• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

NASA doğruladı! Tehlikeli asteroit Dünya'ya doğru yaklaşıyor

Tüm dünyanın yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele ettiği son günlerde felaket senaryoları da art arda geliyor. Dev bir asteroidin Dünya'ya çarpacağı iddialarına yanıt veren NASA, bu durumu yalanlasa da asteroidin tehlikeli olduğunu söyledi.

Yeniakit Publisher
2020-04-01 15:54:00 - 2020-04-01 16:30:09
NASA doğruladı! Tehlikeli asteroit Dünya'ya doğru yaklaşıyor

NASA'nın gök cisimlerinin yörüngelerini tespit eden kurumu Yakın Dünya'ya Yönelik Nesne Araştırmaları Merkezi (CNEOS), devasa bir asteroidin Dünya'ya doğru ilerlediğini ve gelecek hafta yörüngeye girmesinin beklendiğini duyurdu.

NASA'nın gelişmiş asteroit takip sistemi, bu ay Dünya'nın yörüngesine girmesi beklenen gökdelen büyüklüğündeki asteroidin, felaket yaratacak kadar hızlı ilerlediğini söylüyor.

"88 bin kilometrelik hızla geliyor"

363599 (2004 FG11) olarak adlandırılan ve 380 metre çapındaki dev asteroidin, yaklaşık 88 bin kilometrelik inanılmaz bir hızla Dünya'ya yaklaştığı belirtildi. Uzmanlar, bu hızın Dünya'yı felakete sürüklemek için yeterli olacağını söylüyor.

Dev asterot, NASA tarafından Apollo asteroiti olarak sınıflandırıldı. Bu da gök cisminin Dünya'nın yörüngesinden geçeceği anlamına geliyor.

"Potansiyel tehlike taşıyor"

NASA'dan yapılan açıklamada, ''Potansiyel olarak tehlikeli asteroitler şu anda asteroidin Dünya'yı tehdit edici yakın yaklaşımlar yapma potansiyelini ölçen parametrelere göre tanımlanmaktadır. Yaptığımız ölçümlere göre Dünya'ya yaklaşan asteroit de potansiyel tehlike sınıfındadır.'' dedi.

Asteroidin büyüklüğü ve hızı göz önüne alındığında, gezegenimizle çarpışırsa Dünya üzerinde büyük bir yıkım yaratabileceği söyleniyor.

Çarpma sırasında Dünya yüzeyinde yaklaşık 6.5 kilometre genişliğinde dev bir krater yaratacak kadar güçlü asteroit, çarpma esnasında gerçekleşen patlama sırasında etrafındaki her şeyi silip süpürebilir.

Ayrıca asteroidin okyanusa düşmesi halinde ise birçok kıyı kesimi batırabilecek dev tsunamiler oluşmasına neden olabilir.

"Dünya'nın yakınından geçecek"

Söz konusu asteroit, 11 Nisan 2020 tarihinde Türkiye saati ile 20:00'da Dünya'nın yakınından geçecek. NASA, asteroitin Dünya'nın yakınından geçeceğini ve gezegenimize çarpmayacağını söylüyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

sizofren savar

BİZE BİRŞEY OLMAZ. BİZDE HER ŞEHİRDE HEYKELLER VAR..HEYKEL OLAN YERE VURMAZ..HEYKEL BİZİ KORUR..
 • Yanıtla

Zübeyir

Neymiş Hızla NASA doğruladı! Tehlikeli asteroit Dünya'ya doğru yaklaşıyor. (MUŞ) Yalan Asla Yaklaşamaz Yaklaştırılır.. onun bir sahibi var. Nasılmı. Resim Ressamı Gösterir. Şiir Şairi Gösterir Baklava Baklavacıyı Gösterir. Söyleyin bakalım. Ressam Olmadan Resim Olurmu Fırça Boya Tual Kendi Kedine Resim Yapabilirmi. Bana Bir Şiir Gösterin Yazarı Olmasın. Yazarı Olduğunu bildiğin Fakat Kim olduğunu bilmediğin için ne dersin ANONİM. Yani Kalem Bir Araya gelecek Hafler Yerini Bulucak. kağıt şeklini alacak şiir Olacak Hahaha. Yada Baklava dilimler kendi kendine şerbet kendi kendine fırın kendi kendine tepsi kendi kendine uygun duruma gelecekte BAKLAVA Olacak. Bu fikri Eşşeğe Söylesen İnanmam Deyip Kaçacaktır. Diyeceksinki Allah Diyince İLMİ olmuyor. Bende derimki ALLAH DEMEDEN ANLATIRSAN MANTIKLI OLMUYOR: MANTIKLI OLMAYINCA SENDE MANDTIKSIZ HERİFİN TEKİ OLUYORSUN. HAHAHA
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23