• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Macron dünyaya ilan etti: Operasyonu durdurduk

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 7 yıldır Afrika'da devam eden Barkhane Operasyonu'nu sona erdirdiklerini duyurdu.

Yeniakit Publisher
2021-06-10 19:59:00 - 2021-06-10 20:53:05
Macron dünyaya ilan etti: Operasyonu durdurduk

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Sahel bölgesinde 2014'ten bu yana devam eden "Barkhane Operasyonu"nu sona erdireceklerini bildirdi.

Barkhane Operasyonu
1 Ağustos 2014'te başlayan ve Afrika'nın Sahel bölgesindeki isyancı gruplara karşı Fransız ordusu tarafından yönetilen operasyondur.

Çad'ın başkenti N'Djamena'dan yönetilen operasyonu yaklaşık 5 bin Fransız askeri yürütüyor.

Operasyon, tümü Sahel'i kapsayan eski Fransız kolonileri olan beş ülke (Burkina Faso , Çad , Mali , Moritanya ve Nijer) ile işbirliği içinde yürütülüyor ve operasyona katılan ülkeler "G5 Sahel" olarak adlandırılıyor.

Fransa, 2013'deMali'de Müslümanların başa geçmesinden sonra ülkeye "Serval Operasyonu" adı altında müdahale ederek darbe hükümeti değiştirdi. Fransa bu operasyonun misyonunu genişletilerek tüm Sahel Bölgesi'ne müdahale ederek sömürgelerini tekrardan kontrol altına almayı hedefleyerek Barkhane Operasonunu başlattı.

Operasyonun amacı, ülkelerin hükümetlerinin kendi topraklarının kontrolünü sürdürmelerine yardımcı olmak ve bölgenin Fransa ve Avrupa'ya saldırmayı planlayan terörist gruplar için güvenli bir sığınak haline gelmesini önlemek olarak belirlendi fakat operasyon bölge halkını daha da radikalleştirdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

deniz

FRANSA VE HALKI DAHİL EMPERYALİST HAÇLI .... BİR DEVLET KAN EMİCİ VAMPİR SÜRÜSÜ NE YAPACAĞIZ FRANSANIN GİRDİĞİ ÜLKELERE BİZDE GİRECEĞİZ ORALARDA HALKI ÖRGÜTLEYECEĞİZ FRANSIZLARA KARŞI AYAKLANMALAR ÇIKARTALIM AFRİKALININ KANINI İÇTİN KANINI İÇTİN KÖPEK BAKIN BU MİSYONERLERİ DAHİ ORTADOĞUDAN AFRİKADAN KOVUN ÜLKEMDE VARSA KAFALARINI KIRIN KOVUN HALK BİLİNÇLİ OLARAK TESPİT EDİP DEVLET YAKALAYIP SINIR DIŞI EDİLMELİ DÜNYA HAKİMİYETİ İÇİN BÜYÜK OYNAMA ZAMANI YAYILALIM AFRİKAYA YABANCI HAÇLI KÖPEKLERİNİ BÖLGEDEN ÇIKARTALIMMMM
 • Yanıtla

memleketim

dünyanın dört bir yanında seçilen müslüman liderlere haçlı birlikleri içerdeki hainlerle operasyon yapıyor ülkemiz gibi istikrarlı ülkelee sosyal medyadan böyle zayıf fakir ülkelerede silahlı askeri operasyon yapılıyor buna dünyada dur diyebilecek tek lider Erdoğan ancak o birleştirir arapların kralları zaten satılmış abd ab ye köle olmuşlar ama halkları ülkemizi sever bizde artık kendi silalarımızı yapıyoruz ama chp gelirse kapatırmı yine eski fakir ülke olmayalım
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23