Meral Akşener'e soğuk duş! ABD bağlantıları ifşa oldu

Genel Başkanlığını Meral Akşener'in yaptığı İYİ Parti'de Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen ve kurucu Selda Tandoğan Demirel'in aralarında bulunduğu bazı isimlerin ABD bağlantısı, partiden ayrılan medyadan sorumlu Başkan Yardımcısı Adem Taşkaya tarafından ifşa edildi.

17 Ağustos 2019 Cumartesi 08:16
Meral Akşener'e soğuk duş! ABD bağlantıları ifşa oldu

İYİ Parti’nin eski kritik isimlerinden medyadan sorumlu Başkan Yardımcısı Adem Taşkaya, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen ve kurucu Selda Tandoğan Demirel'in aralarında bulunduğu bazı isimlerin ABD Kongresi'nin fonladığı DDA ile bağlantılı olduğunu söyledi.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Adem Taşkaya, partide üst görevlerde bulunan birçok kişinin ABD Kongresi tarafından fonlanan "Denge ve Denetleme Ağı" (DDA) adlı kuruluşla bağlantılı olduğunu söyledi. Taşkaya’nın verdiği bilgiye göre bu kişiler arasında, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, Siyasi İşler Başkanı Salim Ensarioğlu ve partinin kurucularından Selda Tandoğan Demirel öne çıkıyor. DDA, turuncu devrimlerin finansörü National Endowment for Democracy’nin (NED) desteklediği bir organizasyon. Bu kuruluşların CIA ile de bağlantılı olduğu öne sürülüyor.

-Adem Taşkaya

Ronald Reagan’ın talimatıyla kuruldu

ABD’nin büyük paralar aktararak kurduğu NED’in çatısı altında kurulan Ulusal Demokrasi Enstitüsü (NDI) mali desteği doğrudan ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Kongresi’nden alıyor. Bu kuruluşun Türkiye ayağı DDA ile İYİ Partili isimlerin bağlantılı olduğunu belirten Taşkaya, "ABD Kongresi tarafından fonlanan organizasyon NED’in alt kuruluşu olan Ulusal Demokrasi Enstitüsü (NDI) ABD dışındaki ülkelerde sözde demokrasi projesi maskesiyle hareket ediyor" diye konuştu. NED, 1983’te 40’ıncı ABD Başkanı Ronald Reagan’ın talimatıyla kuruldu. Taşkaya, "Ayrılıkçı, azınlıkçı gruplara müdahale eden bir örgüt İYİ Parti’ye çöreklendi" dedi. Reagan kuruluşun misyonunu, "Dünya’daki demokrasi hareketlerine yardım etmek ve desteklemek" şeklinde açıklamıştı.

"Soros'un yerini aldı"

Gezi İddianamesi ile Soros’la bağlantıları ortaya çıkartılarak deşifre edilen TESEV ve Açık Toplum Enstitüsü gibi vakıfların yerini DDA’nın aldığını söyleyen Taşkaya, "DDA gibi oluşumlar çeşitli STK’ları örgütleyerek Türkiye’de siyasete müdahale etmek istiyor" dedi. İYİ Parti temsilcilerinin de bu misyon doğrultusunda hareket ettiğine dikkat çeken Taşkaya, "Bu kirli ilişki ağı bugün İYİ Parti ve yönetim kadrolarında karşımıza çıkıyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in danışmanlarından tutun da partinin karar alma kademelerindeki kilit isimlerin yolu DDA ile kesişiyor" şeklinde konuştu.

10 milyon lira aktarıldı

Yeni anayasa çağrısında bulunan DDA, kuruluş aşamasında başta AB Komisyonu olmak üzere İngiltere, Almanya ve birçok diğer Avrupa ülkesinden ‘proje yardımı’ adı altında her yıl milyonlarca lira destek aldı. Sadece kurulduğu 2014’ten 2015’in sonuna kadar AB Komisyonu Sivil Düşün Programı 1.703.119, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı Avrupayı Birleştirme Programı 619.209, Hollanda Kraliyeti MATRA Programı 207.390, Kanada Büyükelçiliği 74.500, Alman Marshall Vakfı Karadeniz İşbirliği Fonu 140.287, İstanbul Politikalar Merkezi 122.000, İstanbul İsveç Başkonsolosluğu 151.500, National Democratic Institute 217.878 TL fon sağladı. İlerleyen yıllarda aktarılan paranın giderek arttığı DDA’ya günümüze kadar yaklaşık 10 milyon lira aktarıldı. Ayrıca DDA resmi sitesinde, "2014 başından 2016 sonuna kadar DDA’nın sekreterya hizmeti, ayni destek olarak National Democratic Institute (NDI) tarafından sağlanmıştır" ifadeleriyle ABD’li NDI tarafından fonlandığını da itiraf etti.

Google'dan İP'e transfer oldu

-Selda Tandoğan Demirel/Joe Biden

Dönemin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, 2014’te 6. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi için geldiği İstanbul’da DDA temsilcileri ile 1,5 saat basına kapalı bir görüşme yapmıştı. FETÖ’yü destekleyen sosyal medya paylaşımlarının ortaya çıkması üzerine İP'in sosyal medya danışmanı Kerim Çoraklık gözaltına alınmıştı. Çoraklık’tan sonra ise İP saflarına katılan iki ilginç isim de çok tartışıldı. ABD’de Google’daki dolgun maaşlı kariyerini bırakarak Türkiye’ye gelerek İP'e katılan Taylan Yıldız’ın bu transferinin arkasındaki sebep hala bir muamma.

Seymen çark etti

-Hasan Seymen

Geçtiğimiz gün Denge ve Denetleme Ağı için yaptığı yeni anayasa konusundaki açıklamaları sosyal medyada gündem olan İP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, "Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak bizde Çerkes’ler adına özellikle cumhuriyetin kuruluşundan itibaren gördüğümüz asimilasyon politikalarının sonuçlarını yaşayan insanlar olarak, birinci sınıf vatandaş olarak yaşayan insanlar olabilmek, herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olması, herkesin eşit şekilde kullanabilmesi adına isteklerimizi TBMM’ye bildirdik" skandal ifadelerini kullanarak adeta mikromilliyetçilik propagandası yaptı. Ayrıca kapatılan İMC TV’deki bir konuşması da ortaya çıkan Seymen çerkeslerin Türkçe konuşmaya zorlandığını vurgulayarak "ana dilde eğitim" talep etti. Seymen sert tepkilerin ardından açıklamasını YouTube’dan sildi ve bir açıklama yayınlayarak Türkiye’deki herkesin "Türk" olduğunu söyleyerek çark etti.

Öcalan'a ve teröristlere af talebi

-Mehmet Salim Ensarioğlu

Yine Denge ve Denetleme Ağı içerisinde bulunduğu iddia edilen İP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Salim Ensarioğlu’nun geçtiğimiz günlerde 2013 yılında sarf ettiği skandal ifadeler ortaya çıktı. Ensarioğlu, 2013’te yaptığı açıklamada, çözüm sürecinin başarıyla sonuçlanmaması durumunda Türkiye’nin bir felakete doğru sürükleneceğini vurgularken, terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan için ise, "Bana göre Öcalan’a daha ılımlı işte bir ev hapsi gibi imkan tanınarak, ister televizyonla, ister telefonla, görüntülü, görüntüsüz, gibi bir ortam sağlanması gerekir" ifadelerini kullanması dikkat çekti. Ensarioğlu ayrıca, o dönem yaptığı konuşmasında, PKK’lılara da "af" isterken, "Bu insanların dağdan inmeleri için bir yol verilmelidir. Nedir bu yol? Bu yol aftır" ifadelerini kullandı.

MHP'den Akşener'e sert tepki

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, İP Genel Başkanı Meral Akşener'i eleştirdi. Büyükataman, şu ifadeleri kullandı: "Okyanus ötesinin sözcüsü, Kandil'in paspası, HDP'nin eteğinin altına sığınmış olmak kendisine yetersiz gelmiş ki bu sefer Türk milletinin bir parçası, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin herkes gibi eşit vatandaşları olan Çerkez kardeşlerimize Cumhuriyet'in ilk gününden beri asimilasyon uygulandığını iddia eden ve bu iddiasını Türkiye'nin birliğine kasteden yabancıların fonladığı bir platformda gündemde tutmaya çalışan zevatı 'insan haklarından sorumlu' sıfatıyla divanına almıştır. Kendisine hayırlı olsun."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Ağustos 2019 Cumartesi 08:16

YORUM YAZ

 • VeyselVeysel28 gün önce
  Şu ismet büyük atamana biri çıksınhaddini bildirsin terbiye yoksunu yalaka ukala hadsiz
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer29 gün önce
  Bunların..siyonist..proje..olduğunu..Fetö'nün..bir..başka..şekli..olarak..piyasaya..sürüldüğünü..bilenler..zaten..biliyordu..AHMAKLAR..yeni..öğreniyorlar.
 • YaşarYaşar29 gün önce
  Oda birşey mi Bülent Arınç 2013 te değil daha bu gün fetöcü Mehmet dişlinin dükkanını ziyaret etti.
 • Mehmet ArslanMehmet Arslan29 gün önce
  Bütün bunları İy Parti kurulurken bilmiyormuydu? Biliyorsa kendiside an az onlar kadar suçlu değilmi?
 • Nazmi DursunNazmi Dursun29 gün önce
  Bilgi kirliliği ve ağzı olan konuşuyor.
 • Lütfi demirLütfi demir29 gün önce
  Bu karıdan her türlü ihanet beklenir herkez  kollasın
 • MehmetMehmet29 gün önce
  Abd ile bağlantı kurma illede abd uşaklığını ve taşeronlığunu kabuletme anlamına gelmez...Zaten bu ülke 75 yıldır abd mandası altındadır...abd halen lozan sınırlarımızı tanımamasına rağmen iç taşeron satılmışların yetkili bazı kişilerin ifadesiyle stratejik mütefiğimiz dendiğinde ( bu ifadeyi daha 2-3 ay evvelki abd ziyareti sırasında Sayın H.Akar kulanmıştı) , son kararla ülke toprakları abd askerlerine açılırken susuyoruz...oysaki kesin olan şudur ki BOP bir abd- siyon projesidir ..nihai amacında 22 islam ülkesini ve ülkemizi yok etme, Büyük israili kurma olan bir ihanet projesinin başkanlığını kimin yaptığını hepimiz biliyoruz...azıcık allah korkusu olan bu gerçeği içine sindiremez ifşa eder( Bu yönüyle Sayın Dilipakı kutluyoruz) ...Ben şahsen Meral hanım sempatizanı olarak anlasam ki ihanet boyutunda abd ile bağlantısı var asla o partinin ismini anmam..iftiradır..yıpratmadır...
 • DoluDolu29 gün önce
  Coni yalakasindan baska ne beklenir.
 • ONUR kilincONUR kilinc29 gün önce
  Meral senin kim olduğunu iyibiliyoruz
 • Garip Garip 29 gün önce
  Günaydın bu yapılanmanın arkasında abd olduğunu yeni mi anladınız bu vatan haini kadın darbeden önce ben başbakan olacağım boşuna demedi
 • SelmanSelman29 gün önce
  Yahu Allah ve peygamber askina Hakki konusun! Turkiye de %5 in uzerinde oy alan partilerden, ABD bağlantısı olmayan siyasi parti var mi? Hepsinin var! Euzu billa! Hdp zaten sozde markist leninist Pkk/Ypg ile birlikte ABD nin resmi köpeği.Chp yillardir ABD nin Turkiye deki uşağı ve temsilcisi. Feto sempatizanlarinin yada mensuplarinin kurdugu iyi parti desen Feto gibi ABD ye sadık bir usak. Mhp nin kurucu baskani Alpaslan Turkes desen, ABD de egitim almış bir subay ve ulkuculuk ideolojisinin (surec icinde Tr deki muslumanlar tarafindan kulliyen reddedilme riski tasiyan ataturk ilke ve inkilaplarinin, azicik islam bolca milliyetçilik sosuyla revize edilmesi) fikir babasi. Ak partinin kurucu uyelerinin hemen hemen tamami cuneyt zapsu, dengir mir mehmet firat vbleri, ABD deki Yahudilerin gonullu usaklari! Sozde iliskilerin kötü oldugu şu anda bile Ak Partinin ABD deki gayriresmi baglantilari Tr deki hicbir siyasi parti de yok! Sadece Ibrahim Kalin denen, ne idugu belirsiz munafigin baglantilari bile yeter! Euzu billa...
 • TakipçiTakipçi29 gün önce
  Lanet olsun koltuk için vatanını satana.
 • Aslı TürkAslı Türk29 gün önce
  Geldiğin yere geri dön bu herkes için daha hayırlı istenmiyorsun nine
 • Hasanali koseHasanali kose29 gün önce
  Yaziklar olsun bi kafire bile bile oyverenlere yaziklar olsun hadisi serifi bilip bi bir nisaya oy verenlere yani kadina oy vermek bir ulkeyi bir ili her neyse kadin yonetemez vesselam dunyada tek bir kadin olsa oyum olsa vermem bizim icin onemli olan nedir din dir emir ve yadaklardir bu toplumun neden bu halde oldugu ortada
 • siyasisiyasi29 gün önce
  işte bu yüzden bunların bakkalı kapatacaklarından dolayı abdullah diken denilen ingiliz ajanına rol veriplip kıçlarından koltukları gidenleri birleştirip geçici olarak piyasaya sürdüler
 • LütfiLütfi29 gün önce
  Yenimi öğrendiniz.Miting meydanlarında "Amerika"nın Büyük ortadoğu projesinin eşbaşkanlarından biriyiz.Bize bir görev verildi.Biz bu görevi yapıyoruz"diye bağırdığında anlamamışmıydınız.
 • ŞükrüŞükrü29 gün önce
  Selma Tandoğan Demirel ak parti aday adayı idi, Ensarioğlu aileside nerede yer bulursa orda olur kimin eli kimin cebinde belli değil hiçbir siyasi parti maalesef ilkeli ve tutarlı değil.Diğer Ensarioğlu Ak partide.hdp de Ak Parti'ye ak partiden hdp ye geçenleri unutmadık.
 • Mesut SarpMesut Sarp29 gün önce
  Daha önceleride Reizin secilmeden önce yanında Egemen Bagışla beraber Amerikadaki görüşmeleri MiT kasetleriyle basına yansımıştı...
 • ömnömn29 gün önce
  belliydi bu iyi partide birşey olduğu bunların abd kuklası olduğu ihaettir hemen iyi parti kapatılmalı ve iyi partideki suçlular yargılanmalıdır
 • AlperAlper1 ay önce
  Bir de diğer partiler kim finanse etti?bunları sistemden beslenenler yazamaz.
 • IsmailIsmail1 ay önce
  Hanim efendi bosuna demezmis ben basbakan olacam onbes temuzdan sonra cok seyler degisecek diye cunki arkasi kalinmis.
 • AlperAlper1 ay önce
  Yani şu tiplere bakıpta Türk halkını temsil ediyorlar diyen insanın aklı yıkana yıkana sıfırlanmıştır.
 • GolgeAdamGolgeAdam1 ay önce
  Yukarda bahsedilen tarihlerde feto hizmet hareketi ocalan baris elcisi idi

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Eylül 2019