Numan Kurtulmuş sonuçları paylaştı: Araştırmalar ‘Asgari yüzde 65’ diyor

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti kurulduğundan beri en az bir defa da olsa AK Parti'ye oy vermiş seçmen sayısının yüzde 65 olduğunu belirterek "AK Parti’nin Türkiye’deki siyasi tabanı asgari yüzde 65’tir. Ben kamuoyu araştırmasını söylüyorum.” dedi.

25 Mayıs 2019 Cumartesi 12:46
Numan Kurtulmuş sonuçları paylaştı: Araştırmalar ‘Asgari yüzde 65’ diyor

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Gençlik Kuruluşları Birliği tarafından Üsküdar Belediyesi Boğaziçi Yaşam Merkezi’nde düzenlenen sahur programında yaptığı konuşmada, gençlik kuruluşlarının her bir faaliyetinin büyük bir medeniyeti ihya ve inşa faaliyeti olduğunu söyledi.

Bir milletin en büyük gücünün inanmış ve gelecek hedefleri olan bir gençlik olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Gençlerimizi ileriye doğru taşımak için büyük bir gayretle, fedakarca çalışan bütün sivil toplum kuruluşlarımızı yürekten tebrik ediyorum. Yaptığınız her bir faaliyetin sadece sıradan bir gençlik faaliyeti olmadığını hatırlatmak isterim. Yaptığınız her bir faaliyet bir büyük medeniyeti ihya ve inşa etme faaliyetinin bir parçasıdır. Belki yüzyıllar sürecek olan bir büyük medeniyet mücadelesinin köşe taşlarından birisidir. İnanın abartı olsun diye söylemiyorum, nefsinize hoş gelsin diye söylemiyorum ama 1 milyar 700 milyon İslam ümmetinin gözünü dikip baktığı, geleceği için dua ettiği ve kendisinin de umut içerisinde geleceğe dair umutlarını büyüttüğü yegane millet bizim milletimizdir, bu milletin gençleridir. Sizlere çok büyük bir sorumluluk düşüyor."

Numan Kurtulmuş, seçimlerde yaklaşık 1 milyon 700 bin seçmenin sandığa gitmediğini ve 320 bin kişinin de sandıklarda geçersiz oy kullandığını söyledi.

"Bizim insanlarımız 25 yıldır İstanbul’u bizim siyasi çizgimiz yönetiyor ya, bir yerde de rahata alıştı, bir yerde de bu kadar yıllık yönetimin, 17 yıllık AK Parti iktidarının vermiş olduğu..." diyen Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

"İnsanlar yönetiyor, kusurlar, eksikler, hatalar, yanlışlar dolayısıyla bizim bu sofrada bulunacak nitelikteki arkadaşlarımızın bir kısmının eleştirilerini biraz fazla ciddiye alarak 'bir ders vereyim, bir hadlerini bildireyim, şöyle bir sallayayım' dediklerine sizler de şahit oldunuz, bizler de şahit olduk. Evet 1 milyon 700 bin kişi sandığa gitmedi, yaklaşık 320 bin kişi sandıklarda geçersiz oy kullandı. Bunların yarısı boş oy. Yani gidip CHP’nin adayına veremedi, bize de kızdı.

Bir de size bir şey söyleyeyim, henüz kamuoyuna açıklanmadı. AK Parti’nin gücünü ve potansiyelini görmek bakımından söylüyorum. AK Parti kurulduğundan bu yana bir defa da olsa AK Parti’ye oy vermiş seçmenlerin oranı yüzde 65’tir. AK Parti’nin Türkiye’deki siyasi tabanı asgari yüzde 65’tir. Ben kamuoyu araştırmasını söylüyorum. Oy vermiş sonra vermemiş, birkaç kez vermemiş sonra vermiş, birkaç kez oy vermiş sonra vermemiş. Bu büyük bir güçtür. Bu insanlarımızın hepsine ulaşacağız, gönlü kırgın olanlara diyeceğiz ki kırılma vakti şimdi değildir. Eksikleri, hataları söyleyenlere diyeceğiz ki biz de siyaseti biliyoruz, eksikleri hataları görüyoruz, önce 23 Haziran’ı geçelim, ondan sonra gerekirse siyasi bakımdan tövbe istiğfar ederek yanlışlarımızdan kurtulacağız ve yolumuza koşar adım devam edeceğiz. Ama kızgınlıkla, küskünlükle, kusura bakmayın hiç kimsenin de CHP’nin adayını oraya getirip oturtturmak gibi bir lüksü olamaz."

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, 31 Mart seçiminin belediye seçimi olmasına rağmen maalesef AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı üzerinden başka bir işe döndürüldüğünü ifade etti.

Kurtulmuş, "AK Parti’ye burada haddini bildirelim ve Türkiye’de yeni bir siyasi tablo ortaya çıksın. Seçim 23 Haziran’da yenileniyor. Bu seçimi de yeniden bir yerel seçim olmaktan çıkarıp 2023’ü öne almak için bir prova olarak kullanacaklar, o niyet içerisinde oldukları görünüyor. Dolayısıyla burada akıllı ve şuurlu bir şekilde İstanbul’un, İslam coğrafyasının ve belki de dünya kentlerinin en önemlisi olan bu kentin kendi medeniyet değerlerimiz içerisinde, kendi tarihiyle, misyonuyla uyumlu bir şekilde ileriye doğru götürülmesi, geliştirilmesi, büyütülmesi ve halkıyla birlikte yönetilmesi lazım. İnşallah 23 Haziran bu düzeltmeyi yapma imkanı verecek. Türkiye’nin hangi istikamette gideceğini seçeceğiz. Yeniden güçlü bir Türkiye istikametinde, inşallah çok kuvvetli bir şekilde yürüyeceğiz. 2023 seçimlerini öne çekme gayreti ve niyeti içerisinde olanlara sandıklarda ders vereceğiz inşallah." şeklinde konuştu.

"Seçimlerin yenilenmesi demokratik yarışın hukuki şartlarının bir kısmıdır"

Numan Kurtulmuş, demokratik yarışın hukuki şartlarının bir kısmının da seçimleri yenilemek olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Seçim sadece sandık günü oyların verilip kapatılıp bitirildiği bir süreç değildir. Sandıklarda oyunu verirsiniz. Arkasından o sandıklardan oylar çıkarılıp sayılır, itirazlar yapılır, ilçe seçim kurulları, il seçim kurulları ve Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK). Bu itirazlardan dolayı yapılan bazı yanlışlıklar varsa yeniden sayım için karar verilir. İşte o yeniden sayım kararları yine bazı itirazlar varsa, seçimin yenilenmesi kararı verilir. Bu sadece Türkiye’de böyle değil, bütün dünya demokrasilerinde böyledir.

2004 yılında Ukrayna’da Devlet Başkanlığı seçimleri, 2016 yılında Avusturya’da Cumhurbaşkanlığı seçimi, orada YSK yerine geçen yüksek mahkeme tarafından iptal edildi, yenilendi, tekrar seçim yapıldı. Bu Haziranın 16’sında Belçika’nın iki şehrinde, 2018’deki seçimlerde yapılan yanlışlık dolayısıyla seçim yenilenecek. Dolayısıyla bu seçimlerin yenilenmesi demokratik yarışın hukuki şartlarının bir kısmıdır.”

Kurtulmuş, ABD ile S-400 hava savunma sistemleri konusunda yaşanan gerilime yönelik şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir S-400 krizi yaşıyoruz. Çok münferit bir olay gibi görünüyor, hayır. Büyük resmin içine onu da koyun. S-400 meselesinin aslı şu. Türkiye’nin bir güvenlik ihtiyacı var. Biz kendimizi işte Kilis’e bombalar atıldı, şuraya bombalar atıldı. Kedimizi koruyacağız. Adamlara diyoruz ki verin Patriotları alalım, 'hayır vermem' diyor. İyi o zaman ben S-400’leri alayım, 'hayır alamazsın' diyor. Çünkü bunların bu coğrafyada bekledikleri Türkiye, istedikleri Türkiye kendinden gücü olmayan, emir kulu olan bir Türkiye’dir. Onun için diyorlar ki alamazsınız. Biz de diyoruz ki biz bağımsız bir ülkeyiz, hesabımızı kitabımızı yaparız ve inşallah bu meselede de son noktaya geliriz. Büyük resmi görüyoruz, başkaları da görüyor. Bu senaryoları uygulayanlar da görüyor ve bu senaryoları uygulayanlar şunu biliyor. Bu coğrafyada işlerin farkında olan, oynanan oyunların farkında olan, büyük düşünen, güçlü ve imkanlarını arttırmak isteyen bir Türkiye’ye asla müsamaha etmek istemiyorlar. Meselenin özü budur."

"Birlik beraberlikte aşamayacağımız hiçbir konu yok"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu da konuşmasında, gençlerin gücüne ve sinerjisine inanan biri olarak, her zaman gençlerin destekçisi olduğunu söyledi.

Çalışma ve siyaset hayatı içerisinde gençlerle çalıştığını, şu anda ekibinin tamamının da gençlerden oluştuğunu belirten Sarıeroğlu, "Gençlerin gücüne inanan bir kardeşiniz, bir ablanızım. Bugün Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak, sivil toplum kuruluşlarının içerisinde yetişmiş bir siyasetçi olarak, sadece sizlerin yanında olduğumuzu, her daim sizlerin destekçisi olduğumuzu ifade etmek için bugün burada olmak istedim. Bu anlamda gençlik kollarımız da var ama her zaman ulaşabileceğiniz bir ablanız var. Hepinizin çatı kuruluşlarıyla, sizlerle farklı ortamlarda bir aradayız ama bu birlik beraberlik çok anlamlı." diye konuştu.

Jülide Sarıeroğlu, birlik beraberlik içerisinde olunduğu takdirde aşılamayacak hiçbir konu olmadığını vurgulayarak, "Özellikle gençlerin enerjisi, sinerjisi olduğunda inanın bizi hiç kimse tutamaz. Bu anlamda birliğiniz ve beraberliğiniz, bu güzelliğiniz daim olsun. Gelecek hafta kadir gecesini idrak edeceğiz, hayırla Allah bizi ulaştırsın diyorum. Önce bayrama inşallah sağlıkla güzellikle ulaşalım. Ondan sonra da ikinci bayramımızı 23 Haziran’da İstanbul’da hep beraber kutlayalım." ifadelerini kullandı.

Sahura, milletvekilleri, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, gençlik kuruluşlarının genel başkan ve üyeleri katıldı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Mayıs 2019 Cumartesi 12:46

YORUM YAZ

 • LütfiLütfi24 gün önce
  Sayın numan bey herşey iyi güzelde samsun belediyesinin yaptıgına nediyeceksiniz seçimden önce yüzde 15 indirim seçimden sonra yüzde 25 zam suya aklımızla alay ediliyor resmen nasıl güveneceyiz size akp bu deyil nerde akepe nerde reyis mustafa demire haddini bildirecek bitane yiyit kalmadımı para yoksa bindikleri lüks makam araçlarından insinler tasarruf yapsınlar partiye ve reyise ihanet etmesinler bu yanlışlardan dönsünler fatura yazım bedeli ne yüzde yüz elli zam vermişler arkadaşlarına belediyenin memurumu kalmadı yazıklar olsun reyis bu yanlış insanlara durdesin akp kendi ayagına sıkmasın yazık partiye yazık reyise yazık samsunluya
 • EmeklEmekl24 gün önce
  Bu kadar sıkıntı yolsuzluk ne ararsan var demekki millet rahat o zaman sorun yok milletin dediği olur
 • istanbulluistanbullu24 gün önce
  İYİDESERTAN akparti iktidar olmadan önce de hükümetler vardı 50 milyar tl cari fazla niye vermediler herhallde yaşın 25 GENÇLER BİLMEZ GEÇMİŞİ akp den önce emekli maaşı yatamıcak duruma geldiydi ilaç hastanme tapu banka kuyrukları istanbul susuz çöp yığınıydı CHP belediyesiyle şimdi CHP li imamoğlunu şişiriyolar istanbulun çekece var herhalde
 • MUSTAFAMUSTAFA24 gün önce
  Aç tavuk rüyasında kendini darı ambarında zannedermiş.
 • abdrhmnabdrhmn24 gün önce
  akp tc nin ümidi fakat bir çok konuda akpmilletin ümitlerini hayal kırıklığına uğratttı.
 • cemcem24 gün önce
  şimdi düşmüşsün % 25 e. derdine yan. ama siz yine çalar ve alırsınız istediğiniz seçimi
 • Yavuz 1517Yavuz 151724 gün önce
  YSK, fetö ve chp ortaklığı ile çalınan AK PARTİ oylarına daha fazla tahammül edemedi ve tarafsız gerçek hukukçu 7 HAKİM kararı, 4 adet chp yandaşı hakime rağmen seçim yenilenmesine karar vermiştir. chp yandaşı kara cübbeli 4 hakimi kararlarından dolayı kınıyoruz ve istifalarını talep ediyoruz.
 • servetservet25 gün önce
  kardeşim serkan ve osmalı adlı yorumcular. Hükümet derkendemokratik hukuk devleti bir ülkedeyiz. ak partide hukuka ve yasalara tam bağlı .ülkemizin önünü tıkayan kalkınmasını engellemek isteyen bir faşist emperyalist güç var ve o gücün oyuncularıda maalesef muhalefette. hükümetin ve ak partininbir çok icraatını engelliyen ve darbecilere teröristlere destek verenmuhalefet ülkemizin dahada hızlı kalkınmasını engellemiştir. kardeşlerim çalmaçırpma demekbüyük iftiradır Allah aşkınayapılanları görelim geçmiş dönemde yapılmayanları görelim. ak parti iflas etmiş bir Türkiye devralmıştı. bu gündünyadaher alanda askeri ekonomi.. söz sahibiyiz.
 • ......25 gün önce
  Eminimki fazladır noksan değil. Türkiye tarihinin en büyük kalkınmasını ak parti ile ypmıştır. onlarca darbeleri püskürtmüş ülkenin elli yıl geriye gitmesini önlemiştir. ülkemizde söz sahibi durumuna gelen nice terör gruplarının belini kırmıştır. bunu bilen asil ve soylu milletimizak partiği elbette destekler. bu oranın ben yüzdedoksan beş oolmasını umarım. yüzde beşde kaymağı kesilenler veiçimize sızmış ajanlar ve hainler.
 • AhmetAhmet25 gün önce
  SIZ STAJ SIGORTASINI EMEKLILIK BASLANGICI SAYMADIGINIZ SÜRECE INSANLARA HAKLARINI VERMEDEGINIZ YEDIGINIZ SÜRECE GENE OY YOK SIZ3
 • hercaihercai25 gün önce
  Sertan.t , iftira atmak kitabinda mi yaziyor? Yiyici parti varsa o da CHP dir! Ornekleri de cok, arastir bul!
 • ErcanErcan25 gün önce
  Bu durum " Ellerim kırılsaydı da vermez olsaydım" diyen önemli bir kitle olduğunu gösteriyor.
 • Osmanlı Osmanlı 25 gün önce
  Doğru %65 lerde bir seçmen vardı ama milletin alım gücü düştükçe ve ve faiz sarmalına battıkça ve çıkan kanun ve yasalar işverene çıktıkça yüzde maalesef düştü ve 2023 ak parti için bşr hayal olmaktan öteye gidemeyecek ve en koyu bir ak parti seçmeniyim. Ak parti sahayı okuyamıyor yada reisin etrafında bulunanlar reisi kandırıyor.
 • sertan.tsertan.t25 gün önce
  Yanlışın var bakan. %100 olması gerekiyor onun. Malum akepe demek Türkiye demek zaten. Siz giderseniz biz ne yaparız :)) Ahh keşke bir gitseniz. 1 Seneye kalmaz 50 milyar dolar cari fazlası veren ülke haline geliriz. Yiye yiye para bırakmadınız kasada.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Haziran 2019