• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

'Libya günahının bedelini ödüyor' Kaddafi laneti!

Yeniakit Publisher
2023-12-29 10:39:00 -
'Libya günahının bedelini ödüyor' Kaddafi laneti!

Libyalı yazar ve akademisyen Dr. Mustafa El-Fituri, "Muammer Kaddafi'nin öldürülmesinin, ülkeyi ve halkını rahatsız eden bir lanete dönüşmüş gibi görünen en büyük felaket olduğunu" iddia etti.

Libyalı yazar ve akademisyen Dr. Mustafa El-Fituri, "Muammer Kaddafi'nin öldürülmesinin, ülkeyi ve halkını rahatsız eden bir lanete dönüşmüş gibi görünen en büyük felaket olduğunu" iddia etti.

Her yıl Kaddafi'nin öldürülmesinin yıldönümünde, destekçileri mezarının bilinmemesinin ardındaki "gizli sır" hakkında yeni sorular soruyor. Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın 28 Nisan'da Sirte'de düzenlenmesi planlanan "Ulusal Uzlaşma için Kapsayıcı Milli Konferans" çalışmalarından ve hazırlıklarından çekildiğini açıklamasının ardında da bu sorular yatıyordu.

Sirte kentinde bir çimento borusunun içinde saklandığı yerde bulunduktan dakikalar sonra kanlar içinde, sendelerken etrafında toplanan kalabalık histeri içinde "Kaddafi'yi yakaladık" diye bağırıyordu.

AFP fotoğrafçısı Philippe Demaze'nin o sırada aktardığına göre, bu, kırk yıldan fazla bir süre iktidarda kalan Kaddafi'nin hayatındaki son sahneydi. 20 Ekim'de Misrata kentinde (batı Libya) bir sebze halindeki buzdolabı odasında sergilenen cesediyle son buldu. 2011'de, çölün derinliklerindeki "gizli" bir mezarda kaybolmadan önce.

Araştırma ekibinin başkanı ve Fizan Şehirleri Yüksek Konseyi Başkanı Şeyh Ali Ebu Sabiha şunları söyledi:

"Daha önce Başkanlık Konseyinden, Kaddafi ve arkadaşlarının mezarının ortaya çıkarılması da dahil olmak üzere çeşitli adımlar atarak uzlaşma sürecini tamamlamak için iyi niyet göstermesini istedik, ancak bir yanıt alamadık."
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Şark El Avsat gazetesine konuşan Ebu Sabiha, Libya makamlarının Kaddafi'nin ülke dışına sürülen ailesi üzerindeki uluslararası baskıyı hafifletmek için çaba göstermediğini söylerken, eski rejime sadık diğer kişiler de Kaddafi'nin düşmanlarının onun mezarını Misrata çölünde gizlice tutmalarının arka planını merak ediyor.

Kaddafi ve oğlu Mutassım Billah, "Misrata devrimcileri" tarafından yakalandıktan sonra Sirte'de öldürülmüş ve cesetleri bilinmeyen bir yere gömülmeden önce şehirlerine taşınmıştı. O tarihten bu yana eski rejimin destekçileri Kaddafi, oğlu ve Savunma Bakanı Ebubekir Yunus'un mezarlarının bulunmasını talep etmekte ve bunun için davalar açmaktadır ancak bu davalardan herhangi bir sonuç alınamamaktadır.

Yerel medya Kaddafi'nin yeğeni Mahmud Abdülhamid'in üç cesedin gömülmesine ilişkin bazı ayrıntıları aktardığını bildirdi. Hamid, cesetleri yıkadıktan ve üzerlerinde dua ettikten sonra bir araba ile gece vakti Misrata çölünün derinliklerine doğru bir buçuk saatten fazla götürdüklerini söyledi. Cesetlere eşlik eden silahlı kişilerin kendisini engellediğini belirtti.

Libya Siyasi Kalkınma Örgütü Başkanı Jamal Al-Falah, Kaddafi ve arkadaşlarının cesetlerine yapılanlar karşısında, cesetlerin gömülme sürecinin ve ardından gelen gizliliğin ister lider ister devlet başkanı olsun, insanlıkla ya da insanlıkla hiçbir bağlantısı olmayan bir şekilde gerçekleştiğini söyledi.

Şark el-Avsat'a verdiği röportajda Kaddafi'nin öldürülmesinin ardından yaşananların bir kısmını hatırlatan Al-Falah, "Merhum devlet başkanına karşı olan siyasal İslam hareketinin destekçileri, mezarının gizlenmesi sürecini, taraftarları için bir türbe ya da mabede dönüşeceği korkusuna bağladılar" diyerek bu yorumu bir tartışma olarak nitelendirdi.

Misrata'da "El-Samud Tugayı" olarak bilinen ve uluslararası alanda cezalandırılan örgütün lideri Kaddafi, oğlu ve Savunma Bakanı'nın gömülmesine katılanlardan biri olan Salah Badi, daha önce yaptığı açıklamada, Kaddafi ve beraberindekilerin cesetlerinin gömüldüğü yeri, ileri gelenler ve Libya şehirleriyle bir anlaşma olduğu sürece açıklamaya hazır olduğunu söylemişti. Ancak şu ana kadar Misrata çölündeki "gizli sır", eski rejimin destekçilerinin talep ettiği gibi ortaya çıkarılmadı.

Badi, Kaddafi'nin öldürüldüğü gece yaşananlara ilişkin birçok kez konuştu ve üç cesedi tek başına gömmediğini, aralarında Şeyh Halid Tantuş'un da bulunduğu bir grubun cesetleri yıkadığını, kefenlediğini ve üzerlerinde dua ettiğini söyledi ve şöyle devam etti "Onları gömmeyi bitirdiğimizde. Sirte kentinden bir heyet bize gelerek Muammer'in naaşını istedi, biz de onlara Kaddafi'nin muhaliflerinden biri olarak kabul edilen Ömer el-Muhayshi'nin naaşını istediğimizi söyledik."

Libyalı insan hakları aktivisti Nasser Al-Hawari Kaddafi'nin ailesinin Kaddafi'nin mezarının yerini bilme hakkını savundu ve Şark El Avsat'a verdiği bir röportajda "kin ve hesaplaşma zamanı geçti... Bugün uzlaşma, uyum ve özgürlük, adalet ve eşitlik değerlerinin hakim olduğu bir vatan inşa etme günüdür" dedi.

Öldürülen ve mezarı bilinmeyen bir Arap devlet başkanı olup olmadığına ilişkin bir soruya cevaben Al-Hawari şunları söyledi: "Bu sadece Libya'da oldu modern tarihin diğer liderlerin gizli gömülmelerini kaydetmediğini gören diğer insan hakları aktivistleri tarafından da doğrulandı."

Libyalı yazar ve akademisyen Dr. Mustafa Al-Fitouri, Muammer Kaddafi'ye linç suçunun, ülkeyi ve halkını rahatsız eden bir lanete dönüşmüş gibi görünen en büyük felaket olduğunu düşünmektedir. Şark El Avsat'a daha önce verdiği bir mülakatta, "En büyük suç, mezarının ortaya çıkarılmamasıdır, çünkü ona suikast düzenleyenler ve onu gömenler, popülaritesinin boyutunun farkındaydılar ve bu nedenle Libyalıların çoğunluğu için bir türbeye dönüşmemesi için mezarını gizlediler" demişti.

Kaynak: Al Arabia

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

TÜRK,SELÇÜKLU,VE OSMANLI TORUNLARIYIZ

BEN LİBYADA TÜRK İNŞAAINDA 12 SENE PROJE MÜDÜRÜ OLARAK ÇALIŞTIM LİBYAYA GİTMEDEN ÖNCE LİBYA TARİHİNİ ÇOK İYİ OKUDUM LİBYADA ÇOK SAYIDA YAHUDİ VARDIR KADDAFİ KADAFİDE BİR YAHUDİ ASLLI BUNUN BELGELERİ VAR BENDE ZATEN BÜTÜN ARAPLARIN BAŞINDAKİ LİDERLER YAHUDİ ASILLI ,, MISIR ABDULNNASISİSİ YAHUDİ,FAS KIRALI YAHUDİ, SUUD KIRALLARI YAHUDİ KADAFİDE BUNLARDAN BİRİ AMA DOĞRU KADDAFİ LİBYAYA ÇOK İŞLER YAPTI HERKESE EV BEDAVA DAĞITIYORDU EĞİTİM BEDAVA ARAZI DAĞITIYORDU,, AMA BU BİR SİYASET KENDİNİ SİRİN GÖSTERMEK BU ARAP ÜLKELERİNDE EMPERYALİSTLERİN UYGULADIĞI BİR SİSTEM HİÇ BİR ARAP VE MÜSLÜMAN ÜLKEDE LİDER KENDİNDEN GELMEZ TÜRKİYE 2000 SENESİNE KADAR,,, AKADEMİSYEN YAZAR DEMEK PARA KAZANMIYOR VEYA HAHUDİ ASILLI OLABİLİR ,,BEN HALA LİBYALI ARKADAŞLARLA GÖRÜŞÜYORUN LİBYANIN TÜRKİYEYE ÇOK İHTİYACI VARDIR,, VESSELAM,,

Eskipazar

Liderlerinin arkasında duramayan geri zekalı iki halk(IRAK VE LİBYA) şimdi bunun cezasını çekiyorsunuz ve çocuklarınıza bırakacağınız bu utanılacak miras sizi cehennemden çıkarmasın inşallah.Rahatlık kıçınıza battı değil mi? Geldi mi ABD Batının nin  demokrasisi.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23