Ortadoğu uzmanından dikkat çeken iddia! ‘ABD, Türkiye’yi ‘güvenli bölge’ ile durdurmak istiyor’

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde ‘Güvenli Bölge’ ısrarı sürerken sınır komşumuz İran’ın konuya bakışını değerlendiren ANKASAM Ortadoğu Uzmanı Cenk Tamer, “ Tahran’a göre; ABD’nin asıl hedefi Suriye’nin kuzeyini güvence altına alarak PYD/SDG’yi güney cephesinde İran’a karşı savaştırmaktır. ABD güvenli bölge kararıyla Türkiye’yi de durdurmayı amaçlamaktadır.” yorumunda bulundu.

16 Ağustos 2019 Cuma 15:02
Ortadoğu uzmanından dikkat çeken iddia! ‘ABD, Türkiye’yi ‘güvenli bölge’ ile durdurmak istiyor’

 Murathan Seyitoğlu  yeniakit.com.tr 

ANKASAM Ortadoğu Uzmanı Cenk Tamer, İran’ın Suriye’deki “GüvenliBölge” kararına bakışını değerlendirdi.

“Tahran tarafından büyük bir tehdit olarak görülüyor”

Türkiye ile ABD arasında Suriye’nin kuzeyinde Güvenli Bölge oluşturulmasıyla ilgili mutabakata varılmasının ardından İran’ın konuya ilişkin tutumunun merak edildiğini belirten ANKASAM Ortadoğu Uzmanı Cenk Tamer, “Geçtiğimiz yıllarda İran, Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekâtı’na ve Zeytin Dalı Operasyonu’na karşı çıkarak tepkisini diplomatik yollardan Ankara’ya iletmiş ve hatta sahada da milis güçleri kullanarak Türkiye’nin operasyonlarını engellemeye çalışmıştı. Son birkaç aydır İranlı üst düzey yetkililer, Şam ile Ankara arasında mekik diplomasisi yürüterek sınır hattının Esad rejiminin kontrolüne bırakılması için yoğun çaba harcamıştı. Nitekim İdlib’de muhaliflere karşı savaşan İran, aynı muhalif grupların Suriye’nin diğer bölgelerine de yayılmasından endişe duymaktadır. Bu bağlamda Türkiye’nin tek başına yapacağı operasyon kapsamında Fırat’ın doğusunda 30-35 kilometrelik bir derinliğe ulaşması, Tahran tarafından büyük bir tehdit olarak görülmektedir.” şeklinde konuştu.

“İran, kuzey hattının Suriye rejiminin kontrolünde olmasını istiyor”


Tahran’ın Suriye’nin izni olmadan bu ülkenin topraklarında bulunan ABD gibi yabancı güçleri “işgalci” olarak görmekte ve ülke topraklarını terk etmeye çağırdığına dikkat çeken Cenk Tamer, şöyle konuştu:

Türkiye, ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle Suriye’ye operasyonu gündeme getirdiğinde ise İran, benzer suçlamaları Türkiye’ye yöneltmektedir. Bunun yanı sıra Tahran, Türkiye’nin sınırla ilgili endişelerini anladığını belirterek bölgenin kontrolünün rejim güçlerinde olması gerektiğini ısrarla vurgulamaktadır. Ankara ise operasyonların Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumayı amaçladığını ve ülkede barış, istikrar ve düzenin sağlanmasıyla birlikte Suriye Devleti’nin bölgede egemen olmaya devam edeceğine vurgu yapmaktadır. Halihazırda İran destekli Suriye Ordusu’nun Fırat’ın doğusunu ele geçirmesi mümkün görünmemektedir. Ayrıca İran’ın Türkiye’ye sunduğu ‘sınır hattının rejim güçlerince kontrol edilmesine’ ilişkin teklif, Ankara tarafından da kesin bir dille reddedilmiştir. Zira Suriye halkı, yalnızca DEAŞ ve PYD/PKK teröründen değil; aynı zamanda Suriye rejiminden de kaçarak Türkiye’ye sığınmıştır. Bu sebeple de Türkiye’deki Suriyelilerin, sivil halka yönelik baskıların sürdüğü Esad rejiminin kontrolündeki bölgelere geri dönmesi mümkün değildir.”

“Tahran’a göre ABD’nin asıl hedefi PYD/SDG’yi İran’a karşı savaştırmak”

ANKASAM Ortadoğu Uzmanı Cenk Tamer,İran açısından bakıldığında, Türkiye’nin ABD ile güvenli bölge konusunda yaptığı anlaşmanın hem olumlu hem de olumsuz yanları bulunmaktadır. İran’a göre olumlu yönü, ABD’nin 5 km derinlik önerisi kabul edilirse, Türk Ordusu’nun ve muhalif güçlerin bölgedeki varlığı sınırlandırılmış olacaktır. İran için olumsuz taraf ise Suriye’nin kuzeyinde Türkiye tehdidini bertaraf eden ABD, PYD terör örgütünün başını çektiği SDG yapılanmasını Fırat’ın güneyinde İran’a karşı savaşmak için hazırlamaya başlayacaktır. Tahran’a göre; ABD’nin asıl hedefi de Suriye’nin kuzeyini güvence altına alarak PYD/SDG’yi güney cephesinde İran’a karşı savaştırmaktır.” dedi.

“ABD, güvenli bölge kararıyla Türkiye’yi durdurmayı amaçlıyor”

Türkiye’nin ABD olmadan Suriye’nin kuzeyine tek başına operasyon düzenlemesi, İran açısından daha büyük bir tehdit oluşturacağını söyleyen Cenk Tamer, sözlerini şöyle sürdürdü:

ABD ve Türkiye’nin almış olduğu güvenli bölge kararının İran açısından avantaj ve dezavantajları değerlendirildiğinde avantajlı yönlerinin ön plana çıktığı görülmektedir. Diğer bir ifadeyle, ABD bölgeden ayrılsa bile Türkiye hep buradadır. Dolayısıyla Türkiye’nin etkinliğinin sınırlandırıldığı bir güvenli bölge, İran’ın çıkarlarını daha az tehdit edecektir. Öte yandan Washington, Tahran’a uyguladığı maksimum baskı politikası kapsamında PYD’yi etkin bir şekilde kullanmayı planlamaktadır. Hatta ABD, güvenli bölge kararıyla Türkiye’yi durdurmayı ve böylece Fırat’ın güneyinde PYD/SDG’nin İran’a karşı savaşması için daha fazla çaba harcamayı amaçlamaktadır. Ancak İran, bunun Suriye’deki çıkarlarına yönelik büyük bir tehdit oluşturmadığını bilmektedir. Bir başka deyişle, PYD’nin Deyri Zor ve Ebu Kemal kırsalında İran’a karşı etkin bir mücadele vermesi pek mümkün değildir. Terör örgütünün bu yönde bir hedefinin olduğu da söylenemez.

“PYD’nin Esad ve İran güçlerini bölgeye davet etmesi de sürpriz olmaz”

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna tek başına operasyon gerçekleştirmesi halinde, aynı Zeytin Dalı Operasyonu’nda olduğu gibi, PYD’nin Esad ve İran güçlerini bölgeye davet etmesi de sürpriz olmayacaktır.” diyen Cenk Tamer, “Bu anlamda PYD’nin İran veya Suriye rejimine tam bir düşmanlık içerisinde olduğu ileri sürülemez. Buna ek olarak Suriye Ordusu’nun veya İran destekli milislerin, Mümbiç ve Halep kırsalında görüldüğü gibi, PYD’nin kontrolündeki bölgelerden rahatça geçebildiği bilinmektedir. Özetle, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kapsamında Türkiye’nin 30-35 km derinliğe ulaşması, İran için uzun vadede kullanışlı bir aktör olarak görülen PYD’nin bölgedeki etkinliğinin sona ermesi anlamına gelecektir. Bu anlamda İran, ABD çekildikten sonra Suriye’nin kuzeyinde PYD liderliğinde kurulması planlanan terör devletini, Akdeniz Koridoru Projesi’nde kullanabileceği önemli bir aktör olarak görmektedir.” yorumunda bulundu.

“İran’a göre Türkiye Suriyeli muhaliflerin etkinliğini artırmaya çalışıyor”

ANKASAM Ortadoğu Uzmanı Cenk Tamer, sözlerini şu şekilde tamamladı:

Türkiye’nin Astana Süreci’ndeki ortakları olan Rusya ve İran, Suriye’deki barış müzakereleri boyunca Fırat’ın doğusundaki ABD-PYD varlığını ciddi bir tehdit olarak algılamamış, hatta bu aktörler zaman zaman PYD’yle işbirliği arayışları içerisinde de olmuştur. Bu nedenle de Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna tek başına operasyon düzenlemesinden ziyade ABD’yle birlikte sınırlı bir harekât düzenlenmesi, İran açısından Suriye’deki çıkarlarının daha az zedelenmesi anlamına gelmektedir. İran, tıpkı Zeytin Dalı Operasyonu’nda olduğu gibi, Türkiye’ye yönelik ağır bir tepkide bulunmaktan kaçınmıştır. Buna rağmen İran, Trump yönetiminin güvenilmez olduğunu bildiği için Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda halen büyük bir operasyona girişebileceğini düşünmektedir. İran’a göre Türkiye, muhaliflerin Suriye’nin geleceğinde söz sahibi olabilmeleri için onların etkinliğini artırmaya veya varlığını güvence altına almaya çalışmaktadır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Ağustos 2019 Cuma 15:02

YORUM YAZ

 • YusufYusuf3 gün önce
  Abd guvenli bolgeyipkk yi turkiyeden korumak icin yapiyor bunu yazin bir kenara
 • HadraHadra3 gün önce
  TEK KELİME İLE''Varlığı ve YOkluğuİSRAİL ve SİYONİZM için Var olan bir ABD ile Dostlukl ve Güven olurmu? Nereye kadar ? Ah Müslüman Ah ne Zaman Uyanacaksın?
 • RICARDONIRICARDONI3 gün önce
  AMERIKA TÜRKIYEYE KESINLIKLE HAINLIK VE TUZAK DÜSÜNÜYOR .
 • AYH8N ERG8N8Z EWET AYH8N ERG8N8Z EWET 3 gün önce
  Yeni Akit LogoAYH8N ERG8N8Z EWET 2 ay önce eklendi.Trumpun anlaşma stratejisi ön şartlı,yapıcılıktan uzakta ABD menfaatlerine bağnaz derecesinde düçar bir olgu ve yapılanmayı egosunda barındırır.gorevde kaldığı süre zarfında dünya stratejik, demografik insani varlık akıbeti barıştan uzak sürekli tehlike ve endişe arz ediyor.Rusyanin ve diğer ülkelerin hertürlü acil acil önlem tedbirleri gayri ihtiyari önemine binaen çok büyük zorunluluk ve sorumluk arz ediyor. Siyasi ve stratejik ergumanlar ne gerektiriyor ve bağımsızlığımızı,güçler dengesindeki yerimizi sağlayacak donanımların en iyi kazanımları milli menfaatlerimiz Için titizlikle yapmış ve yapacağız.bundan kimsenin şüphesi olmasın. ABD nin ortadoğu daki ileri karakolu ve uydusu ısrail in stratejik anlamda bağlarını bedbaht ve ferasetsiz tek dünya düzenin nizami köleleri bazı körfez ülkeleriyle girdiği sratejik ve ekonomik işbirliği ABD nın oluşturmak istediği tek kutuplu dünyanın saç ayaklaridir. Dünyanın her bölgesinde kendine askeri ve ekonomik bağlarla bağlı uydu devletleri kulanarak,tek kutuplu dünya liderliğine adım adım ilerlemektedir.bu süreçte herşey etik ve mübah mentalitesiyle ingiltereyi avrupa birliğinden ayirip; çini ticarî ambargolarla baskilayip malum olan paranoyak sratejik ,askeri,ekonomik tek kutuplu totaliter oluşumuna hızla ilerlemektedir.burada demokraside minarenin çalınan kılıfıdır.Mucadele ise doları pasifize eden ekonomik ve askeri oluşumları icine alan birlikteliklerdir . ABD 'ülkelerin milli kimlikleri üzerinden rant devsirmeye alışık bir ülke olduğundan sömürge mentalitesini kuresel ekonomi çarkıklarını işleterek gerçekleştir.Bu zorunlu uydu tabiliginin başka modelidir ki her türlüsünden bağımsızlık kavramına terstir ve hür doğmuş hür yaşamış bir millet olarak bize tarihi misyonumuz açısından da uymaz bunun en Iyi anlatımı (anlatımida)S-400 lerin alımından geçer milli savunma konseptine ileri teknolojilerle entegre edilmesi ise milli bekârmız ve varlığımız için onur kaynağıdır. ABD nin milli kimlikler üzerinden rant devşirmesi en amiyane tabiriyle aşağılık bir barbarlıktır. ABD NIN ortadoğuda irani hedef alan siyasi açılımı ırak takı eski baas ve suriyedeki simdiki esat yönetiminin katliamlarindan daha tehlikeli bir senaryoya imza atmasi cok tehlikeli gelişmeleri doğurur ki;Bu ABD nın hedeflerinin çok büyük olasılıkla sapmasına neden olan ve tüm dünyayı icine alan kaotik ortamı doğurur. ABD güdümündeki kendilerini dev aynasında gören körfez deki o malum devletçikler ABD askerlerini lejyoner sistemiyle ülke savunmasına katarak çakma motifiyle ABD nın ortadoğuda devam eden eyaletleri olarak sisteme entegre edilmişlerdir dahası kirilgan emirliklerinin statüleri ABD nın o bolgedeki girişeceği Macerayala bire bir ilintili olup ; dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olmayi gerektiren bir istikbal olgusunun tehlikesini de tasimaktadir.Dolayısıyla son ,söz, ses özgür iradeleri olan tam bağımsız körfez ve ortadoğu ki ülkelerin (!)değil..ABD nin oluşacaktır. yani; spatuladaki harci karan baris yanlısı iran suren ise ABD olacaktir.ABD nin başındaki zatın amacı zaafını ve egolarını paranoyak bir şekilde iran ve körfez üzerinden ticaret,petrol ve paraya dönüştürerek ABD ekonomisine devamlı akan musluk misali gelir irad etmek,kendiside çok iyi biliyorki körfez ve ortadoğu batağından çıkamayacağını dolayısıyla gayrı meşru kimliğigi ile aba altından sopa gösterek göz korkutup,daha cok nemalamanin Hesapi içinde.Oda biliyorki elin oğlunun armut toplamadığını.Cine yönelik yaptırımları cinin Sanayi ve teknoloji casusluğunadan ziyade uzak doğunun o bölgesinde ve diğer alanlardaki gücünü çin kaptırmış olmasidirki; AMERIKAN DERIN DEVLETI TARAFINDAN SON DERECE RAHATSIZLIK VERICI OLARAK ADLEDILIP ANLAMLADIRILMISTIR. BU RAHATSIZLIK UZUN VADEDEDE AMERİKAYI TAHTINDAN EDECEK BIR REALİTE OLARAK PENÇESİNE ALMIŞTIR. SIKINTI DERIN VE KAOTIKTIR.ZAMANLA ABD 'YI BIRBIRINE BAĞLAYAN EYALETLERİ BILE ETKILEYEBILECEK ;DOLASYISIYLA EKONOMİK BIRLIKTELIGI DE ÇÖZECEK GÜÇTE ABDnin dünya barisina katkısı anlaşma ve uzlaşma mantığından geçmesi kendi egosu ve mantalitesi olan kovboy mantığına ve onun hamisi olan teksas ruhuna koşulsuz hizmet etmesi yani at,kovboy, kement ilişkisiyle ilintili olup izlediği siyet acısıylayda kıratın çiftesi pek olur öğretisinden veiatnmdan beri hatırlamamış olmaması. ipek yolu ticaret medeniyetinin bir parçası olan iran ve çin akabindede Rusya ve Kuzey kore bu hatırlatmayı en iyi şekilde yapmak için can siperhane bir şekilde üstün silahlarıyla ABD yi bu coğrafya da bekliyorlar olacağından kimsenin zerre kadar şüphesi dahi olmasın bu kaotik ortamın yarayacağı kaos islam topraklarından eskiyalikla yaralanan (nemalan) zorba ,zalim israilin sonunu da getir.Bu medeniyet temsilcileri bugünkü medeniyet tarzı ile tüm güç dengesini bu kovboy mantığı 'na dayalı güçler dengesi üzerine kurduğu, dış siyasetini barıştan uzak zorbalıkla dayatma,ötekileştirme ,beriketlestirme ve ayrimlastirmayla idame ettiğini, edeceğini zanederek ecelinin de senaryolar ını tarih sayfalarına yazdığının+,yazabileceginin farkında değil dolayısıyla aymaz bir şekilde güç tutkusu ve sarhoşluğu içinde kaderinin girdabında tarihin karanlık sayfasına geçemeye dünden de daha yakın. Malum, ABD potansiyel haydut kimliği ile yaptığına jandarmalık diyorsada bunun hür vicdanlardaki adı barbarlık ve yamyamliktir.cunku kendi milli kimliğinde bu vardır.Bu kimlik derin devletinin kendi kimliğidir.yani sonunda yakala ye ve yut olan aşağılık prensibiyle çalışır. Turmp kişilik vasıflarıyla agresif yoğun psiko analizi dipte kendinden ve ideallerinden başka dünya kabul etmeyen zorba,ABD nin yahudi demokrasisinin faşist zavallı diktatörüdür insanlik erdeminde kafa tasicilik zihniyeti olan zorba,kimliksiz bir kimlik olarak amerikan değerlerini ve mantalitesini koşulsuz egolarıyla şekillendiren, sorgulayarak biçimlendirerek ayaklar altına alan psikolojide psiko analize yeni terimlerle kanalize olacak biri olarak dünya tarihinde bu terimle anılacak ve yargılanacak biri.sorgusuz mo...on mentalitesi ve deger yargisi gercek dunyadan ve insanlik degerlerinden izafi bir soyutlukla uzakta,amerikanin muhafazekaliginin ve katoliginin yeni değer yargısı olarak anılacaktır. ABD nin ortadoğu daki ileri karakolu ve uydusu ısrail in stratejik anlamda bağlarını bedbaht ve ferasetsiz tek dünya düzenin nizami köleleri bazı körfez ülkeleriyle girdiği sratejik ve ekonomik işbirliği ABD nın oluşturmak istediği tek kutuplu dünyanın saç ayaklaridir. Dünyanın her bölgesinde kendine askeri ve ekonomik bağlarla bağlı uydu devletleri kulanarak,tek kutuplu dünya liderliğine adım adım ilerlemektedir.bu süreçte herşey etik ve mübah mentalitesiyle ingiltereyi avrupa birliğinden ayirip; çini ticarî ambargolarla baskilayip malum olan paranoyak sratejik ,askeri,ekonomik tek kutuplu totaliter oluşumuna hızla ilerlemektedir.burada demokraside minarenin çalınan kılıfıdır.Mucadele ise doları pasifize eden ekonomik ve askeri oluşumları icine alan birlikteliklerdir . ABD 'ülkelerin milli kimlikleri üzerinden rant devsirmeye alışık bir ülke olduğundan sömürge mentalitesini kuresel ekonomi çarkıklarını işleterek gerçekleştir.Bu zorunlu uydu tabiliginin başka modelidir ki her türlüsünden bağımsızlık kavramına terstir ve hür doğmuş hür yaşamış bir millet olarak bize tarihi misyonumuz açısından da uymaz bunun en Iyi anlatımı (anlatımida)S-400 lerin alımından geçer milli savunma konseptine ileri teknolojilerle entegre edilmesi ise milli bekârmız ve varlığımız için onur kaynağıdır. ABD nin milli kimlikler üzerinden rant devşirmesi en amiyane tabiriyle aşağılık bir barbarlıktır. ABD NIN ortadoğuda irani hedef alan siyasi açılımı ırak takı eski baas ve suriyedeki simdiki esat yönetiminin katliamlarindan daha tehlikeli bir senaryoya imza atmasi cok tehlikeli gelişmeleri doğurur ki;Bu ABD nın hedeflerinin çok büyük olasılıkla sapmasına neden olan ve tüm dünyayı icine alan kaotik ortamı doğurur. ABD güdümündeki kendilerini dev aynasında gören körfez deki o malum devletçikler ABD askerlerini lejyoner sistemiyle ülke savunmasına katarak çakma motifiyle ABD nın ortadoğuda devam eden eyaletleri olarak sisteme entegre edilmişlerdir dahası kirilgan emirliklerinin statüleri ABD nın o bolgedeki girişeceği Macerayala bire bir ilintili olup ; dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olmayi gerektiren bir istikbal olgusunun tehlikesini de tasimaktadir.Dolayısıyla son ,söz, ses özgür iradeleri olan tam bağımsız körfez ve ortadoğu ki ülkelerin (!)değil..ABD nin oluşacaktır. yani; spatuladaki harci karan baris yanlısı iran suren ise ABD olacaktir.ABD nin başındaki zatın amacı zaafını ve egolarını paranoyak bir şekilde iran ve körfez üzerinden ticaret,petrol ve paraya dönüştürerek ABD ekonomisine devamlı akan musluk misali gelir irad etmek,kendiside çok iyi biliyorki körfez ve ortadoğu batağından çıkamayacağını dolayısıyla gayrı meşru kimliğigi ile aba altından sopa gösterek göz korkutup,daha cok nemalamanin Hesapi içinde.Oda biliyorki elin oğlunun armut toplamadığını.Cine yönelik yaptırımları cinin Sanayi ve teknoloji casusluğunadan ziyade uzak doğunun o bölgesinde ve diğer alanlardaki gücünü çin kaptırmış olmasidirki; AMERIKAN DERIN DEVLETI TARAFINDAN SON DERECE RAHATSIZLIK VERICI OLARAK ADLEDILIP ANLAMLADIRILMISTIR. BU RAHATSIZLIK UZUN VADEDEDE AMERİKAYI TAHTINDAN EDECEK BIR REALİTE OLARAK PENÇESİNE ALMIŞTIR. SIKINTI DERIN VE KAOTIKTIR.ZAMANLA ABD 'YI BIRBIRINE BAĞLAYAN EYALETLERİ BILE ETKILEYEBILECEK ;DOLASYISIYLA EKONOMİK BIRLIKTELIGI DE ÇÖZECEK GÜÇTE ABDnin dünya barisina katkısı anlaşma ve uzlaşma mantığından geçmesi kendi egosu ve mantalitesi olan kovboy mantığına ve onun hamisi olan teksas ruhuna koşulsuz hizmet etmesi yani at,kovboy, kement ilişkisiyle ilintili olup izlediği siyet acısıylayda kıratın çiftesi pek olur öğretisinden veiatnmdan beri hatırlamamış olmaması. ipek yolu ticaret medeniyetinin bir parçası olan iran ve çin akabindede Rusya ve Kuzey kore bu hatırlatmayı en iyi şekilde yapmak için can siperhane bir şekilde üstün silahlarıyla ABD yi bu coğrafya da bekliyorlar olacağından kimsenin zerre kadar şüphesi dahi olmasın bu kaotik ortamın yarayacağı kaos islam topraklarından eskiyalikla yaralanan (nemalan) zorba ,zalim israilin sonunu da getir.Bu medeniyet temsilcileri bugünkü medeniyet tarzı ile tüm güç dengesini bu kovboy mantığı 'na dayalı güçler dengesi üzerine kurduğu, dış siyasetini barıştan uzak zorbalıkla dayatma,ötekileştirme ,beriketlestirme ve ayrimlastirmayla idame ettiğini, edeceğini zanederek ecelinin de senaryolar ını tarih sayfalarına yazdığının+,yazabileceginin farkında değil dolayısıyla aymaz bir şekilde güç tutkusu ve sarhoşluğu içinde kaderinin girdabında tarihin karanlık sayfasına geçemeye dünden de daha yakın. Malum, ABD potansiyel haydut kimliği ile yaptığına jandarmalık diyorsada bunun hür vicdanlardaki adı barbarlık ve yamyamliktir.cunku kendi milli kimliğinde bu vardır.Bu kimlik derin devletinin kendi kimliğidir.yani sonunda yakala ye ve yut olan aşağılık prensibiyle çalışır. Turmp kişilik vasıflarıyla agresif yoğun psiko analizi dipte kendinden ve ideallerinden başka dünya kabul etmeyen zorba,ABD nin yahudi demokrasisinin faşist zavallı diktatörüdür insanlik erdeminde kafa tasicilik zihniyeti olan zorba,kimliksiz bir kimlik olarak amerikan değerlerini ve mantalitesini koşulsuz egolarıyla şekillendiren, sorgulayarak biçimlendirerek ayaklar altına alan psikolojide psiko analize yeni terimlerle kanalize olacak biri olarak dünya tarihinde bu terimle anılacak ve yargılanacak biri.sorgusuz mo...on mentalitesi ve deger yargisi gercek dunyadan ve insanlik degerlerinden izafi bir soyutlukla uzakta,amerikanin muhafazekaliginin ve katoliginin yeni değer yargısı olarak anılacaktır.
 • misafirmisafir3 gün önce
  Rusya ve iran, yardım istemeye hakkı olansuriye hükümeti çağırdığından oradalar.Bölgedeki karışıklıkdan kaçmalarınkendisinezorluk oluşturdğu için Türkiye orada.Amerika ise sebepsiz ve haksız olarak orada.Haksız olan abd nindikkate alınmadan,haklı olarak kendi güvenliğimiz için gerekenler yerine getirilmeli
 • engineerengineer3 gün önce
  SURİYE KÜRDİSTANI HAYIRLI OLSUN ABD VE TR ANLAŞTILAR
 • şenay doğan şenay doğan 3 gün önce
  İRAN İŞTE BENİM İÇİN SÜRPRİZ OLMADI allaha emanet olun
 • köroğluköroğlu3 gün önce
  fitneci abd ye kesinlikle güven olmaz türkiye vurup girecekti

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ağustos 2019