• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Önceliğimiz insan fıtratını korumak

Sakıncalı maddeleriyle birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de tartışma konusu olan İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili “revize” talebi geldi. Hukukçu Yaşar Baş, sözleşmedeki “cinsel yönelim” gibi tartışmalı ifadelerin çıkarılarak aile ve fıtratın korunması yönünde revizyona gidilmesi gerektiğini, bunu da Türkiye’nin 72’inci madde kapsamında gündeme getirebileceğini söyledi.

Yeniakit Publisher
2020-08-17 09:16:00 - 2020-08-17 15:27:11
Önceliğimiz insan fıtratını korumak

 Faruk Arslan  İstanbul 

Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de şiddetle tartışılan İstanbul Sözleşmesi’nin 72’inci maddesini gündeme getiren hukukçu yazarımız Yaşar Baş, Türkiye’nin teklifiyle sözleşmedeki tartışmalı ifade ve maddelerin revize edilebileceğini söyledi.

Zihinsel parçalanma ortadan kaldırılmalı

Avukat Yaşar Baş, İstanbul Sözleşmesi tartışmalarıyla aile ve ahlakı önceleyen kesimlerde de fikir ayrılığı yaşandığına dikkati çekerek şunları dile getirdi: “İstanbul Sözleşmesi tartışmaları ekseninde, bu milletin değerlerini savunan gruplar arasında yorum farkları oluştu. Fıtrata aykırı düşünceleri meşrulaştırmaya çalışanların görüşlerinin bir değeri elbette ki yoktur. Ama bu milletin değerlerini savunan insanlar da İstanbul Sözleşmesi’nin kavramsal çerçevesi konusunda mutabık değiller. Bir kesim, sözleşmenin fıtrata aykırı hayat biçimlerini meşrulaştırdığını söyleyerek reddediyor. Diğer kesim ise sözleşmedeki bu fıtrat dışı hayat biçimlerini meşrulaştırmadığını savunuyor. İki taraf ise fıtratın korunması noktasında hemfikir. Ama aynı hassasiyetle hareket eden insanlar arasında ciddi fikir ayrılıkları oluştu. Siyasetin görevi, bu zihinsel parçalanmayı ortadan kaldırmaktır.

Önemli olan insan fıtratının korunması

İstanbul Sözleşmesi’ndeki “cinsel yönelim” gibi ifadelerin çıkarılarak aile ve fıtratın korunması yönünde revizyona gidilmesi gerektiğini, bunu da Türkiye’nin 72’inci madde kapsamında gündeme getirebileceğini vurgulayan Avukat Yaşar Baş, “Önemli olan İstanbul Sözleşmesi’nin korunması, karşı çıkılması, vazgeçilmesi veya devam edilmesi değil, önemli olan fıtratın korunmasıdır.” dedi.

Avukat Baş, İstanbul Sözleşmesi’nin kavramsal çerçevesinin fıtrata aykırı hayat biçimlerini meşrulaştırıp meşrulaştırmadığı konusundaki tereddütleri ortadan kaldırmanın metodunu şu sözlerle dile getirdi: “Fıtratın korunmasını temel alan bir yorumu esas alarak sözleşme ile ilgili bir değişiklik teklif sunulabilir. İstanbul Sözleşmesi’ni imzalayan devletlere sunulacak bu teklifle tüm insanlığa karşı sorumluluk taşıdığımızı gösteririz. Sözleşme’den çekilmek yerine, Türkiye’nin aile, ahlak ve insan hakları konusundaki görüşlerini Avrupa ölçeğinde müzakereye açmamız gerektiğini düşünüyorum. Yani Türkiye olarak biz, Avrupa dahil tüm toplumların fıtrata uygun bir hayat yaşamasını önermeliyiz. 72’inci madde, İstanbul Sözleşmesi’ne taraf devletlere bu yetkiyi veriyor.

Revizyon başarı olur

Türkiye’nin teklifinin iki sonucu olabileceğini ifade eden Av. Baş, “Teklifimizle birlikte fıtratı temel alan aile ve ahlak politikalarının  tüm Avrupa tarafından kabul edilmesi sonucu, bizim açımızdan en büyük başarı olur. İkinci ihtimal ise, biz öneride bulunuruz ama sözleşmeye taraf ülkeler Türkiye’nin önerisi üzerinde birleşmemiş olurlar. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme girişimini, ikinci ihtimalin gerçekleşmesi sonrasında gündeme getirmesi gerekebilir.” ifadelerini kullandı.

_________

İşte referans madde

İstanbul Sözleşmesi’nin 72. maddesi şöyle:

Taraflardan herhangi birinin bu sözleşmede değişiklik yapmak üzere getireceği her teklif, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne iletilecek ve Genel Sekreter tarafından Avrupa Konseyi üye devletlerine, bütün imza sahiplerine, bütün taraflara, Avrupa Birliği’ne, (...) bu sözleşmeyi kabul etmeye davet edilmiş bütün devletlere gönderilecektir.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

kamil uyar

yani avrupalı EFENDİLERİMİZİN karımızla çoluk çocuğumuzla ilişkilerimize varana kadar üzerimizde ameliyet yapma hakları saklıdır. ama acıtmasın diye ufak yöntem değişiklikleri yapılabilir he? karısıyla dansı iki yüz yıl yasakladığımız avrupalıların karımızla ilişkilerimize el atmaları ne büyük zül!!!! işte onun için YENİDEN REFAH DİYORUZ. BİZİ BİZ YÖNETMEMİZ İÇİN YENİDEN REFAH!
 • Yanıtla

Vatandaş

Cinsel Yönelimler kişinin kendi tercihleri. Bundan çok daha önemli olanlar var. Dayatmalar var, baskı var, şiddet var. 1-Kadının beyanı geçerlidir ifadesi, 2-Kadın şikayetçi olmasa dahi kamu davası açılması, 3-Psikolojik, Ekonomik, ve Duygusal Şiddet gibi her şeyin uyduruk şiddet kabul edilmesi. Saymakla bitmez. Her maddesi sorun. Bu sözleşmeyi kaldırmaktan başka çare yok. Kaldırıp çöpe atmak gerekir. Türkiye derhal sözleşmeden geri çekilmelidir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23