• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Milyonlarca insanı taşıyıp ülkemize milyar dolarları kazandıracak

Göklerdeki liderliğini İstanbul Havalimanı ile taçlandırdı... Dünya sivil havacılığının en büyük göçünü yüzakı ile tamamlayan Türk Hava Yolları (THY) Nisan ayına tarihi göçün son hazırlıkları ile girip, İstanbul Havalimanı’ndan ilk uçuşunu 6 Nisan saat 14:00’te yaptı. Kısa sürede yeni evinde, toplamda 1 milyondan fazla yolcu ağırlayan, göklerdeki gururumuz THY ailesi çıtayı yükselterek; daha konforlu, güvenli ve zamanında uçuş için doğru adres olduğunu ortaya koydu.

2019-04-18 12:38:00 -
Milyonlarca insanı taşıyıp ülkemize milyar dolarları kazandıracak

Toplamda 76,5 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilen, ilk fazı 29 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dünyanın önde gelen liderlerinden oluşan misafirleri tarafından hizmete giren İstanbul Havalimanı’nda büyük göç sonrası hayat daha da canlandı.

Önemli adımlar atılıyor

Büyük Göç” olarak adlandırılan 6 Nisan’da tarihi taşınmanın sona ermesinin ardından yurt dışı ve içi uçuşları sürüyor. Havalimanının birçok ilki bir arada barındıran yeni havalimanıyla ilgili merak edilenler bir bir cevap bulurken yapılan açıklamalar, Türkiye’nin uluslararası arenada gücünü ortaya koyacak önemli adımların atıldığını gösteriyor.

Rekor hızla taşınma

THY’nin, Atatürk Havalimanından İstanbul havalimanı taşınma süreci tarihe bir başarı belgesi olarak geçti. 45 saatte bitmesi beklenen taşınma süresinin planlanandan 13 saat önce sona ermesi THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ve ekibinin disiplinli çalışmasının bir yansıması oldu. Karadan TIR’larla yapılan operasyonda THY’nin 158 uçağı da Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na yolcusuz olarak intikal etti. Taşınan ekipmanların kapladığı alan ise 33 futbol sahası büyüklüğünde oldu. Tüm dünyanın takip ettiği büyük göçün ardından 10 bine doğru koşan THY ailesi yepyeni, güzel bir sabaha uyandı.

5 yıldızlı hizmet

İstanbul Havalimanı’nda 5 yıldızlı otelleri aratmayan yolcu salonunu devreye alan THY, hizmet alanındaki başarısını perçinlemiş oldu.

Yolculara yönelik konfor seviyesini bir üst noktaya taşıyan şirket, süit odalardan duş kabinlerine, sinema ve kütüphaneden, geleneksel Türk yemekleri ikramına kadar birçok uygulamayı yeni havalimanında müşterilerine sunuyor.

Büyümede sınır yok

Hava kargo pazarının yüzde 5.8 oranında daralma gösterdiği bir dönemde ocak ve şubat ayı verilerine göre yüzde 9.6 tonaj artışı sağlayan THY Cargo, World Air Cargo Data (WACD) listesinde 7’nci sıraya yükseldi. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, bu başarılarını “Biz bu şaşırtıcı başarıları iki yıldır yaşıyoruz. Son iki yıl içerisinde Avrupa ve Uzak Doğu’dan beş büyük global hava kargo markasını geride bırakarak, 12’nci sıradan 7’nciliğe yükseldik” sözleriyle değerlendirdi. Aycı, ‘’Ortaya koyduğumuz kararlılık ve hava kargo pazarındaki büyüme stratejimiz ile Turkish Cargo, dünyanın en iyi 5 hava kargo markası arasında yer alacak. Bu başarıda emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi. Bu yılın ilk 3 ayında 318 bin 182 kişiye hizmet veren İstanbul Havalimanı, ağırladığı yolcu sayısıyla Bolu, Nevşehir, Kars, Kırıkkale, Hakkari, Bingöl, Burdur, Yalova, Karaman, Karabük, Kırşehir, Erzincan, Bilecik, Sinop, Çankırı, Bartın, Iğdır, Artvin, Gümüşhane, Kilis, Ardahan, Tunceli ile Bayburt’un nüfusunu geçti. Bu dönemde tam kapasite çalışmayan İstanbul Havalimanı, ocak, şubat ve martta 2 bin 630 uçaklık hava trafiğine ev sahipliği yaptı. Seferlerin artarak devam ettiği havalimanında bu yılın üç ayında toplam 2 bin 565 ticari uçuş yapıldı. İç hatta bin 413, dış hatta da bin 152 ticari sefer İstanbul Havalimanı’nda icra edildi. Havalimanından bu dönemde icra edilen seferlerle iç hatta bin 274, dış hatta bin 848 ton olmak üzere toplam 3 bin 122 ton yük nakledildi.

Aycı’dan yolculara önemlİ uyarı

Rekor sürede taşınmanın ardından açıklama yapan İlker Aycı’nın yolculara da mesajları oldu. “İlk kez yolculuk yapacaklara tavsiyem buraya erken gelmelerini tavsiye ediyorum” diyen THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, ‘’Havalimanımızı tanısınlar. Ne olursa olsun, dünyanın en büyük havalimanına erken gelsinler, en az 3 saat evvel buraya gelsinler uluslararası uçuşlar için. İç hatlar için en az 2 saat önceden gelmelerini tavsiye ediyorum’’ dedi.

VIP’in zirve yaptığı salonlar

Sadece bir dinlenme mekânı olarak tasarlanmaya ve Türkiye’nin tanıtımında büyük bir rol oynayacak olan salonda, ülkemizin dört bir yanındaki lezzetler usta aşçıların ellerinden çıkarak misafirlere ikram ediliyor. İlker Aycı, “Çok emek verdiğimiz iç ve dış hatlardaki bu salonlar dünyada havalimanlarında yolculara sunulan konforun ve müşteri memnuniyetinin zirvesi olacak” mesajını verdi. Restoranından mescidine, lavabolarından duş yerlerine kadar özenle kurgulanan salonlar THY’nin güler yüzlü hizmet anlayışının yeni adresleri oldu.

İlk adımda 100 milyon yolcu

2023 için 100 milyon yolcu hedefi koyan Türk Hava Yolları (THY), yeni evine yerleşmeye devam ediyor. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, İstanbul Havalimanı’nın 420 uçak ve 100 milyon yolcu hedeflerine büyük katkı yapacağını vurguladı.

TAV da veda etti

Binlerce çalışanıyla havaalanlarındaki yolcu sirkülasyonunun sağlıklı yürütülmesinde rol oynayan TAV Havalimanları çalışanları için de yeni bir sayfa açıldı. TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Atatürk havalimanındaki son mesai gününde yaptığı açıklamada, “Bugün bir veda için değil, Atatürk Havalimanı’nda çalışan arkadaşlarımızın emekleri için teşekkür etmek üzere buluştuk. Aramızdan ayrılanlarla mutlaka yolumuz bir gün kesişecek. Buradaki arkadaşlarımızın işlerini kaybetmemeleri için TAV ve İGA insan kaynakları işbirliği yaptı, çoğu çalışanımızı oraya transfer ettik. Çalışanlarımıza her zaman çok değer verdik. Çalışanı mutlu olmayan bir şirketin yolcularının mutlu olması mümkün değildir. Böylece yolcu memnuniyet oranımız her zaman yüzde 85 ortalamalarında oldu. Bunun için hepinize çok teşekkür ediyorum” demişti.

Dev projenin ilk fazı 42 ayda tamamlandı

-200 milyon yolcuya hizmet verecek İstanbul Havalimanı’nın ilk fazı 42 ay gibi rekor bir sürede tamamlandı.  29 Ekim 2018’de görkemli bir törenle hizmete açılan 1,4 milyon metrekare genişliğindeki terminal binası, yeme-içme alanlarını ve önemli mağazaları bünyesinde bulunduruyor. Dev yatırımın tüm fazlarının devreye girmesiyle 42 kilometrelik hattında saatte 30 bin bagaj taşıyacak olan sistem de işlemeye başladı. Yoğunluğun hızlı ve akıcı bir şekilde yönetilmesini sağlayacak 500’den fazla check-in noktasının yer alacağı yeni havalimanında işlemlerini tamamlayan yolcular 143 biniş köprüsünden hizmete açılanları kullanmaya başladı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü verilerine göre İstanbul Havalimanı’nda 7-11 Nisan’da toplam yolcu sayısı 637 bin 774 oldu. 5-6 Nisan’da büyük taşınmanın gerçekleştiği dünya havacılığının yeni merkezi İstanbul Havalimanı’nda, 7-11 Nisan’da gelen yolcu sayısı 329 bin 106, giden yolcu sayısı 308 bin 668, toplam yolcu sayısı ise 637 bin 774 olarak açıklandı. Bu sayı kısa sürede 1 milyonu aştı.

Biz, THY ailesi olarak yeni havalimanımızı seviyoruz. İçimizde bir heyecan var. Burası yeni mekândan ziyade Türkiye’nin vizyonunu ortaya koyan bir eserdir.” (İlker Avcı)

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23