Mahkemeden flaş 'Dersim' kararı

Tunceli Belediyesinin, tabelasının 'Dersim' olarak değiştirilmesine yönelik aldığı karar, Erzincan İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

24 Mayıs 2019 Cuma 16:04
Mahkemeden flaş 'Dersim' kararı

7 Mayıs'ta Tunceli Belediye Meclisi, Türkiye Komünist Partisi'nden aday olarak seçilen ve "Komünist Başkan" olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında yapılan toplantıda belediye hizmet binasında "Tunceli" isminin kaldırılarak "Dersim" ibaresinin yazılması kararı alındı. Bu karar üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere Maçoğlu'nu seçimden önce destekleyenlerin de aralarında bulunduğu ülke genelinde bir çok kişi bu duruma karşı çıkarak tepkilerini dile getirildi.

Valilik başvurdu, mahkeme yürütmeyi durdurdu 

Meclis kararının Tunceli Valiliği'ne gelmesi üzerine aynı gün valilik, Tunceli Belediye Başkanlığı'ndan "Tunceli" ibaresinin kaldırılarak "Dersim" ibaresinin yazılmasına dair karar aldığını anımsatarak söz konusu belediye meclisi kararının hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Erzincan İdare Mahkamesi'ne gönderilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi'ne müracaatta bulundu.

Asliye Hukuk Mahkemesi'nin başvuruyu göndermesi üzerine kararı görüşen Erzincan İdare Mahkemesi, işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme, itiraz için 7 gün süre verdi

Mahkemenin kararında, "Tunceli Belediyesi hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı 'Tunceli' ibaresinin değiştirilerek yerine 'Dersim' ibaresinin yazılmasına dair dava konusu işlemin yerine getirilmesi halinde doğacak zararın kamunun menfaati ve işlemin etki alanı dikkate alındığında giderilemeyeceği, için gereken koşulların oluştuğu sonucuna varılmıştır. Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp, yada savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusunu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı Kanun'un 27/5 maddesi uyarınca savunma ve ara kararına cevap verilmesi için davalı idareye 15 gün süre tanınmasına, iş bu kararın tebliğ edilmesine, 7 gün içinde Erzurum İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmaz üzere oy birliği ile karar verildi" denildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 16:04

YORUM YAZ

 • AlpAlp1 ay önce
  Devletin tüm kurumları keşke böyle tepki verip gereğini zamanında yapsa
 • kemal arslankddrdrkemal arslankddrdr1 ay önce
  yallah kürdistana , burası Türkiye Cumhuriyeti kafana gore yok oyle.
 • kuntakinte kuntakinte1 ay önce
  irlanda ingiltere de ETA yunanistanda 17 kasım veya ALmanya da baidernainof bir şehrin adını değiştirsin bak neler oluyor utanmaz ahlaksız devşirmeler belediye küçük yönetim üstelik devlete içişleri bakanı ile bağlısınızöyle kafana göre meydanda at oynatamayacağını sen de biliyorsun bu engellenir bunu da biliyorsun amacın farklı toplumun bozuk kesimine ve Avrupaya yaranmak bunun için demokrasi çığırtkanlığı adı altında ülkeyi zora sokup küçük düşürmek millet uzaya gidiyor bu it soyu isme takmış kafayı güya siyaseti aynen patates soğan fiatları ile uğraştırmak örneği gibi cambaza bak büyük işleri düşünme ertele bizim gündemimizle oyalan taktiği ya bak bu taktik aslında bazen tutuyor ya bunu görüyoruz bazı siyateçilere ve müştemilatına iktidar muhatap olup adam yerine koyuyor onlara cevap veriyor yapmayın bu tezgaha gelmeyin diyoruz ya anlatamıyoruz ya anlamıyor yada aşırı tepkicilikten adamların istediğide bu aşırı tepki kutuplaşma hemen düşüyoruz biz işimize bakalım ümmet bizden güç bekliyor Dersim miş patates soğan fiatları iimiş güldürmeyin adamı da durmayın yola devam
 • hizipsavarhizipsavar1 ay önce
  bırakın kardeşim dersim olsun ne olur en azından yerleri belli adamların asıllarını inkar etmiyorlar.
 • GerçekGerçek1 ay önce
  Sizin için bir tek yol var oda İslâm dini. Bütün kanunlari dinimize uygun hale getirirsek ve kendmizide dinimize göre yasatirsak o zaman her şey güzel olur.
 • MuratMurat1 ay önce
  Orasinin gercek adi dersim , o bolgenin insanlarinin bu hassasiyetine saygi gosterilmelidir.
 • MahmutMahmut1 ay önce
  Tabi gönül,ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozmamak şartıyla yerel yönetimlerin aldığı kararlara uyulmayı ister.Fakat ülke hali hazırda bu duruma hazırlıklı olmadığından mahkemenin kararı anlayışla karşılanabilir. Anadoluda Kürtçe'ye dair bütün yer isimleri değiştirilmesine rağmen ülkenin birliği göz önüne alaninsanlarımız bu durumatepki göstermediler. Hatta,"TÜRK" olarak konan ülke ismi, Terk=Göçebe manasına gelmesine rağmeninsanlar Kuruluş Anayasasına itiraz etmeme düsturu doğrultusunda bu isme karşı gelmediler.
 • Özgür türkiye Özgür türkiye 1 ay önce
  Sıkıntı yok gönüllerde dersim varya varsın tabeladada olmasin.
 • ademadem1 ay önce
  30’lu yaşlarımda Türkiye’de komünizm, sosyalizm ve sosyal demokratlığın pkkseverlikte sadece çeşitli adlar olduğunu, hepsinin özünün Kemalist devrim düşmanlığı olduğunu ben anlamışım, 60 yaşlarında yaşamı okumakla geçmiş kişiler hala bir umut diyorlar. Olmaz, bunların temeli Sakarya Savaşı verilirken İstanbul’daki tramvay işçileri için grev yapan, 1922 1 mayısında Anadolu’daki mücadeleyle ilgili bir çift söz etmeyen anlayıştır. Bilimsel sosyalistleri sizin gibi biz de ayrı tutuyoruz, halkımız da eninde sonunda bilinçlenip doğru önderliği bulacaktır. Ama yukarıdaki komünist, sosyalist, sosyal demokratların Türkiye’ye en büyük iyilikleri ancak gölge etmemeleri olur, bu iyiliği de yapmazlar. Nasıl ki istisnasız bütün liberaller fetullahçı tezleri dolaylı ya da doğrudan desteklemişse ve hala da destekliyorsa, istisnasız bütün komünistler, sosyalistler, sosyal demokratlar da pkkseverlerdir.
 • ihsanihsan1 ay önce
  Mükemmel bir yazı olmuş.İç anadoludan kalbimizle destek verdiğimiz adam,gücü ele geçirince balyozu kalbimize indirdi.Demek ki her şey gücü ele geçirene kadarmış.Çok yazık ki kominizm gelecekti feodalizm geldi.Cumhuriyet ilkelerine bağlı kalmalısın başkan
 • azerazer1 ay önce
  Bu gün Cumhuriyet kuruluşunun 100 yılında 100 yıllık Tunceli şehrinin ismini Dersim olarak değiştirenlerBiraz daha güçlenince , doğu anadolu ve güney anadolu'nun İsmini kesinlikle kürdistan olarak değiştireceklerdir...Foks Tv İsmail Küçükkaya Tunceli Belediye BaşkanınıSürekli olarak övüyor ve programına çıkarıyordu.1-Hemen derhal , İsmail Küçükkaya sabah haber programına Bir daha çıkarsın, neden ilk iş olarak böyle bir bölücülük Kararı ve uygulaması yaptırdığını ,Tunceli isminin Neresine ve neden battığlnı sorsun bizde öğrenelim..
 • Seden Seden 1 ay önce
  Bunlar Türkiye'yi ne zannediyorlar ya bu kadar da olmaz be, allah belanı versin tunceli belediye başkanı, bu adam kimse müslüman türk ve kürtlerin düşmanıdır ve derhalbu belediye başkanı dallama yargıya taşınmalıdır.Karasına göre hareket etmek ne demekmiş bildirilmelidir.
 • SemaSema1 ay önce
  Adamin halka yaptigi hizmetine bak. Gelir gelmez ugrastigi isler insanin miydesini bulandiriyor.Kim gelirse gelsin hemen hizmet yollari arayacaklarina. Halkin arasina nasil nifak sokabilirim yolunu ariyor... Allah'm (c.c.) halkima yardim etsin... Saygilarimla
 • hüseyinhüseyin1 ay önce
  By Fatih Mehmet Maçoğlu ,kominist olmasakta ,sosyalist olmasakta sonuna kadar destek demiştik.AKP'li arkadaşlarımızla tartışırken seni örnek verir '' müslümanım diyen belediyelere bak kominist başkanın hakkaniyetine bak '' derdik.İlk icraatınla damdan düştük gibi ,belkide hamurunuzdaki maya erken şişkinlik yaptı.Sağcıya muhafazakara güven kalmamıştı bir umut demiştik ,koministe sosyalistede gerek olmadığını tez zamanda anladık.Bir kez daha Atatürk'ün evrensel liderliğine şapka çıkarıyorum.Cumhuriyet tek yol.
 • Adanalı.Adanalı.1 ay önce
  HaaaHaaaaaaa,ne oldu len kominist.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Haziran 2019