Memur–Sen’den ’daha da artırın’ mesajı

Hükümetten memurlara yeni zam teklifi geldi, sendika ek süre istedi... 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri devam ederken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından zam oranlarını yeterli bulmayan Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın'a yeni teklif sunuldu.

20 Ağustos 2019 Salı 10:48
Memur–Sen’den ’daha da artırın’ mesajı

 Akit  Ekonomi 

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Görüşmeler çerçevesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın’la önceki akşam bir araya geldi. Buluşmada Selçuk, Yalçın’a hükümetin yeni zam teklifini sundu.

Öneri uygun görülmedi

2020 için yüzde 4+4, 2021 için de yüzde 3+3 zammı öngören teklifi önemsediklerini kaydeden Yalçın, dün yaptığı açıklamada, “Hükümetin önerisi tarafımızca ele alındı ve yeterli zam oranlarını içermemesi nedeniyle müzakereye uygun görülmedi” dedi ve 2 gün ek süre istedi .

Uzlaşma noktasının uzağındayız

Bakan Selçuk’a çözüm arayışları ve müzakereyi sonuç odaklı yürütme gayretinden ötürü teşekkür eden Yalçın, şunları söyledi:

Bu olumlu yaklaşım ve tavırlara rağmen hala uzlaşma noktasının uzağında, sözleşme imzalama eşiğinin dışındayız. Masada niyet ve gayret var ancak karar verici kudret ile herkesin iradesini yansıtan adalet henüz yok. Bu noktada toplu sözleşme masasında uzlaşma için ‘ya yetki kullanılmalı ya da yetki devri yapılmalı’ diyoruz. Çünkü müzakere iradesi ile uzlaşma iradesi aynı öznede buluşmuş gibi gözükmemektedir. Memur ve memur emeklilerinin önümüzdeki 2 yıllık süreçte maaş ve ücretlerinin ne kadar artacağını belirleyecek oranların ne olması gerektiği hükümet tarafından da bilinmektedir.


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Ağustos 2019 Salı 10:48

YORUM YAZ

  • halisdemirhalisdemir26 gün önce
    yeter gözünüz doysun ...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Eylül 2019