• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Pasaportunu yaktı, vatandaşlıktan çıkarıldı

Yeniakit Publisher
2024-07-10 15:03:00 -
Pasaportunu yaktı, vatandaşlıktan çıkarıldı

Fransa'daki bir etkinlikte protesto için pasaportunu yakan Beninli aktivist Kemi Seba, Fransız vatandaşlığından çıkarıldı. Vatandaşlıktan atılan Seba, "Bir yükten kurtuldum" ifadesini kullandı

Yıllar önce siyahilere yönelik ayrımcılığı protesto için Afrika'ya yerleşen ve gerçek adı Stellio Gilles Robert Capo Chichi olan 42 yaşındaki Kemi Seba'nın vatandaşlıktan çıkarıldığına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

Başkent Paris yakınlarında 16 Mart'ta Fransız pasaportunu yakan Fransa karşıtı Seba, X hesabından yaptığı açıklamada, artık Fransız vatandaşı olmadığını belirtti.

"Bir yükten kurtuldum" ifadesini kullanan Seba, 'Fransa'nın neo-sömürgeci politikası ve siyahilere yönelik sistematik ayrımcılığı nedeniyle' 14 yıl önce bu ülkeyi terk ederek Afrika kıtasına yerleştiğini ifade etti.

Fransa doğumlu Seba, 16 Mart'ta Paris civarında birçok katılımcının olduğu bir etkinlikte Fransız pasaportunu yakmıştı. Seba, Fransız makamlarına yönelik "Pasaportunuz, siyahiler köpekmiş gibi önüne koyduğunuz bir kemik değil. Ben özgür bir siyahi adamım. Ben özgür bir Afrikalıyım. Ben özgür bir Beninliyim" demişti.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yinalbey

Bizde israilli şerefsizleri beslemeye devam edelim.

SOYKIRIMA-SÖMÜRGECİ HIRSIZLIĞA/KÖLELEŞTİRMEYE, İSTİKLALE/İNSANLIĞA/İSLAMA VURULAN BARBAR BATININ PRANGALARINA HAYIR DEMEK YETMEZ...bu alcaklardan ZULMÜN-HIRSIZLIĞIN-EKONOMİK SÖMÜRGECİLİĞİN MADDİ-MANEVİ TAZMİNATLARI İÇİN BİREYSEL TÜM VATANDAŞLARIN AİHM/UCM

.................
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23