Milyonlar Arafat Vakfesinde

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara giden 2 milyondan fazla Müslüman dün Cuma sonrası Mekke’den Arafat’a akmaya başladı. Bugün öğlen vaktiyle birlikte vakfeye duracak olan hacılar, geceyi Müzdelife’de geçirecek.

10 Ağustos 2019 Cumartesi 09:17
Milyonlar Arafat Vakfesinde

Kutsal topraklara hac için giden hacı adayları dün Arafat’a çıktı... Cuma namazını Kâbe’de kıldıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tutulan binlerce otobüs, ikinci vaktiyle birlikte Türk hacı adaylarını Arafat’a taşımaya başladı. Gece yarısı itibariyle büyük bölümü Arafat’a varan Türk hacılar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlatılan çadırlara yerleşti. 

Diyanet, Arafat vakfesi süresince çadırlarda konaklayacak hacılar için klima ve yastık temin etti. Ayrıca 80 bin Türk hacıya kumanyalar dağıtıldı. Diyanet bugün akşam namazına kadar Arafat’ta bulunacak hacılara ayrıca su ve kumanya dağıtmayı sürdürecek.

Geceyi Mina’da geçiren hacı adayları da bugün öğlen saatine kadar Arafat’a ulaşmaya çalışacak. Öğlen vaktiyle birlikte Arafat’ta milyonlarca Müslüman vakfeye duracak ve eller semaya kalkıp dualar edilecek.

Yarın sabah şeytan taşlanacak

Arafat Vakfesini yerine getiren hacılar, öğle ve ikindi namazlarını birleştirerek (Cem-i Takdim) kılacak. Daha sonra akşam ezanıyla birlikte Müzdelife’ye intikal edecek. Müzdelife’de akşam namazını yatsı namazıyla birleştirerek (Cem-i Tehir) kılacak ve Müzdelife vakfesini yapacak. Hacılar, bayram sabahı şeytan taşlama noktası Mina’ya ulaşacak. Şeytan taşlama işleminden sonra hacılar, Kâbe’de tavaf yapıp ihramdan çıkarak hacı olacaklar.

Arafat Vakfesi, haccın zorunlu rükunlarından biridir. Hacı adayları bugün öğlen ile ikindi arasında Arafat’ta bulunmak zorunda. Peygamberimizin “Hac, Arafattır” hadis-i Şerifi de Arafat’ın önemini ortaya koymaktadır.


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ağustos 2019 Cumartesi 09:17

YORUM YAZ

  • Adil düzen Adil düzen 15 gün önce
    Nur suresi 33 Evlenme imkânı bulamayanlar, Allah lutfundan ihtiyaçlarını giderinceye kadar iffetlerini korusunlar. Bedelini ödeyerek hür olmak isteyen köle ve câriyelerinizin -kendilerinde hayır görürseniz- tekliflerini kabul edin. Allah’ın size verdiği maldan da onlara verin. Namuslu yaşamak isterlerse, dünya hayatının geçici menfaatini elde etmek için câriyelerinizi fuhuş yapmaya zorlamayın. Kim onları zorlarsa bilinsin ki Allah, onların zorlanmaları sebebiyle bağışlayıcıdır, esirgeyicidir.(( fuhşa zorlayan için hüküm yok ne anlıyorsunuz bunda fikriniz nedir?
  • Adil düzen Adil düzen 15 gün önce
    Nur suresi 31: Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Açıkta kalanlardan başka süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar. Kocaları??? babaları??kocalarının babaları???kendi oğulları????kocalarının oğulları???erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kadınları, hizmetlerinde bulunan köleleri???? ve câriyeleri???cinsel arzusu bulunmayan erkek hizmetçiler????, kadınların cinselliklerinin farkında olmayan çocuklar dışında kimseye süslerini göstermesinler. Yürürken, gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz ne anlıyorsunuz????

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Ağustos 2019