• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Özdil ve Dündar'ın övdüğü isimler Bill Gates ile anlaştı

Koronavirüse karşı Pfizer ve BioNTech'in ürettiği aşıda Bill Gates'in de katkısı olması beraberinde birçok soru işareti de getirirken, Sözcü yazarları Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil aşı için bu şirkete ön sipariş verilmesini istiyor.

Yeniakit Publisher
2020-11-17 23:25:00 - 2020-11-17 23:52:49
Özdil ve Dündar'ın övdüğü isimler Bill Gates ile anlaştı

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin'in Bill Gates'in de para aktardığı şirketi BioNTech koronavirüs için yüzde 90 oranında başarılı bir aşı geliştirdi.

Gates Vakfı'nın bu işe dahil olması beraberinde soru işaretlerini de getirdi. ABD'de ve dünyanın birçok ülkesinde koronavirüsü Bill Gates'in yaydığına ilişkin haberler yazıldı.

Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği aşıyı öven Sözcü yazarı Uğur Dündar, Türkiye'nin Türk bilim insanları tarafından geliştirilen aşıyla ilgilenmediğini Sağlık Bakanlığı'nın ön sipariş vermediğini bile söyleyerek hükümeti eleştirdi. Aynı şekilde Yılmaz Özdil de Bill Gates'in desteklediği aşı için harekete geçilmemesi nedeniyle ve ön sipariş verilmemesi nedeniyle hükümeti ağır şekilde eleştirdi.

Türkiye, Çin tarafından geliştirilen aşı ve Rusya tarafından geliştirilen aşı ile yakından ilgileniyor. Ayrıca Oxford'un aşısı Astrazeneca ile de yakından ilgileniyor.

Türk akademisyen tepki gösterdi

Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Ebubekir Sofuoğlu konuyla ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Virüse kurtarıcı olarak gösterilen bu iki Türk de Bill Gates'le neden aşı anlaşması yapıyor? Her taşın altından Bill Gates çıkmak zorunda mı? Virüsün yayılmasında payı olduğu sıkça gündeme getirilen Bill Gates'le birlikte yapılan aşı mı bize enjekte edilecek? Kime güveneceğiz?" diyerek tepki gösterdi.

Bill Gates Aşı firmalarına yatırım yaptı

Koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorilerinde en fazla adı geçen isimlerden biri olan Bill Gates ile eşi Melinda’nın kurmuş oldukları Bill & Melinda Gates Vakfı, kısa süre önce yaptığı açıklama ile COVID-19 aşısı geliştirme çalışmalarına 70 milyon dolar ek fon sağlayacağını açıkladı.

Bill & Melinda Gates Vakfı, söz konusu ek fonun 50 milyon dolarını COVAX Gelişmiş Pazar Taahhüdü’ne (AMC), 20 milyon dolarını ise Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu’na (CEPI) aktarma kararı aldı. Vakfın şu ana kadar yatırımda bulunduğu şirketler arasında kurucuları arasında Türk bilim insanlarının da yer aldığı ve kısa süre önce COVID-19’a karşı yüzde 90 etkili bir aşı geliştirdiklerini açıklayan BioNTech de bulunuyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

hizipsavar

bence bidon ben bir kitap yazdım covit-19 hatta covit 20 bile iyi geliyor desin dolandırılacak mal kitle hazır babasıın oğlu hizipciye 5 kasar
 • Yanıtla

Putsavar

önce almanlarda denesinler bence. Ben istemem.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23