• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Naci Görür, o 3 ilçe için tarihi çıkışı yaptı! Türkiye'nin güvenliğini tehlikeye atan binaları yıkın! Türkiye'ye duyurdu

Yeniakit Publisher
2024-05-25 21:17:00 - 2024-05-25 21:34:11
Naci Görür, o 3 ilçe için tarihi çıkışı yaptı! Türkiye'nin güvenliğini tehlikeye atan binaları yıkın! Türkiye'ye duyurdu

Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'deki 3 ilçe için dikkat çeken çeşitli uyarılar yaptı: Güngören, Bahçelievler ve Bağcılar çevresinin havadan çekilen görüntüsüyle ilgili "Binaları hiç acımadan kepçeyi vurarak yıkacaksın" açıklamasında bulundu

İstanbul'da Güngören, Bahçelievler ve Bağcılar çevresinin havadan çekilen görüntülerini yorumlayan Yer Bilimci ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, açık ve yeşil alanların hiç olmadığı vurgusunu yaptı. Görür açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

O kentte veya o ilçede bina yoğunluğu ne kadar fazlaysa yıkım, ona bağlı olarak ölüm ve maddi zarar olma ihtimali o kadar fazla olur. Bu duruma izin veren ve onu öyle kabul eden anlayışta da bir yanlışlık var.

İşin başında zaten öyle bir kent, öyle bir planlama zaten olmazdı. Ama olmuş, böyle bir hata yapılmış. Şimdi ne yapacağız diyorsanız; o ilçenin belediye başkanı, insanlarımız ölmesin diye önce yapı stokunu deprem dirençli mi, değil mi araştıracak. Bu araştırma sırasında deprem dirençli olmayanları ise ya yıkacak ya da güçlendirecek.

Bunu belirledikten sonra yapılacak iş, insanları ölüme terk etmek olmayacağına göre, binaları hiç acımadan kepçeyi vurarak yıkacaksın. Ona göre de bir yasa çıkaracaksın. Bunun başka yolu yok. Yıktığın yerde de aynı şekilde, ev yapayım derseniz yanlış yaparsınız. Kentsel dönüşüm binayı sadece yenilemek değil, planlamaktır.
Kente zarar veren bütün bileşenleri deprem dirençli yapmaktır. Yapılacak şey, anlattığım gibi 6 bileşen üzerinde duracaksın. Çok yoğun bir bölgede, dönüşüm alanı yapacaksın. Dönüşüm alanında 10 bin ev yaptıysan, o kentin içinde 10 bin problemli evi yıkacaksın. Orayı ferahlatacaksın. Yeşil alana, parka dönüştüreceksin. Ve oradan çıkacak insanlara da 'senin evin bu' diyeceksin. O zaman halk da memnun olur. Halka tepeden bakarsan, uzak yerlere gönderirsen, halk onu istemez.
İlçenin içerisinde güzel bir yerde usulüne uygun, 'mis gibi deprem dirençli evler' yaparsanız, o bölgeleri de yıkıp yeşil alana dönüştürürseniz kimse bir şey demez. En kötü durumda bile can güvenliği önemlidir. Kamu yararı önemlidir. Devlet şefkatli ve anlayışlı olmalıdır. Ne vatandaş rant peşinde koşmalı, ne de yönetimler rant peşinde olmamalıdır.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

misafir

Chp lilere Ekreme, ve fondaş emperyal kuklalarına iyi bir ders olması dileğimle. enkaz altında köpekleriyle kalmaları onların, düşüncesizlerin aklını başına getirir.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23