Osmanlı torunu İngiliz Johnson İslam düşmanı çıktı!

İngiltere'nin yeni başbakanı olması beklenen ve Osmanlı'nın son Dahiliye Nazırı Ali Kemal'in torunu olması sebebiyle "Osmanlı torunu" olarak anılan Boris Johnson'ın, geçmişte yazdığı bir makalede "Müslüman ülkeler İslam yüzünden batının gerisinde kaldı" ifadesini kullandığı ortaya çıktı.

17 Temmuz 2019 Çarşamba 09:51
Osmanlı torunu İngiliz Johnson İslam düşmanı çıktı!

İngiltere'nin yeni başbakanı olması beklenen ve Osmanlı İmparatorluğu'nun son Dahiliye Nazırı Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'ın oğlu Boris Johnson'ın, geçmişte yazdığı bir makalede "Müslüman ülkeler İslam yüzünden batının gerisinde kaldı" yazdığı ortaya çıktı.

"İslam gelişimi engelledi"

The Guardian'ın haberine göre Johnson, The Dreom of Rome (Roma Rüyası) isimli kitabının ek bölümünde, "İslam bir sebepten dolayı Müslüman ülkelerde gelişimi engelledi" ifadeleri yer aldı.

Ortaya çıkan makalenin ardından Britanya Müslüman Konseyi, yaptığı açıklamada "Birçok insan Johnson'ın hâlâ İslam'ın özgürlük ve ileriye giden yolu engellediğini düşünüp düşünmediğini bilmek istiyor" dedi.

"Sonra da Müslümanlar geldi" isimli makalede Johnson, Müslüman ülkelerde "burjuva sınıfının, kapitalizmin ve demokrasinin olmadığını" iddia etti ve bunun sebebinin İslam olduğunu ileri sürdü.

Makalede şu ifadeler yer alıyor: "Bizans İmparatorluğu'nun idaresindeki Konstantinopolis bin yıl boyunca öğrenmenin ışığını ayakta tuttu. Osmanlı'nın yönetiminde ise basılı yayınlar 19. yüzyılın ortalarına kadar görülmedi. Bir şey kelimenin tam anlamıyla onların yüzyıllarca geride kalmasına sebep oldu"

Johnson, daha önce Telegraph için kaleme aldığı bir köşe yazısında burka giyen kadınları "banka soyguncularına" ve "mektup kutularına" benzetmişti. 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Temmuz 2019 Çarşamba 09:51

YORUM YAZ

  • AhmetAhmet1 ay önce
    Adam gayet haklı yazmış eksik noksan göremedim İslam ile yükselen devletler İslami yanlış yaşadıkları için batmislardir
  • delicidelici1 ay önce
    siz hiç bir ülkede geçmişi müslüman olup haçlı dünyasında başkan olupta müslümanları koruyan lider gördünüzmü olamaz obamanında ataları müslümandı ama en çok müslüman katliamını yapan oldu
  • saddisaddi1 ay önce
    şunu osmanlı torunu diye lanse etmeyin. Adı gavur kendi gavur. Osmanlı çoğrafyasında doğan bilhassa saray erkanının çoğunun dönme olduğunu bilmeyen yok

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ağustos 2019