• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kuduran Yunan Mısır’a koşuyor

Kahire’nin Akdeniz’de Türkiye’nin kıta sahanlığını dikkate alarak parselleme yapması Atina’yı çıldırttı. Türkiye’nin “Mısır’la anlaşma yapabiliriz” açıklamasıyla panikleyen Atina’da Başbakan Miçotakis, Sisi’yi arayıp Ankara’ya karşı Mısır’ı yeniden yanına çekmeye çalıştı. Ayrıca yarın Kahire’ye gidecek olan Dışişleri Bakanı Dendias, yaptıkları deniz yetki anlaşmasını hayata geçirmek için Mısır’ı iknaya çalışacak.

Yeniakit Publisher
2021-03-07 11:06:00 -
Kuduran Yunan Mısır’a koşuyor

 Levent Sonat 

Türkiye’nin Mısır ile deniz yetki alanlarının belirlenmesi için müzakerelerin başlayabileceğini açıklaması, Yunanistan’ı harekete geçirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu yöndeki açıklaması sonrası Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yi telefonla aradı. Sisi’den Akdeniz’de Türkiye’nin kıta sahanlığını dikkate alarak yaptıkları parselasyonu değiştirmelerini ve 18. parseli yeniden belirlemelerini isteyen Miçotakis, Ankara’ya karşı yeniden daha güçlü anlaşmalar yapmayı önerip Msır’ı yanına çekmeye çalıştı.

18 nolu parseli yeniden belirleyin

Yunanistan basınında çıkan haberlere göre Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da yarın Kahire’ye giderek Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile görüşecek. Dendias’ın “iki ülke arasındaki enerji işbirliği ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri görüşeceği” ifade edildi. Dendias’ın amacı, Mısır’ı, Türkiye’nin ilan ettiği kıtasahanlığı dikkate alınarak yapılan 18 no’lu parsel için çıkardığı ruhsatla ilgili olarak en yetkili kişiden bilgi almak ve bu parselasyonun yeniden yapılmasını sağlamak.

Yine Yunanistan basınında bazı siyasi yazarlar Dendias’ın Mısır’dan bu “hassas” bölge için çıkartılan ruhsatın değiştirilmesini isteyeceğini yazdı. Yunanistan’ın yarın yapacağı çıkarmayla, ağustos ayında Mısır ile imzaladığı deniz yetki alanları anlaşmasına “zarar verecek olası hamlelerin önüne geçmeyi amaçladığı” bildiriliyor.

Atina’nın, Mısır’a Kıbrıs ve Yunanistan ile yürüttüğü üçlü enerji ittifakını anımsatarak, Türkiye ile yapacağı olası görüşmelerde iki ülke arasındaki enerji anlaşmalarını göz önünde bulundurmasını talep edeceği de belirtiliyor.

East Med’e alternatif  geliyor!

Öte yandan; İsrail, Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs’ın ABD’nin de desteği ile Doğu Akdeniz’den çıkarılacak doğal gazın Avrupa’ya taşınmasını öngören ve Türkiye’yi “by-pass” eden EastMed denizaltı boru hattı projesine bir alternatif projenin gündeme getirildiği bildiriliyor.

Yunanistan basınında Türkiye dışında bu kez Kıbrıs’ı da “by-pass” eden bu alternatif projenin Yunanistan, Mısır ve Libya’nın gündeminde olduğuna dair haberler yayımlandı. Doğu Akdeniz gazının Mısır-Libya arasında karadan inşa edilecek boru hattı projesiyle, Girit adasına ve oradan İtalya’ya yönlendirilerek hayata geçirilmeye çalışılacak.


Yeni Akit Gazetesi
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

KOS KOS GEÇ KALDINIZ SÌZÌ YUNAN DÖLLERÌ AYRANINIZ YOK ÌÇMEYE KOSTURA KOSTURA GÌDERLER MISIRA

SÌZÌ TÜRK DÜSMANLARI SÌZÌ  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23