• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Külliye'de nafaka mesaisi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında toplanan heyet, nafaka sorununa çözüm bulmak için özel bir görüşme gerçekleştirdi.

Yeniakit Publisher
2022-01-15 07:43:00 -
Külliye'de nafaka mesaisi

Uzun süredir hükümetin gündeminde olan nafaka konusu, salı günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yine masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Aile ve Sosyal Hizmetler, Adalet, İçişleri Bakanları ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve bazı AK Parti kurmayları kendi çözüm tavsiyelerini sundu.

Bu tavsiyelerin arasından üç başlık öne çıktı; hakimlerin, nafaka talebini değerlendirirken daha fazla takdir yetkisi kullanması, boşanma sürecinin çekişmeli geçmesinin engellenmesi, kadının boşandıktan sonra yoksulluktan kurtarılması için bazı mekanizmaların devreye alınması gerektiği belirtildi.

AK Partili kaynaklar, mevcut yasada bir sıkıntı olmadığını vurgulayarak, "Kanun, 'nafaka süreli talep edilir' diyor. Ancak hâkimlerin iş yükü çok fazla olduğu için uygulama noktasında bir sıkıntı var. Bazı hakimler ise takdir yetkisini kullanıp tarafları anlaştırıyor, boşanırken toplu tazminat ödenmesine hükmediyor. Yani makul bir süre veya toplu tazminat ile bu iş halledilebilir" dedi.

Belli süreli nafaka konusunda ortak bir görüşe varıldığını belirten kaynaklar, "Boşandıktan sonra kadının yoksulluktan kurtulması gerekiyor. Yeni bir hayat kurarken devlet desteği olmalı. Bu dönemde kadına iş bulunmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Bunların yanı sıra boşanma davalarının çekişmeli geçmesinin engellenmesi için arabuluculuk önerisi gündeme geldi. Tarafların nafaka, velayet ve mal paylaşımı konusunda anlaşmasını sağlayacak bir arabuluculuk mekanizmasının olması gerektiği aktarıldı. Bu sayede, boşanma davalarının daha kısa bir süre içerisinde çözülebileceği ifade edildi.

Öte yandan, toplantıda, boşanma davaları ve nafaka ödemeleriyle ilgili istatistikler de paylaşıldı. Buna göre Türkiye'deki nafakaların yüzde 66'sı ödenmiyor. Boşanma davalarının yüzde 49'u anlaşmalı şekilde sonuçlanırken, yüzde 48,5'i çekişmeli geçiyor. Evlilik sürelerine bakıldığında boşanma oranları, ilk bir yılda yüzde 2,6, 1 ila 5 yıl yüzde 33,4, 6 ila 10 yıl yüzde 20,6, 11-15 yıl arasında ise yüzde 15,8.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Akıncı

İşin içinde kadem kudem varsa hiç birşey çıkmaz Zulu. Devam eder
 • Yanıtla

Ali

Siz çözene kadar yargıtay çoktan çözdü.boşanmada hatalı tarafa nafaka ödenmez diye hüküm çıkardılar.siz mesaiye devam edin.çok şükür devlet kendini idare ediyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23