Kuzey Kore ABD'den umutlu değil

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin sorumsuz ve sahtekar tavırlarının Kuzey Kore ve ABD arasındaki anlaşmaya mani olduğunu, yeni zirve ile bile çözüme ulaşılamayacağını ifade etti.

24 Mayıs 2019 Cuma 17:00
Kuzey Kore ABD'den umutlu değil

Münübe Yılmaz

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin sorumsuz ve sahtekar tavırlarının Kuzey Kore ve ABD arasındaki anlaşmaya mani olduğunu belirterek, Vietnam’ın başkenti Hanoi’de yapılan son görüşmenin de sonuçsuz kalmasından ABD sorumlu olduğunu duyurdu. Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA tarafından duyurulan açıklamada, “Hanoi’de gerçekleşen zirve konuşmaları ABD’nin sahtekar ve sorumsuzca tavırları yüzünden amacına ulaşamadı” diyen Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili ABD’nin bu tutumunun Kuzey Kore’yi nükleer silah geliştirme konusunda bir adım dahi geri götürmeyeceğini bildirdi. Kuzey Kore lideri Kim Jong‘un nükleer programın kısmen de olsa sonlanması için Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımları masaya yatırmaya çalıştığını, ancak Kuzey Kore’nin taleplerinin ABD tarafından dikkate alınmadığını vurgulayan bakanlık sözcüsü, iki ülke arasındaki gerginliğin son haftalarda tekrar tırmanmaya başladığının da sinyallerini verdi. Yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin ABD’ye uyguladığı yaptırımlar konusunda esnek davranmasıyla ilgili bir yıllık süre istediği, fakat Trump ve diğer yetkililerin bu talebi görmezden geldiğine yer verildi. Kuzey koreli yetkililer, ABD’nin yeni ve işe yarar bir çözüm metodu sunmadığı sürece nükleer silahlanma ile ilgili konuşmaların tekrar başlayamayacağının altını çizerek, “ iki ülke arasındaki nükleer sorunun çözümüne dair suan için umutsuzuz” ifadelerine yer verdi.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 17:00

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Haziran 2019