• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Küçük esnafın Youtube imtihanı! Dert kısa sürede ünlü olmak

Son dönemde küçük esnafın derdi hayli farklılaştı. Kolay şöhretin yeni adresi Youtube sayesinde bu aralar herkes “bizden de Nusret çıkar mı?” derdine düşmüş durumda.

Yeniakit Publisher
2019-12-03 06:56:00 -
Küçük esnafın Youtube imtihanı! Dert kısa sürede ünlü olmak

Sosyal medya ve sosyal paylaşım sitelerinden üzerinden reklam yapma yöntemlerine şimdilerde yeme - içme videoları eklendi. Geleneksel medyaya ilan vermeyi şansı veya bütçesi olmayan küçük esnaf çareyi youtube benzeri mecralarda buldu. Bu sanal dünya son dönemde, Hatay künefesi, Akçabat köfte, Adana böreği gibi lezzetleri hazırlayanların görüntüleriyle dolup taşıyor.

Ürün görselini hazırla, yayınla sanal dünyada

Büyük markaların, sosyal medya fenomenlerine ürünlerini kullandırarak yaptıkları reklamların daha amatör halinden söz ediyoruz. Onlar da ünlü isimleri kullanmak yerine, ürün ve hizmet kalitesini öne çıkardıkları videoları paylaşarak hedef kitleye ulaşmaya çalışıyor.

Herkes Nusret olma derdinde

Bu modanın başlangıcında ‘Acaba bizden de bir Nusret çıkar mı?’ motivasyonu etkili olsa da durum şimdilerde çok farklı. Gökyüzüne uzayan kaşar peynirleri, 1 kilo fıstık eklenen tatlılar, tabağa sığmayan köfteler ve dahasına sıkça şahit oluyoruz.

Parayla takipçi satın al imajın artsın

Özellikle küçük esnafın yeni uğraşı Youtube olmuş durumda. Mesela Eyüp’te künefeci, Fatih’te dönerci, Kadıköy’de Adana kebapçı, Pendik’te Boşnak börekçisi gibi ağız sulandıran ve kimsenin hayır diyemeyeceği paylaşımlar meraklısına ulaştırılıyor. Parayla takipçi veya tıklanma satın alan işletmeler, popüler oldukları imajıyla internetten ürünlerini sunuyor. Merak edenler ise düşüyor yollara.

Tüketiciler uyarılıyor

Bu tanıtım yöntemi herkes için başarılı olmasa da son dönemde KOBİ düzeyindeki işletmelerin ilk tercihi oluyor ve mantığı da ne kaybederim ki mantığı ile işliyor. Tüketici dernekleri ise vatandaşları alenen kandıran bu içeriklere karşı, Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere ilgilileri göreve çağırıyor. Çünkü videolar, bir paylaşımdan çıkarak açık seçik şirket reklamına dönüşüyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

STAJ MAGDURLARI

Meslek lisesi mezunlarının da staj başlangıcı, doktor, avukat ve yurt disinda çalışanlarda oldugu gibi emeklilikte ilk işe giris sayılsın. BU AYRIMCILIĞA SON VERIN. AKIT. MADEM ADALET DİYORSUN , HAK HUKUK ÇIĞIRTKANLIĞI YAPIYORSUN, HAKSIZLIGA KARŞI DUR VE BUNU BAŞKANA BIR SEKILDE ILET.. CB YE YAZIN DIYORLAR E DEVLETTEN. YAZIYORUZ KLASIK CVP LAR GELIYOR HAK HAK HAK YA ALLAH
 • Yanıtla

mustafa

AYNEN KATILIYORUM.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23