• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Necmettin Batırel’den yeni dolar formülü

Ekonomist Necmettin Batırel, dövizdeki kur artışının nasıl düşürüleceğiyle ilgili, yaptığı açıklamada 50 milyar dolarlık bir fonun bütün hesapları bozacağını söyledi.

Yeniakit Publisher
2021-12-04 23:08:00 - 2021-12-06 09:57:57
Necmettin Batırel’den yeni dolar formülü

2017 yılında doların piyasadaki yükselişinin önlemesi konusunda, "Merkez Bankası Başkanı olsam, 10 milyar dolar şakkadak satarım! Şaşırır millet, dolar düşer" önerisinde bulunan Türkiye Gazetesi yazarı Necmettin Batırel, ekonominin içinde bulunduğu tabloya dair yeni bir değerlendirme yaptı.

Doların nasıl düşeceğine dair yeni yazı kaleme aldı

Batırel, “En büyük koz” başlıklı yazısında döviz kurlarının sürekli yükseldiğini belirterek “Morallerle birlikte dengeler de bozuluyor. Peki, bu tablo nasıl düzelecek?” diye sordu.

"50 milyar dolarlık fon bütün oyunu bozar"

Batırel yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı Katarve Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretlerine atıfta bulunarak, "Bu ülkelerden sağlanacak 50 milyar dolarlık bir fon bütün hesapları bozar. Çil yavrusu gibi dağılırlar." ifadesini kullandı.

"Türk bankalarının Londra'ya TL akışını kesmesi lazım"

Batırel yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Merkez Bankasının piyasalara 1 milyar dolarlık doğrudan müdahalesiyle gevşeyen piyasa, Londra piyasasının desteğiyle yeniden atağa kalktı. Bir defa Türk bankalarının Londra piyasasına TL akışını kesmeleri lazım. Böylece düşük faizle TL borçlanıp döviz almaları kesinlikle engellenmeli.

Cumhurbaşkanının faizleri sürekli düşük tutacağız sözünden sonra büyük bir kur savaşı başladı. Amaç, Türk lirasını eriterek uygulanan faiz politikasının sonuç vermediğini göstererek Erdoğan'ı halkın gözünde küçük düşürmek.”

“Hükümet piyasaları çok yakından izliyor. Kimin ne yaptığını biliyor” diyen Necmettin Batırel, yazısını şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanı 6-7 Aralık’ta Katar’ı, şubat başında da BAE’yi ziyaret edecek. Bu ülkelerden sağlanacak, 50 milyar dolarlık bir fon bütün hesapları bozar. Çil yavrusu gibi dağılırlar. Erdoğan usta bir satranç oyuncusu gibi her zaman 4-5 hamle sonrasını düşünerek karar alır. Bugüne kadar kendine güvenenleri hiç yanıltmadı. Hep doğruları yaptı. En zor gününde vatandaşının yanında yer aldı. Üç kuruşluk kur hareketine pabuç mu bırakacak? Hiç şüpheniz olmasın. Eğer faiz konusunda gemileri yakmışsa elinde çok önemli bir koz vardır. Merak etmeyin yakında açıklanır…”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

isimsiz

he he araplar sırada bekliyor türkiye’yi para vermek için kasada ne var ne yok bitir dilenciler gibi araplardan para dilen verirlerse sanki beleş verecekler faiz faiz faiz akacaklar bu da faizi ile milyarlarca dolar borç demekdir
 • Yanıtla

Burdurlu

özgür demirtaşa karşı yandaş bir ekonomisti parlatmaya çalışıyorsunuz da, bu adamdan olmaz o iş. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23