• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Otomobil firmaları sağlık çalışanları için üretti! Bursa’da kullanılmaya başlandı

Koronavirüs salgınında sağlık ekiplerini korumak amacıyla Bursa'da da otomobil firmaları tarafından üretilen entübasyon kabini Bursa Şehir Hastanesinde kullanılmaya başlandı.

Yeniakit Publisher
2020-04-10 12:20:00 -
Otomobil firmaları sağlık çalışanları için üretti! Bursa’da kullanılmaya başlandı

Koronavirüs (Covid-19) salgınında özellikle entübasyon işlemi yapacak sağlık ekibini korumak amacıyla Sivas'ta yapılan laringoskop cihazının ardından Bursa'da da otomobil firmaları tarafından üretilen entübasyon kabini Bursa Şehir Hastanesinde kullanılmaya başlandı.

Sivas'ta özellikle entübasyon yapacak sağlıkçıları yeni tip koronavirüsten (Covid-19) korumak aiçin üretilen "LarinCOVIDeo" adlı video laringoskop cihazından sonra Bursa'da özel bir otomobil firması ve hastanenin anestezi uzmanlarının ortaklaşa çalışması ile geliştirilen entübasyon kabini, Türkiye'de ilk kez Bursa Şehir Hastanesinde hizmete girdi.

Bursa Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Gülbahar Çalışkan, entübasyonun, solunum veya solunum yolu güvenliğinin bozulması ya da bozulma riski oluşması halinde hastanın havalandırılması için gerçekleştirilen bir işlem olduğunu ifade etti.

‘Riski azaltıyor’

Bu işlem gerçekleştirilirken sağlık personelinin hastayla yakın temasta bulunduğuna dikkati çeken Çalışkan, şunları kaydetti:

"İşte tam da bu işlem sırasında kullanılan bu kabin sayesinde koronavirüsün bulaşma riskine karşı personeli koruyor. Entübasyon kabinlerinde hastaya hava yolu desteği sağlanırken, sağlık çalışanlarının ve hastane ortamının bulaşma riski azaltılarak maksimum önlem alınıyor. Bu risk yapay solunum desteği sunulması gereken hastalarda entübasyon dediğimiz solunum yollarına ağızdan bir tüp yerleştirilmesi sırasında daha da artmaktadır."

Çalışkan, entübasyon kabinlerinin işlem sonrası dezenfekte edilerek güvenle kullanılabildiğini de aktardı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı