Macron resmen açıkladı! ABD'den sonra Fransa da Uzay Komutanlığı kuruyor

Danold Trump’ın “Uzay Kuvvet Komutanlığı” kurma fikrinin ardından, Fransa da “Uzay Komutanlığı” kuracağını açıkladı. Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre Macron, Fransız Hava Kuvvetleri bünyesinde kuracağı komutanlıkla Fransa’nın uzaydaki eksiklerini gidermeyi planlıyor.

14 Temmuz 2019 Pazar 18:43
Macron resmen açıkladı! ABD'den sonra Fransa da Uzay Komutanlığı kuruyor

 Oğuzhan Çağlar  yeniakit.com.tr 

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın Uzay Kuvvet Komutanlığı'nın kurulmasına yönelik çalışmaları başlatmak amacıyla kararname imzalamasını takiben, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan da bir açıklama geldi. Bastille Günü Ulusal Kutlamaları’nda konuşan Macron, Fransız Hava Kuvvetleri bünyesinde bir Uzay Komutanlığı kuracaklarını duyurdu.

Macron’un amacı uzay yarışında geri kalmamak

Uzayı gerçek bir ulusal güvenlik sorunu olarak niteleyen Macron, “Uzaydaki durum hakkında bilgimizi artıracağız. Uydularımızı daha aktif bir şekilde koruyacağız.” diye konuştu. Fransa’nın, bazı uydularının yenilenmesini, elektromanyetik izleme uydularının faaliyete geçirilmesini ve mekansal bir radar gözetim sisteminin geliştirilmesini kapsayan uzay planı için, 2019-2025 yılları arasında 4 milyar dolarlık bir harcama yapması planlanıyor. Paris Air Show’da tanıtılan yeni nesil askeri uyduların da uzay mücadelelerinde kullanılması bekleniyor. 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Temmuz 2019 Pazar 18:43

YORUM YAZ

 • kırıkkırık3 gün önce
  bize ilk önce chpkk dan ve zihniyetindenkurtulma komutanlığı lazım , sonra mı ne olur ? uzaya üs kurarız:))
 • Zekeriya ErtuşZekeriya Ertuş4 gün önce
  Oklarını göğe atacak ve okları kanlı dönecektir hadisini hatırlattı... bakalım zaman ne gösterecek.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 4 gün önce
  Tūrkiye de, Uzay Kuvvet Komutanlığı Kursun.
 • latif nalbantlatif nalbant4 gün önce
  acilen bizimde uzay savunma sistemi kurmamiz lazim..
 • kjhgfkjhgf4 gün önce
  işgalci emperyalist avrupa abd istediği herşeyi yapar ama dost ve islam ülkeleri hiçbirşey yapamaz bir silah denemesi bile kendi topraklarında canlı deneyemez öylesi adil olmayan boş bir dünya

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Temmuz 2019