• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Marketlerde aktüel ürünler yasak mı?

Süper marketler ve zincir marketlerde özellikle de tam kapanma uygulamasında gerçekleştirilen satışlar büyük tepkiye neden olmuştu. Gelen son dakika haberine göre, İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Market Tedbirleri" konulu genelge göndererek bu tepkinin gereği yapıldı. Peki marketlerde aktüel ürünler yasak mı? Marketlerde satışa izni verilen ürünler hangileri? Marketlerde satışı yasaklanan ürünler hangileri? BİM aktüel ürünler yasaklandı mı? İşte İçişleri Bakanlığı market genelgesi.

Yeniakit Publisher
2021-05-04 08:22:00 - 2021-05-04 08:23:32
Marketlerde aktüel ürünler yasak mı?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan kararlarla tüm Türkiye’de 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’e kadar sürecek tam kapanma, dün saat 19.00’da başladı. Tam kapanma sürecinde hangi iş yerlerinin açık olduğu ve kimlerin yasaktan muaf olduğu ise İçişleri Bakanlığı genelgesiyle belirlendi. Tam kapanma uygulaması çerçevesinde zincir marketlerde temel ihtiyaç ürünlerin dışındaki satışların yasaklanma kararı ilk olarak Kocaeli ve Kütahya’dan gelmişti. Zincir marketlerdeki temel ihtiyaçların dışındaki ürünlerin satışına ilişin gelişmeyi İçişleri Bakanlığı yayımladığı genelge ile duyurdu. Buna göre, marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

Marketlerde aktüel ürünler yasak mı?

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan yeni tedbirler duyuruldu.

Buna göre, marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

7 Mayıs Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek. Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23