• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

NATO zirvesine Türkiye damgası

İngiltere’deki kritik NATO Zirvesi öncesi ‘veto’ kozunu masaya süren Başkan Erdoğan, YPG’nin de içinde olduğu terör örgütlerine tavır alınmaması halinde ittifakla alınması gereken bazı kararlara itiraz edeceğini belirterek NATO’yu köşeye sıkıştırdı. Türkiye’nin baskılarına dayanamayan NATO’nun ortak deklarasyonunda, “Terörizmin tüm türleri hepimiz için tehdit olmaya devam ediyor” vurgusu yapıldı.

Yeniakit Publisher
2019-12-05 13:24:00 - 2019-12-05 13:24:57
NATO zirvesine Türkiye damgası

 Haber Merkezi 

Londra’da gerçekleşen NATO zirvesine Türkiye damga vurdu. Kritik zirve öncesi ‘veto’ kozunu masaya süren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YPG’nin de içinde bulunduğu terör örgütlerine karşı tavır alınmaması halinde, NATO’nun ittifakla alması gereken bazı kararlara itiraz edebileceklerini hatırlatarak üye ülkeleri köşeye sıkıştırdı. Polonya ve Yunanistan gibi ülkeler İngiltere’nin davetiyle 4’lü zirveye katılan Erdoğan’dan randevu koparmak için sıraya girerken, ABD Başkanı Donald Trump da dik duruşundan taviz vermeyen Türkiye’ye övgüler yağdırdı.

Terörizm vurgulu bildirge

Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (NATO) Toplantısı İngiltere’nin başkenti Londra yakınlarındaki Watford kentinde yapıldı. Bütün dünyanın takip ettiği zirvenin ardından yayımlanan NATO Londra Deklarasyonu’nda ise şunlar vurgulandı: “Terörizm bütün türleri ve tezahürleriyle hepimiz için tehdit olmaya devam ediyor. ABD dışındaki müttefiklerin savunma harcamaları 5 yıldır artıyor. Savunmaya 130 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı. Çin’in artan nüfuzu ve uluslararası politikalarının ortaya çıkardığı fırsat ve sınamaları ittifak olarak birlikte ele almalıyız. NATO liderleri 2021’de tekrar bir araya gelecek.

Stoltenberg’den Erdoğan’a övgü

Deklarasyonun ardından basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Erdoğan’la görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek, şunları dile getirdi: “Baltık ülkeleri ile Polonya için yapılan planlar için mutabakata varıldı. NATO kurulduğundan beri fikir ayrılıkları olmuştur. Üyelerimiz iletişim alt yapısının güvenliği konusunda mutabık kaldılar. Müttefiklerimiz aynı zamanda ortak yük paylaşımı konusunda görülmemiş iş birliği yaptı. Avrupa ve Kanada 130 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bu tarihte görülmemiş bir rakamdır. NATO’yu güçlendirecektir. Enerji alt yapımızın korunması ve teknolojik üstünlüğümüzü korumak için önemli kararlar alındı.” 

Dörtlü zirvede Erdoğan faktörü

Bu arada, NATO Zirvesi için gittiği Londra’da İngiltere, Fransa ve Almanya liderlerinin bulunduğu dörtlü zirveye de katılan Başkan Erdoğan, Suriye’de güvenli bölgenin tesisi ve mültecilerin geri dönüşü konusunda birlikte çalışma çağrısı yaptı. Her türlü terör örgütü arasında ayrım yapılmaması gerektiğini de bir kez daha vurguladı. Zirvenin çıkışında Erdoğan, “Gayet iyi geçti” derken Merkel, “Yapıcı ve faydalıydı” açıklamasını yaptı. Zirve öncesinde Türkiye’ye yönelik açıklamaları nedeniyle tepki toplayan Macron ise bu kez “Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu düşünüyorum. Türk halkına derin saygım var” ifadesini kullandı.

İngiltere YPG/PKK tehdidini kabul etti

Boris Johnson da dörtlü zirveye ilişkin, şunları dile getirdi: “Suriye’nin kuzeyindeki durumun karmaşıklığını görüştük. Türkiye’nin 4 milyon sığınmacıya yaptığı ev sahipliği nedeniyle yüz yüze olduğu devasa baskıları, PKK’dan gelen terör tehdidini ki bu Türkiye’nin yüz yüze olduğu gerçek bir tehdittir, kabul ediyoruz. NATO müttefikleri arasında yanlış anlamalardan kaçınmak istiyoruz. Bu görüşmeleri sürdürmeye karar verdik.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23