• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kuralları ihlal eden Yeni Zelanda Sağlık Bakanı David Clark istifa etti

Geçtiğimiz haftalarda, dünya çapında yüz binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüsü yendiğini açıklayan Yeni Zelanda'da Sağlık Bakanı David Clark, salgınla ilgili karantina kurallarına uymadığı ve sorumluluğu astlarına fatura ettiği gerekçesiyle gelen tepkiler üzerine Başbakan Jacinda Ardern'e istifasını sundu.

Yeniakit Publisher
2020-07-02 10:23:00 -
Kuralları ihlal eden Yeni Zelanda Sağlık Bakanı David Clark istifa etti

Yeni Zelanda Sağlık Bakanı David Clark, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) ilgili karantina kurallarına uymadığı ve sorumluluğu astlarına fatura ettiği için gelen tepkiler üzerine istifa etti.

Yeni Zelanda Sağlık Bakanı David Clark, kendisinin de onayıyla çıkarılan 4’üncü seviye karantina kurallarını ihlal ettiği için gelen tepkiler üzerine görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Clark, pandemi sürecinde bir kaç kez, Kovid-19’la ilgili karantina kurallarını çiğnedi. Önce Dunedin yolunda dağ bisikleti kullandığı, daha sonra da ailesini şehirdeki plaja götürdüğü ortaya çıktı.

İstifası için 2 binden fazla dilekçe yazıldı

Haberlerin ortaya çıkmasından sonra Başbakan Jacinda Ardern, normal şartlar altında Clark’ı görevden alması gerektiğini, ancak kriz müdahalesinde süreklilik ihtiyacı nedeniyle pozisyonda tutmak zorunda kaldığını itiraf etti. Ancak Clark'ın hatalarda sorumluluk almak yerine faturayı Sağlık Genel Müdürü Ashley Bloomfield’e yıkması kamuoyunu öfkelendirdi. 2 binden fazla Yeni Zelandalı, Clark’ın görevden alınması için dilekçe imzaladı. Tepkilere daha fazla dayanamayan Clark, bu sabah ilk kez sağlık sisteminde alınan tüm kararlardan sorumlu olduğunu söyledi.

Tepkilere dayanamayıp istifa etti.

Gelen tepkiler üzerine Başbakan Ardern’e istifasını verdiğini açıkladı. Başbakan Ardern, Clark'ın istifasını kabul etti. Chris Hipkins'i yeni Sağlık Bakanı olarak görevlendirileceğini açıkladı. Ardern; “Sağlık liderliğimiz Yeni Zelanda halkının güvenine sahip olmalı. David'in bana söylediği gibi, ekibin ihtiyaçları bireysel olarak kendisinden önce gelmeli" ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Sağduyu

İnsan buradan bakınca sadece iki ülke arasındaki mesafenin değil aynı zamanda zihniyetin, etik anlayışın, görev bilincinin de ne kadar uzak olduğunu görüyor. Acaba bizim de bir gün böyle yöneticilerimiz olacak mı? Çok uzak bir ihtimal...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı