• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Mike Pence baskın olunca Pentagon'u aramış! 'Burayı temizleyin'

ABD'de 6 Ocak Kongre baskının yapıldığı sırada eski Başkan Yardımcısı olan Mike Pence'in, Savunma Bakanlığını (Pentagon) arayarak "Burayı temizleyin." dediği öğrenildi.

Yeniakit Publisher
2021-04-11 05:32:00 -
Mike Pence baskın olunca Pentagon'u aramış! 'Burayı temizleyin'

Associated Press (AP) haber ajansı, 6 Ocak Kongre baskını esnasında Kongrede bulunan yetkililerin davranışlarına ilişkin yeni belgeleri yayımladı.

Belgelere göre, baskın esnasında Kongre'de 3 Kasım seçimlerinin sonuçlarının resmileşmesi için yapılan Senato oturumuna başkanlık eden Mike Pence, protestocuların binaya girmesinden kısa süre sonra götürüldüğü güvenli yerde, dönemin Savunma Bakan Vekili Christopher Miller'ı aradı.

Pence, 1 dakikadan daha kısa süren görüşmede Miller'a Kongrenin güvende olmadığını belirterek, "Burayı temizleyin." emrini verdi.

Ayrıca o anda binada olan Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, askeri yetkilileri arayarak yardım istedi.

Öte yandan Kongre baskını haberinin basına yansımasının ardından Pentagon'da da hareketli dakikalar yaşandı ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley de Pentagon'un üst düzeyleri ile yaptığı telekonferansta "Düzeni bir an önce sağlamalıyız." ifadesini kullandı.

Ancak tüm bu yardım çağrılarına ve Milley'in telefon konuşmasına rağmen, Ulusal Muhafızların Kongreye gönderilmesindeki gecikme de dikkatlerden kaçmadı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

VATANSEVER

Yeniakit esas meseleyi kaçırıyorsun israil "jizkiahu ben david" takma ismiyle mesihi ilan etti. YANİ, MESİHDEN SONRAKi HEDEF SÜLEYMAN MABEDİ VAR! Hayret bu kadar zaman geçti o kadar yeniakit yazarı nasıl bunu görmedi ve haber yapmadı. DÜNYA VE İSLÂM ÂLEMİNİ İLGİLENDİREN BİR HABER BU. YANİ ÖNÜMÜZDEKİ SÜTEÇTE MEDİNE'DE BİR FELAKET OLMASI. MELHEME VE DECCAL ÂLÂMETLERİNİN SÜRECİ VAR. BOŞ VER DİĞER KONULARI ESAS MESELEYE GEL.
 • Yanıtla

"Trump Reyiz"

Bütün bu çirkin oyunlar; efsane başkan "Trump Reyizi" zor duruma düşürmek için oynandı, bunu görmemek için cahilin önde gideni olmak lazım. Sonunda da; açık seçim hileleri ile başkanlıktan düşürdüler. Ama şurası bir gerçek ki; Trump'ın da dediği gibi: "Bu şarkı, burada bitmez!" NOKTA!...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23