• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Müslüman bilginleri dünyaya duyurdu

‘2019 Fuat Sezgin Yılı’nın en anlamlı etkinliği düzenlendi... Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edilen “Fuat Sezgin Yılı”na ilişkin gerçekleşen “İslam’da Medeniyet Bilimleri Tarihi” başlıklı sempozyumda konuşan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, "Müslüman bilginlerin çalışmalarının dünyaya tanıtılması için gayret eden Fuat Sezgin hocamız, uğraştığı çalışma alanlarına büyük katkı sağlamıştır." dedi.

Yeniakit Publisher
2019-12-21 11:42:00 - 2019-12-21 11:43:15
Müslüman bilginleri dünyaya duyurdu

 Haber Merkezi 

İslam medeniyetinin bilimsel mirasının ortaya çıkarılmasına sağladığı büyük katkılarıyla dünya çapında bir bilim insanı olan Fuat Sezgin’in anısını yaşatmak amacıyla Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edilen “Fuat Sezgin Yılı”na ilişkin gerçekleşen “İslam’da Medeniyet Bilimleri Tarihi” başlıklı sempozyum başladı. İbn Haldun Üniversitesi’nin Başakşehir Yerleşkesi’nde dün başlayan etkinlik, merhum Fuat Sezgin’in yaptığı çalışmalar, sosyal ve beşeri bilimlere yaptığı katkılara dikkat çekildi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in anısını yaşatmak ve bilimsel mirasına dikkat çekmek için gerçekleşen sempozyumda konuşan İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, “Amacımız, İslam Medeniyetinin insan ve toplum bilimleri alanında yapmış olduğu katkıyı ortaya koymak ve bu katkıyı özellikle gençlerimizin görmesini sağlamak. Gençlerimiz, Avrupa merkezci bilim anlayışı sebebiyle her şeyin Avrupa’da ortaya çıktığını zannediyorlar“ dedi.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ise, “Müslüman bilginlerin çalışmalarının dünyaya tanıtılması için gayret eden Fuat Sezgin hocamız, uğraştığı çalışma alanlarına büyük katkı sağlamıştır. Bugün Batı, onun ve onun yolunda çalışanlar sayesinde İslam Medeniyetindeki geçmiş bilimsel bilgi birikimini, mevcudiyetini kabullenmiştir” şeklinde konuştu. İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mecit Çetinkaya da, “Hocamızın hayatı kitapla geçti. Kütüphanesini ve müzesini hiçbir ücret almadan Türkiye’ye bağışladı” açıklamasında bulundu.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vahap Kalyoncu

Kendimize güven açısından çok güzel bir olay ,Allah düzenleyenlerden razı olsun gençlik zannediyorki bilim hep batıya aittir oysa hiçte öyle değil tabii bilene.
 • Yanıtla

AHMED

Hırsız batılılar Müslüman alimlerin icatlarını çaldılar. Daha sonra biz icat ettik diye dünyaya pazarladılar. Turgut Reisin haritasına bile imza atmışlar.Sanki kendileri çizmiş gibi. Ama Sabataistlerin ve Beyaz Türklerin hazırladığı okul kitaplarında bunlar yazılmaz. Yazdırmazlar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı