• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kuzey Kore ABD’ye ateş püskürdü! ‘Bu bir meydan okuma’

ABD'nin Güney Kore ile aralık ayında düzenleyeceği askeri tatbikatların, nükleer müzakerelerin oluşturduğu olumlu havayı bozduğunu belirten Kuzey Kore, ‘ABD'nin İsveç'te yapılan teknik görüşmelerin kesilmesinden bir ay sonra Seul ile ortak tatbikat kararı alması Kuzey Kore'ye karşı bir meydan okuma beyanatıdır’ ifadesini kullandı.

2019-11-07 14:13:00 -
Kuzey Kore ABD’ye ateş püskürdü! ‘Bu bir meydan okuma’

Kuzey Kore, ABD'nin Güney Kore ile aralık ayında düzenleyeceği askeri tatbikatların, nükleer müzakerelerin oluşturduğu olumlu havayı bozduğunu bildirdi.

Kuzey Kore'nin resmi KCNA ajansının haberine göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığının ABD işlerinden sorumlu daire başkanı Kwon Jong Gun, yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığının kısa süre önce aralık ayında Güney Kore ile ortak askeri hava tatbikatını sürdüreceğini duyurduğunu hatırlattı.

Singapur'da haziran ayındaki ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un zirvesinin ardından Washington'un Pyongyang'a karşı tatbikatları durdurduğunu anımsatan Kwon, "ABD'nin İsveç'te yapılan teknik görüşmelerin kesilmesinden bir ay sonra Seul ile ortak tatbikat kararı alması Kuzey Kore'ye karşı bir meydan okuma beyanatıdır." ifadesini kullandı.

Kwon, "Tüm dünya ABD-Kuzey Kore ilişkilerinin geleceği hakkında endişeliyken, Washington'un, Pyongyang karşıtı bir savaş tatbikatına katılma niyeti, dünya barışını ve güvenliğini taciz etmede başrolü üstlendiğini açıkça gösteriyor." değerlendirmesini bulundu.

İlişkileri engelleyebilir

ABD'nin askeri eylemlerinin, nükleer silahsızlanma müzakerelerinin oluşturduğu olumlu diyalog havasını bozduğunu ve Kore Yarımadası'nda cepheleşme atmosferini canlandırdığını ifade eden Kwon, "Daha önce de altını çizdiğimiz gibi planlanan askeri tatbikat Kuzey Kore-ABD ilişkilerinin daha da ilerlemesini engelleyebilir." yorumunu yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi Kwon Jong Gun, sabırlarının taşmak üzere olduğunu, ABD'nin askeri eylemlerine seyirci kalmayacaklarını kaydetti.

Kuzey Kore ve ABD arasında 5 Ekim'de İsveç'te yapılan görüşmeler ilk gününde kesilmiş, Pyongyang yönetimi, ABD tarafının, düşmanca yaklaşımını değiştirecek tatmin edici bir adım atmadığı müddetçe Kuzey Kore'nin "bu bıkkınlık veren müzakereleri" sürdürme niyeti olmadığını duyurmuştu.

Kuzey Kore Başmüzakerecisi Kim Myong Gil ise müzakere sürecinin yeniden başlamasının, ABD'nin tutumuna bağlı olduğuna dikkati çekerek, Washington'a yıl sonuna kadar süre vermişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

abdrhman

bunlar verilen senaryoları oynuyorlar. bi cacık olmaz bu ikiliden
 • Yanıtla

ERSİN

FIRLATIN DA GÖRELİM ABD'YE NUMARA YAPMAYIN
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı