Öğrenciler sosyal etkinlikle sanaldan uzaklaşacak

MEB, sosyal etkinliklerine ilişkin öğrencilerin etkinlik ve temsil düzeylerinin belirlenmesi için yeni bir proje başlattı.

21 Nisan 2019 Pazar 13:36
Öğrenciler sosyal etkinlikle sanaldan uzaklaşacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sosyal etkinliklerine ilişkin öğrencilerin etkinlik ve temsil düzeylerinin belirlenmesi için yeni bir proje başlattı. MEB projeyle, ilk, orta ve lise çağındaki çocukların, cep telefonu, tablet, diz üstü bilgisayar ve bilgisayar başında, sanal ortamlardaki oyunlardan uzaklaştırılmasını sağlayacak.

Hem eğlence hem puan

MEB’in okullara gönderdiği kılavuzlarda öğrencilerin sosyal etkinlik projesi ile sanal dünyadan uzaklaşmasını sağlayarak, ‘bilim’, ‘sanat’, ‘kültür’, ‘spor’ ve ‘toplum hizmeti’ gibi alanlarda geliştirilmesini öngören bir çalışma başlatılmış oldu. Sosyal etkinlikler başlığı altında, 5 ara başlık altında öğrencilerin yetenekleri ve sevdiği alanlara yöneltilerek, daha eğlenceli ve sosyal bir şekilde zaman geçirerek topluma kazandırılması sağlanacak. İlk sırada Bilimsel Etkinlikler başlığı yer alırken, öğrencilerin, bilimsel etkinlikler adı altında, bilim olimpiyatları, bilim şenlikleri, bilim fuarları, bilimsel proje yarışmaları patent sahibi olma, faydalı model sahibi olma, bilimsel toplantılar ve araştırma yarışmaları, zeka oyunları, bilişim teknolojilerine yönelik uygulamalar, fen teknoloji, mühendislik ve matematik alanına yönelik uygulamalar yer alıyor. Kültürel Etkinlikler başlığı altında ise öğrencilerin, müze/ören yeri gezileri, tarihi mekan gezileri, sanat galerisi gezileri, doğa gezileri, mesleki alanlara yönelik tanıtım gezileri, sözlü gelenekler ve anlatımlar, gösteri sanatlar, toplumsal uygulamalar ritüeller ve şölenler, doğa verenle ilgili bilim ve uygulamalar, el sanatları geleneği, mesleki alan etkinlikleri yer alırken, öğrencilerin bu gibi etkinliklerle sanal ortamlardan uzaklaşması ve doğa ve kültürel etkinliklerle buluşturulması planlanıyor. Bu etkinliklere katılan öğrencilerin puanlama sistemi ile okul notları puanlarına katkı sağlaması planlanıyor.

Toplum hizmeti de var

Öğrencilerin başarı kalitesine göre özellikle öğretmenlerin yönlendirmesi ile öğrencilerin toplumun bir parçası olduğu hissettirilerek toplumsal hizmetlere de yönlendirilmesi sağlanacak. Bu başlık altında ise, toplumsal refahı ve eşitliği sağlamaya yönelik çalışmalar, milli ve manevi değerleri koruma ve yaşatmaya yönelik çalışmalar, velilerin ve diğer paydaşların okulla işbirliğini artırmaya yönelik çalışmalar, sivil toplum kuruluşları ile sosyal hizmetlere yönelik çalışmalar, toplumsal bilinci geliştirmeye yönelik çalışmalar yer alıyor.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Nisan 2019 Pazar 13:36

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Mayıs 2019