve hükümetleri, herhangi bir mahkeme bile yetkili değildir. BM 1948 Soykırım Sözleşmesi'ne göre ancak suçun işlendiği ülkenin mahkemesi veya yetkili Uluslararası Ceza Mahkemesi, soykırım suçunun işlendiğine hükmedebilir. Macron, mahkemenin yetkisini gasbedemez."

Soykırım suçunu, hükümetler veya kurumlar veya milletlerin başka deyişle tüzel kişiler ve toplulukların işlemediğini bildiren Doğu Perinçek, "Soykırım suçunu, tıpkı adam öldürme, yankesicilik veya hırsızlık suçlarında olduğu gibi bireyler işler. Suça katılmak da bireysel bir eylemdir. Bu nedenle Osmanlı Devleti veya Türkiye Devleti veya hükümetleri veya orduları gibi tüzel kişilerin ve kurumların 'soykırım suçu işlediği' gibi iddialar, ceza hukukunun temel ilkeleriyle bağdaşmaz." değerlendirmesini yaptı.

"Soykırım iddiaları bütünüyle hukuk dışıdır"

1915'teki olaylar için yetkili mahkeme soykırım kararının olmadığını ifade eden Perinçek, mektubunu şöyle sürdürdü:

"1915 yılında işlenen eylemlerin soykırım suçunu oluşturduğuna ilişkin bugüne kadar alınmış bir yetkili mahkeme kararı yoktur. O nedenle 'Ermeni soykırımı' iddiaları bütünüyle hukuk dışıdır. Herhangi bir parlamento, cumhurbaşkanı, hükümet, belediye, üniversite, akademik kurum, dernek, toplantı, 1915 olaylarında 'soykırım yapıldı' yargısında bulunmaya yetkili değildir. Bu tür kararlar, uluslararası hukuka aykırıdır. Hepsi siyasal amaçlı kararlardır. 1915 olayları 'Holocaust' diye anılan Yahudi soykırımından farklıdır, aynı sınıflamaya konamaz. Bilindiği gibi Yahudi soykırımı, yetkili mahkeme kararıyla hükme bağlanmıştı. Oysa 1915 olayları hakkında bir yargı kararı bulunmuyor."

Soykırımın 1948'te BM sözleşmesiyle suç kabul edildiğini hatırlatan Perinçek, 1948 yılı öncesindeki eylemlerle ilgili, "soykırım suçu işlendiği" hükmünün verilemeyeceğine de vurgu yaptı.

Bir tarih konusu olarak 1915 olaylarını tartışma özgürlüğünün güvence altında olduğunu kaydeden Perinçek, "Tarihçilerin ve herkesin 1915 olayları konusunda istediği görüşü açıklama özgürlüğü vardır. Ancak 1915 olaylarının soykırım olup olmadığı konusunda, kendisini yetkili mahkeme konumuna oturtup hüküm verme yetkisi yoktur. O nedenle tartışma ve düşünceyi açıklama özgürlüğü, 1915 olaylarında ne oldu, nasıl ve niçin oldu konusundadır. Hiç kimse mahkemenin yerine geçip '1915'te falanca kimse soykırım suçunu işledi.' diye hüküm kurma özgürlüğüne sahip değildir." ifadelerini kullandı.

"Ermeni soykırımı-Kürt sorunu"

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, mektubunu şöyle tamamladı:

"Sayın Cumhurbaşkanı (Macron), hukuk dışı 'Ermeni soykırımı' yalanını Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de ABD ve İsrail tehditlerine karşı direnişine ve Suriye'nin kuzeyinde ABD güdümlü PKK terör örgütünü temizleme kararlılığına karşı gündeme getirme gayreti içindesiniz. Biz Vatan Partisi olarak, 'Ermeni soykırımı' yalanının son zamanlarda Kürt sorunu bağlamında kullanıldığına dikkat çekmiştik. Artık pas tutmuş olan hukuk dışı safsatalara sarılmaktan vazgeçmenizi öneririm."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Nisan 2019 Pazartesi 13:40

YORUM YAZ

 • KocayusufKocayusuf9 gün önce
  Milli ve manevi değerlerimize yapılan saldırılara karşı, yediden-yetmişe, milletçe savunma şuuruyla, daima ayaktayız. "Soykırım iftirası"na karşı, sayın Erdoğan gerekli cevabı -müfterilerin suratına şamar patlatırcasına- defalarca verdi... Sayın Perinçek, ayni paraleldeki beyanatı vesilesiyle, tebrik, takdir ve saygıyı hak ediyor... Gönül arzu ederdi ki, tüm siyasi liderler, benzeri cevaplarla, müfterilerin suratlarına tükürselerdi!.. Soğuk savaşta, milli birlik bunu gerektirir...
 • FATİH ALBAYRAKFATİH ALBAYRAK9 gün önce
  BRAVO HELAL OLSUN, DARISI BU ÜLKENİN EKMEĞİNİ YİYEREK EMPERYALİSTLERDEN MEDET UMAN SÖZDE MUHALEFET PARTİLERİNE DERS OLSUN HİÇ UMMUYORUM AMA BELKİİİİ.
 • ebele kübeleebele kübele9 gün önce
  Dünya görüşümüz farklı olsa da Perinçek kaliteli adamdır. Klasik solcılardan çok farklıdır kendisi. nerede duracağını ve ne söyleyeceğini bilen birisidir. Hem fetö hem de pkk/hdp konusunda dik ve doğru duruş sergilemiştir. Amerikan boyunduruğunu kabul etmeyen birisidir.
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ9 gün önce
  ŞU ADAMIN EMEGİNİN BİNDE BİRİNİ AKP VERMİYOR. DİNSİZ SOLCU KOMİNİST PERİNÇEK BİLE OSMANLIYI SAVUNUYR.AMA AKP NİN UGRAŞI YOK.RESTİ YOK.FRANSAYA ONE MİNUTE DESENEİZE.
 • ayşeayşe9 gün önce
  Türkiyenin cumhurbaşkanı yokmu ki doğu perinçek mektup gönderiyor; hangi sıfatla! Yoksa türkiyeyi doğu perinçekmi yönetiyor? Cevabı yok!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019