Maşeri vicdan İstanbul seçiminin iptalini istiyor

Organize hile ve usulsüzlüklerin tespit edildiği İstanbul seçimlerine yönelik olağanüstü itirazın sonuçlandırılması için çalışmalar sürerken, hukukçulardan YSK’ya, “İstanbul seçimleri yenilenmeli ve maşeri vicdan rahatlatılmalı” çağrıları geliyor.

25 Nisan 2019 Perşembe 09:18

CHP tarafından organize edilen usulsüzlük, kaydırma, hırsızlık ve şaibelerin damga vurduğu 31 Mart Yerel Seçimleri’nin yankıları sürüyor. Organize hile ve usulsüzlüklerin tespit edildiği İstanbul’da seçimlerin yenilenip yenilenmeyeceğine yönelik geri sayım başladı. AK Parti’nin sunduğu 3 bavul dolusu bilgi ve belgenin incelemeye alındığı, nihai kararın yarın verileceği ifade edildi. YSK kararına göre CHP’li İmamoğlu’nun mazbatasının geri çekilebileceğini belirten hukukçular, YSK’nın seçimleri yenileyerek maşeri vicdanı rahatlatacağı dile getirdi.

Toplumda kabul görmemiştir

Konuyla ilgili gazetemize konuşan Siyasi Analist Avukat Abdullah Balta, “YSKtarafından alınan kararların taşınabileceği başka bir merci olmadığı için olası bir yanlış karar, önüne geçilemeyecek bir haksızlığa yol açacak. Bu da toplum vicdanında onarılmaz yaralar açabilecektir. Bu sebeple YSK’nın sorumluluğu bir kat daha artmaktadır. Süreçte vermiş olduğu kararlar toplum vicdanında çok karşılık bulmamıştır, kabul görmemiştir” dedi.

YSK sorumluluğu hatırlamalı

Kurulun adil olması gerektiği belirten Balta, şöyle devam etti: “YSK’nın toplum vicdanında kabulünü geri kazanması için vereceği bir karar önem arz edecektir. Açık hukuka aykırılıkların tespiti görevi artık YSK’nın uhdesindedir. Toplumsal sorumluluklarını da hatırlayarak adil bir karar vermelidir. Organize olarak yapılmış bir işlem var ise bunun tespitini yapmalı gerçeği tüm çıplaklığı ile hukuki gerekçeleri ile sunulmalıdır.

Binlerce oy gasbedilmiştir

Avukat Ali Osman Bağırgan da İstanbul seçimlerinde organize bir usulsüzlüğün döndüğünü hatırlatarak, şunları ifade etti: “YSK, İstanbul seçimlerindeki şaibeleri gidermek ve kamu vicdanını rahatlatmak için yeniden seçim kararı vermelidir. İstanbul halkının iradesi sandıkta gasp edilmiştir. Bu kadar şaibenin döndüğü bir seçimin sağlığından bahsedilmesi mümkün değildir. Hangi partiden olursa olsun, verilen oyların doğru yere gitmediği aşikardır. Özellikle Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’ın onbinlerce oyunun başka partilere yazıldığı ya da hiç yazılmadığı kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Diğer usulsüzlükleri saymıyorum bile. Yapılması gereken bellidir.

2 Haziran’da sandık başına

AK Parti’nin iptal gerekçesi olarak sunduğu tüm bilgi ve belgeler ile ilgili yapılacak araştırmanın sonucunu YSK belirleyecek. Yüksek Seçim Kurulu da araştırma sonucuna göre İstanbul’da seçimlerin yenilenip yenilenmeyeceğine ilişkin nihai karar önümüzde günler içinde açıklanacak. Seçimin yenilenmesine ilişkin karar çıkması durumunda seçmen 2 Haziran’da sandık başına gidecek.

Geçersiz oyların yüzde 85’inin AK Parti lehine olduğu İstanbul seçimlerinde,  21 bin 782 zihinsel engelliye oy kullandırıldığı, memur olmayan 19 bin kişinin sandık görevlisi yapıldığı, bin 229 ölü seçmenin yerine oy atıldığı, 2 bin 308 kısıtlı seçmene oy verdirildiği, 10 bin 290 kişinin hem cezaevi hem de başka seçmen listesinde kayıtlı olduğu, 5 bin 287 hükümlünün ise seçmen listesine kaydedildiği gibi skandal ve usulsüzlükler deşifre olmuştu.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 09:18

YORUM YAZ

 • x.x.x.x.xx.x.x.x.x24 gün önce
  31 bin sandıkla ilgili yapılan yeniden sayımlarda sadece bin sandığın yeniden sayımında 29 binlik fark 13 bine düştü. Gerisini hesap edin. Ahırdaki inekler bile seçmen olarak yazılmış.Hadi ineği de olsa yanlışlıkla seçmen olarak yazdınız da bu inekler nasıl oy kullandı.?! İmza atmasını falan bilen inek de oluyormuş demek ki. Demem o ki İstanbul seçimleri tamamen şaibeye gömüldü. Ha, YSK çıksın üç bavul evraka cevap versin, cevabı da boş verin, incelesin, araştırsın, soruştursun kararını versin. Saygı duyulur elbette. Doğru neyse o. Organize seçimusulsüzlüğüne, oy hırsızlığına bulaşılmışsa, işte şu şekilde bir usulsüzlük, bir oy hırsızlığı olmuştur, neyse artık, desin ve iptaline karar versin ve seçim yenilensin. Ha, her hangi usulsüzlük yoksa da kararını açıklasın süreci devam ettirsin. Şu var, milleti yanıltmasınlar, aldatmasınlar. Doğru olanı yapsınlar. Hukuk ne diyorsa onun dışına çıkmasınlar. Hiçbir baskıya boyun eğmesinler. Millet bunu istiyor. Ben AK Parti’liyim. Hem de sapının da sapına kadar. Ama sizi temin ederim ki YSK dürüst davransın ve mertçe, dürüstçe çıksın hak İmamoğlu’nun desin vallahi sayın İmamoğlu’nu tebrik ederim. Başarılar dilerim. İsterse 10 oy farkla olsun tebrik ederim. Ama gerçekten üç bavul evrakın altı da boş değilse o zaman da kimse kusura bakmasın seçimlerin yenilenmesi kararına saygı duysun. Bu ülke hepimizin. Ne sadece AK Parti’ni ne de CHP’nin. Hak yerini bulsun da kim olursa olsun. Bu kadar basit. Ama bakıyorsunuz sanki bu ülkede YSK diye bir kurul yokmuş gibi hareket ediyorlar. Yeniden sayım kararı veya yeniden seçim kararı çıkacak diye ödleri kopuyor. Niye acaba?!!! Bu korku niye?!
 • Recep Recep 25 gün önce
  Ne gülüyorum bu tür haberlere, tüm gazeteleri okuyorum ama bu akit gibi ağlayan korkan Yok çünkü beleşçilik dönemi bitiyor gazete de satmıyor
 • Teyyo Teyyo 25 gün önce
  İptal edilsin de sonra ezici çoğunlukla kaybetsin AKP. Olacağı bu! görürsünüz hezimeti inşaallah!
 • mlymmlym25 gün önce
  Yorumlara Bakıyorum da Hayvan Barınaklarından Seçmen Çıkması OY Almak Sizin İçin Meşru Bir Durum Kendinize Yakıştırdığınıza Göre Ehh Artık Size Diyecek Bir Şey YOK!
 • AAAA25 gün önce
  ÜLKENİN GERÇEK GELİŞİM VE BAĞIMSIZLIĞI ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL CHP NİN MANDACI HÜKÜM ALTINDA DIŞARININ KORUMASI İ İLE İÇERİDE AĞA BEY OLMA ZİHNİYETİNDENDİR CHP NİN HÜKMÜNÜN ETKİSİNİN KALKMASI İÇİN O ZİHNİYETİ VE TABİ OLARAKDAN YAPIYI KORUYAN KANUNLARIN KALDIRILMASI CHP NİN HAKARET ETMEYİ MARİFET SAYDIĞI PİRİM YAPAN KONULARIDA HAKARET EDENE CEZA GETİRİLMESİ EN ÖNEMLİSİ SOL EN AZ İKİ PARTİ KURULMASI
 • Necip Necip 25 gün önce
  Aglamaya devam durmak yok
 • AbdullahAbdullah25 gün önce
  Maşeri vicdan değil rantçılar istiyor.
 • KURTKURT25 gün önce
  he canlarım birazda chp adam kayırsın, kendi adamlarını işe alsın ,kendi adamlarına ihale versin kendilerine yakın vakıflara para aktarsın ,dilediklerine şoför tahsis etsin de etsinler AKP ,CHP NE FARK EDER
 • CHPCHP25 gün önce
  Vijdanınızı da alıp sol taraftan gidin, hakkımızı yedirmeyiz!
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu25 gün önce
  Kimsenin iptal istediği falan yok. '' KENDİM ETTİM KENDİM BULDUM. GÜL GİBİ SARARIP SOLDUM.'' türküsünü çığırmaya başlayın artık.
 • AhmetAhmet25 gün önce
  Seçim iptal olamaz. Bu iş ciddi. Seçimin sonuçları hukukidir. Bu iş çocuk eğlendirme oyuncağı değil.
 • ErcanErcan25 gün önce
  Bu konuda hukuk ne diyor? Benzer durumlarda daha önce ne demiş? Daha önce ak dediğine şimdi kara mı diyor? Diyorsa nedenleri nelerdir? Benim için önemli olan odur.
 • ihsanihsan25 gün önce
  ysk yapılan hileler bir tarafa gördün işte beka sorunu var gerisi teferruat
 • TÜRKOĞLUTÜRKOĞLU25 gün önce
  YALNIZ VİCDANMI?KANUNSUZLUK,ADALETSİZLİK,AHLAKSIZLIK,SAHTEKARLIK VAR BU İŞİN İÇİNDE..İPTAL MECBUR HALE GELMİŞTİR.KİMSENİN KEYFİNDE DEĞİL.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019