Seçim 2019 Sayfası

Mısır'da tarihi oylama! İsrail uşağı Sisi'nin kaderi, yarın belli olacak

Mısır'da darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin 2030'a kadar görevde kalmasının önünü açacak anayasa değişikliği teklifi için parlamentoda nihai oylama yarın yapılacak.

15 Nisan 2019 Pazartesi 13:02
Mısır'da tarihi oylama! İsrail uşağı Sisi'nin kaderi, yarın belli olacak

Mısır Parlamentosunda yarın yapılacak oylamada anayasa değişikliği teklifi kabul edilirse, darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin 2030'a kadar görevde kalmasının önü açılacak.

Mısır devlet gazetelerinden El-Ahram'ın haberine göre, cumhurbaşkanının görev süresinin 4 yıldan 6 yıla çıkarılmasını öngören anayasa değişikliği teklifi Anayasa Komisyonunda kabul edildi. Teklifin yarın parlamentoda oylamaya sunulması bekleniyor.

Teklifte 2014 ile 2018 arası geçiş süreci olarak kabul ediliyor. Bu nedenle Sisi, birinci dönem cumhurbaşkanlığına 2018'de başlamış sayılacak.

Düzenlemeye göre, birinci dönem cumhurbaşkanlığı 2024'te sona erecek Sisi, 6 yıllık yeni dönem için ikinci kez aday olabilecek ve böylece 2030'a kadar görevde kalabilecek.

Yeni teklifte de cumhurbaşkanlığı süresi iki dönemle sınırlanıyor.

Parlamento onayından sonra referanduma sunulması gerekiyor

Parlamento Başkanı Ali Abdulal, söz konusu değişiklik teklifinin üç oturumda tartışmaya açılmasının ardından oylamaya sunulacağını söyledi.

Mısır'da 2013'teki askeri darbe sonrasında hazırlanan anayasaya göre, anayasa değişikliklerinde parlamentoda üçte iki çoğunluk aranıyor. Değişiklik teklifinin parlamentoda kabul edilmesinin ardından cumhurbaşkanı tarafından halkın onayına sunulması gerekiyor.

Abdulfettah es-Sisi, Mısır'da demokratik seçimlerle işbaşına gelen ilk sivil Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden alınmasının ardından 2014'te düzenlenen seçimlerde ülkede cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.

Mısır'da darbe karşıtı ve muhalif kesimler, Sisi'nin mümkün olan en uzun süreyle yönetimde kalması için yürütülen yasal düzenlemelere karşı çıkıyor.

Mısır parlamentosu söz konusu değişiklik teklifini geçen 14 Şubat'ta prensipte kabul etmişti. Salı günü yapılacak oylamanın ardından teklif, referandum için Cumhurbaşkanı Sisi'nin onayına sunulacak.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Nisan 2019 Pazartesi 13:02

YORUM YAZ

 • mevhibe inalmevhibe inal8 gün önce
  Doğaldır! 2 tane Uluslararası Kanunları hiçe sayan ülke İsrail ve Abede bölgemizde Yeni Düzen kuruyor! Terörist düzen.Adamlar gerekçesiz işgalleri Shock&Awe yani Şok ve dehşet olarak adlandırmış,bölgede düzeni! kaos-akıl tutulması-bitmeyen savaşlarla sağlayacaklarını ilan etmişlerdi.Kimse bunlardan hayır beklemesin.Karşı Birlik kurmaya, genişlemeye çalışsın....
 • Zekeriya ErtuşZekeriya Ertuş9 gün önce
  Abdulfettah es-Sisi amacına ulaşamaz İnşaallah amin.
 • ......9 gün önce
  Artık seçim işleri faso fiso işler oldu. Mısır'da Türkiye'deki gibi oyları iç edecekler. Sisi'yi oy farkı ile kazandıracaklar. Üniversite sınavlarında kesinlikle hile olmaz diye biliyorduk. FETÖ alasını yapmış. Seçimlerde kesinlikle hile olmaz diye biliyorduk FETÖ ve diğer ortaklarıalasını yapmışlar. Velhasılı kelam kimse kimseyi demokrasi ile kandırmasın. Sandıkta da her pisliğin alası oluyorsa başka bir söylemeye hacet yoktur.
 • antipaganantipagan9 gün önce
  Bu firavun'da bizim firavun gibi milleti mezarından yönetmeye devam etmek ihrirasında anlaşılan.
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ9 gün önce
  AKP GİBİ 3 DÖNEM ŞARTI KOYSUN.SONRAO ŞARTI TAKMASIN :))
 • ........9 gün önce
  Chp lilerin idolü sisisrail
 • Tabiri caizTabiri caiz9 gün önce
  Batıl yalakalar , gavur aşığı satılıklar mi yoksa vatan sevdalılarımı galip gelcek..
 • Muhammet Muhammet 9 gün önce
  ABD uşağı diyonuz uçak f35 savaş uçaklarını almak için ağlayıp sızlıyonuzHani biz yapıyorduk ya milli savaş uçağı Nerde bunlar nerde fabrikaları
 • ihsihs9 gün önce
  Bu nasıl bir haber! Farklı bir sonuç mümkün mü?
 • meyyidmeyyid9 gün önce
  sıkıyosa meclisten geçmesin...ne yapar firavun sisi ortalığı..demokrasi yok çünkü mısırda..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019