• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Maymun çiçeği alarmı! Panik yapmayın önlem alın

ABD ve Avrupa ülkelerinde kısa sürede yayılmasıyla kendini gösteren maymun çiçeği virüsü, dünyada yeni bir salgın mı geliyor sorularını gündeme getirdi.

Yeniakit Publisher
2022-05-22 07:49:00 -
Maymun çiçeği alarmı! Panik yapmayın önlem alın

ABD ve Avrupa ülkelerinde kısa sürede yayılmasıyla kendini gösteren maymun çiçeği virüsü, dünyada yeni bir salgın mı geliyor sorularını gündeme getirdi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Acil Tıp Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Maymun çiçeği virüsünün henüz salgın olasılığı ve pandemi riski yok. İnsanlar pandemiden yeni çıktı. Bu sebeple korku havası yaratmaya gerek yok” dedi. Bu virüsün Kovid-19 gibi bulaşıcı olmadığını kaydeden Oğuztürk, “Birkaç ülkede aynı anda görülmesi panik havası yaratsa da virüs yeni bir virüs değil, çiçek virüsünün türevi. Hastalığın solunum, damlacık, ortak kullanılan eşyalarda ve aynı ortamda devamlı bulunma sonucunda bulaşıyor. Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki bu virüsün, Kovid-19 gibi kolay bir şekilde bulaşmıyor. Daha uzun süreli bir temas söz konusu” diye konuştu.

İnsanlarda hafif seyrediyor

Virüsün insanlarda hafif seyrettiğini ifade eden Prof. Oğuztürk, “Virüsün kuluçka süresi 5-6 gün. Virüsten kurtulma süresi ise 2-3 hafta. Bu virüs de diğer virüs enfeksiyonlarında olduğu gibi başka hastalıklarla birleşebilir. Dolayısıyla bağışıklığı ciddi anlamda zayıf olan kişiler yaşlı ve çocuklarda dikkatli olmak gerekiyor. Enfeksiyonlardan korunmada hijyen kuralları her zaman önem taşıyor. El yıkama alışkanlığı hayatımızın bir kriteri olmalı” diye konuştu.

Panik havası oluşturmak yanlış

Yeni bir salgın havası oluşturmanın toplumu olumsuz etkileyeceğini belirten Prof. Oğuztürk sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu virüsün salgın olasılığı ve pandemi riski yok. Pandemiden yeni çıkmış olan bir toplumda, ciddi anlamda bir gerilim havası oluşturmaktan ve psikolojik olarak olumsuz mesaj vermekten kaçınmak lazım. Virüs şu anda dünyanın birkaç ülkesinde sınırlı sayıda görüldü. Gerekli önlemler alınarak bu artışın önüne geçilebilir. Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde vaka yok. Bu sebeple bir panik havası oluşturup insanları tedirgin etmeye gerek yok”

Bu belirtilere dikkat

Halsizlik, ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve elde ve ayakta deri döküntüleri bu virüsün belirtileri arasında. Koltuk altı ve kasıklardaki lenf bezlerindeki şişmeler ise virüsün en önemli belirtileri arasında. Bu belirtileri taşıyanların kendini izole etmesi ve vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23