• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kürtler bahane dertleri petrol!

ABD Başkanı Trump’ın ‘Suriye’deki petrol tarafımızca güvence altına alındı’ sözlerini değerlendiren Siyaset Bilimci ve Araştırmacı Yazar Ercan Çifci, “ABD için binlerce Kürt’ün, bir damla petrol kadar değeri yoktur. ABD’nin Kürtleri düşündüğünü söylemek saflıktan başka bir şey değildir” dedi.

Yeniakit Publisher
2019-10-22 09:17:00 -
Kürtler bahane dertleri petrol!

 Harun Sekmen  İstanbul 

Kendini dünyanın jandarması sanan ABD, küresel hegemonyasını devam ettirebilmek adına, mazlum coğrafyaları ateşe veriyor. Suriye’de Kürtleri, terör örgütü DEAŞ’tan korumak bahanesiyle olduğunu iddia eden ABD, gerçekte ise petrol rezervlerinin kontrolünü sağlamaya çalışıyor. Bütün işgal hareketlerini ‘demokrasi ve özgürlük’ söylemleriyle maskelemeye çalışan ABD, tek damla petrol uğruna İslam dünyasında büyük bir devlet terörü estiriyor. ABD’nin ikiyüzlü tavrını Akit’e yorumlayan uzmanlar okuyucularımıza özel açıklamalarda bulundu.

İkiyüzlü Batı

Siyaset Bilimci ve Araştırmacı yazar Ercan Çifci, “Bugün Suriye ve Irak ABD’nin başını çektiği Batı’nın işgali altındadır. ABD ve İsrail, terör örgütleri vasıtası ile bölgede kalıcı hale gelmek, yeraltı ve yerüstü kaynaklarını düzenli olarak kullanmak istemektedir. ABD’nin Kürtleri düşündüğünü söylemek saflıktan başka bir şey değildir. Bunların ne Kürt ne Arap dertleri vardır. Onlar için binlerce Kürt’ün bir damla petrol kadar değeri yoktur” dedi. ABD’nin yaptığı katliamlara atıfta bulunan Çifci, “Nihayetinde ABD’nin Kore’de, Somali’de, Pakistan’da, Libya’da, Yemen’de, Afganistan’da, Irak’ta, Japonya’da bölge halklarına neler yaptığı, şehirleri nasıl yaşanmaz hale getirdiği herkesin malumu” ifadelerini kullandı. ABD’nin kirli emellerine Türkiye’nin ket vurduğunu kaydeden Çifci, “Kaldı ki Batı’nın, özelde Kürt ve Türk genelde İslam düşmanlığı halinde tecelli eden saldırıları, tuzakları Türkiye tarafından bozulmuştur. Çıldırmaları ve hırçınlaşmaları bu yüzden” şeklinde konuştu.

Sadece çıkarları vardır

Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol da, “ABD gibi emperyalist devletlerin sadece çıkarları ve amaçlarına ulaşmak için kullandıkları araçları vardır. ABD’nin bildiği tek şey petroldür” dedi. ABD’nin gücünü devam ettirebilmek adına her türlü eylemi yapabileceğini kaydeden Erol, şöyle devam etti: “ABD’nin enerji kaynakları politikalarında belirleyici bir aktördür. ABD kendi varlığını ve projelerini meşrulaştırıcı gerekçelere ihtiyaç duyuyor. Emperyalist devletler sadece kendi çıkarlarına bakar. Kendi güçlerini devamı uğruna her hamleyi yapar. Esas olan güçlerini devamıdır. ABD açısından da hegemonyalarının tesisi her şeyden önceliklidir


Yeni Akit Gazetesi
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ihsan

insanlıktan nasibi olmuyan katiller bu abd liler petrol için insanları katlediyorlar.
 • Yanıtla

dumanlı

Bunları söylemek içi uzman olmaya gerek yok. Böyle şeyler her zaman değilde Trump ın tehtit dolu mektuplardan sonra söylenince inandırıcılığını yitiriyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23