Moody's'in skandal Türkiye kararına ilk tepki

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Moody's'in skandal Türkiye kararına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 'Moody's'in kararı Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle bağdaşmamaktadır' denildi.

15 Haziran 2019 Cumartesi 00:33
Moody's'in skandal Türkiye kararına ilk tepki

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan, Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's'in Türkiye kararına ilişkin yapılan açıklamada, 'Moody's'in kararı Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle bağdaşmamaktadır' denildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, piyasaların kapanmasına çok az bir süre kalan yine bariz bir operasyona imza atarak, Türkiye'nin kredi notunu BA3'ten B1'e indirdi.

Dolar 5.90'ın üzerinde kapattı

Gün içerisinde 5.85'e doğru aşağı yönlü hareket izleyen dolar kuru, kararla yeniden 5.90'ın üzerine çıktı ve haftayı bu rakamla kapattı.

Türkiye'den tepki

Hazine ve Maliye Bakanlığı ise, kuruluşun bu kararına tepki gösterdi.

Bakanlığın Türkiye kararına ilişkin yapılan açıklamada, "Moody's'in kararı Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle bağdaşmamaktadır. Kuruluşun analizlerinin nesnelliği ve tarafsızlığı soru işareti oluşturmakta.

Kuruluş, Türkiye'nin borçlarının rezervlerinden 2,6 kat fazla olduğuna vurgu yapmıştır. Bu oran, Moody's'in bizden daha yukarıda notlandırdığı bazı ülkelerde dahi bizim çok üzerimizdedir." ifadeleri kullanıldı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Haziran 2019 Cumartesi 00:33

YORUM YAZ

 • aliali4 gün önce
  16 yıldır yıkamadılar yıkamayacaklar.Boş konuşmayın ABD uşakları.
 • AHMEDAHMED4 gün önce
  Bazı vatan hainleri dolar yükselsin, Türkiye karışsın diye dua ediyorlar. Köpeğin duası kabul olsaydı gökten kemik yağardı.
 • Fuat kızılcıkFuat kızılcık4 gün önce
  Burası cokomelli
 • ÖnderÖnder4 gün önce
  İhtiyat akçesini bile harcayacaksın sonra mudiiz bik bik diyeceksin. Yakında sefilleri oynamaya başlarız. Bakalım seçimden sonra zam haberlerini aynı coşkuyla verecek misiniz?
 • Emre BayındırEmre Bayındır4 gün önce
  Har vurup harman savurur, elindekini avucundakini ona buna yedirir, ekonomiyi zayıflatırsan, operasyon da çekerler, ananı da ağlatırlar. Para adamların elinde. Var mı yapabileceğin bir şey, atıp tutmaktan başka?
 • EmrahEmrah4 gün önce
  Moody’s’ e para veriyoruz Türkiye Cumhuriyeti olarak bizi denetle kredi notumuzu belirle diye. Sonra da dönüyoruz halkımıza diyoruz ki SKANDAL KARAR işte siz halkı yanlış bilgilendirdiğiniz için. Halk nezlinde de HAK nezlinde de hesabını vereceksiniz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Haziran 2019